Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Mobiliár do verejného priestoru Hlavného mesta. Téma zaujímavá, často (nielen v odbornej verejnosti) diskutovaná. Podľa našich vedomostí výber formy použitých prvkov prebehol prvýkrát spôsobom otvorenej architektonickej súťaže.
V anonymnej súťaži sa vyberal najlepší návrh setu mestského mobiliáru: lavička, smetný kôš a stojan na bicykle. V pražských uliciach by sa nové zariaďovacie predmety mohli objaviť koncom budúceho roka.
Víťaz bol slávnostne vyhlásený za účasti primátorky Adriany Krnáčovej a členov poroty, v novom Centre architektúry a mestského plánovania (CAMP). Tu zároveň prebieha výstava Nový pražský mobiliár, ktorá predstaví všetky súťažné návrhy aj históriu a súčasný stav pražského mobiliáru.
„Podařilo se udělat klíčový krok k nápravě nedůstojného stavu vybavení pražských ulic,“ hodnotí súťaž primátorka Adriana Krnáčová. „Věřím, že již v průběhu příštího roku začneme ty nejhorší kusy nahrazovat kvalitním novým mobiliářem.“
„Soutěž prokázala dynamičnost a kreativitu zejména českých designérů a architektů a důvěru vedení města k těmto povoláním. Vítězný projekt jistě zaujme s elegancí své místo na všech veřejných prostranství Prahy,“ uviedol predseda poroty Claude Brulhart, odborník na verejný priestor a mobiliár mesta Ženeva. V porote sedeli aj známi českí dizajnéri Eva Eisler a Jiří Pelcl a architekt Petr Hájek.
Víťazi spolu s mestom dopracujú návrh a vytvoria výrobnú dokumentáciu. Mesto odkúpi licenciu a vyberie dodávateľa. Praha tak bude môcť vystriedať dodávateľa v prípade nespokojnosti.
V zadaní súťaže stálo, že podoba mobiliáru má vychádzať z charakteru a histórie mesta. Prvky budú umiestňované prevažne v historickom jadre a širšom centre Prahy. Podkladom pre súťaž, ktorú mesto Praha za pomoci Inštitútu plánovania a rozvoja vyhlásilo v septembri minulého roka, bol podrobný prieskum súčasného stavu mobiliáru. „Pražský mobiliář je často zanedbaný, nevhodně umisťovaný a esteticky nekvalitní,“ zhrnul výsledky analýzy riaditeľ IPR Praha Ondřej Boháč.
Institucí, které mobiliář ve městě umísťují a spravují, je hned několik. Nemají však vyjasněné kompetence a obvykle se vzájemně nekoordinují. Na některých místech se tak o něj nestará nikdo, a jinde se zase zbytečně shlukuje: kupříkladu na I. P. Pavlova najdete rovnou 4 různé typy košů hned vedle sebe. Právě nesourodost jednotlivých typů mobiliáře je další závažný problém. „Zjistili jsme, že jen v širším centru Prahy je neuvěřitelných 72 typů odpadkových košů. Z toho 48 v Pražské památkové rezervaci,“ říká ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.
Prvý mobiliár sa objaví v uliciach koncom roku 2018. S výmenou sa začne v centre mesta. Neznamená to však, že v celom meste bude iba unifikovaný mobiliár. Na špecifických miestach bude inštalovaný mobiliár navrhnutý na mieru. Zachované ostanú historické alebo iné kvalitné prvky.
Víťazi súťaže, Michal Froněk a Jan Němeček, v roku 1990 založili ateliér dizajnu a architektúry Olgoj Chorchoj. Spoločne sú držiteľmi prestižných českých i zahraničných ocenení. V súčasnosti sú profesormi Ateliéru produktového dizajnu na Vysokej škole umeleckopriemyselovej v Prahe.
Komentár poroty k víťaznému návrhu:
Porota oceňuje vysokou kvalitu návrhu ve všech aspektech. Návrh je nadčasový - tradiční a současný zároveň, je čistý v liniích, jednoduchý a kultivovaný v celku i v detailu. Celek působí subtilním dojem a přitom je konstrukčně stabilní.
Designérské řešení je sofistikované a koherentní. Set prvků je celistvý a podporuje záměr města Prahy sjednotit prvky pražského mobiliáře a je v souladu s Manuálem veřejných prostranství Prahy. Set zapadá do kontextu pražského prostředí a to jak historického, tak soudobého.
U návrhu lavičky porota oceňuje dobré ergonomické řešení, jednoduchost výměny dřevěných prvků a její celkovou pevnost. Koncept řešení lavičky je navržen v několika dobře použitelných variantách, které umožňují růst setu mobiliáře do budoucna. Návrh košů vyhovuje tvarově, materiálově a funkčně nejlépe ze všech hodnocených návrhů.
Na základě předložené dokumentace porota usuzuje, že set bude z hlediska estetických, funkčních, provozních a ekonomických parametrů přiměřený a splní nejlépe očekávání zadavatele. Návrh je vyvážený ve formě a funkčnosti.
Některé drobné konstrukční prvky bude nutné pro další prototypy a sériovou výrobu optimalizovat.
Výstavu Nový mestský mobiliár, kde sú vystavené všetky súťažné návrhy si môžete pozrieť do 19. novembra v Centre architektúry a mestského plánovania.
Predstavujeme všetky prihlásené návrhy do súťaže o nový mestský mobiliár pre Prahu:
Návrh č. 1
Autori: MgA. Roman Vrtiška, MgA. Vladimír Žák
Návrh č. 2
Autor: BcA. Sabina Žáková
Návrh č. 3
Autor: M.Arch Jana Mercogliano
Spolupráca: Václav Minařík
Návrh č. 4
Autori: Ing. arch. Lenka David, doc. Ing. akad. arch. Jiří Mojžíš
Návrh č. 5
Autor: Ing. Marek Pavlík
Návrh č. 6
Autor: Bc. Eduard Seibert
Spolupráca: Ing. arch. Jiří Pokorný, Bc. Mirka Baklíková
Návrh č. 8
Autori: Ing. arch. Hana Havlová, Ing. arch. Kateřina Kolková
Návrh č. 9
Autor: Ing. Petra Mlejnková
Spolupráca: Myo Interiors
Návrh č. 10
Autor: Ing. arch. Jiří Dostál
Spolupráca: Arq. Karen Olivera Perez
Návrh č. 11
Autori: Ing. arch. Tomáš Vích, Zdeněk Skála
Návrh č. 12
Autor: David Matoušek
Návrh č. 13 - Víťazný návrh
Autori: Artěl, spol. s.r.o. - Prof. MgA. Michal Froněk, Prof. M.A. Jan Němeček
Spolupráca: Aleš Kachlík
Návrh č. 14
Autori: MgA. Eduard Herrmann, BcA. Matěj Coufal
Spolupráca: MgA. David Karásek
Návrh č. 15
Autori: MgA. David Karásek, MgA. Daniel Golík
Návrh č. 16
Autori: MgA. Eduard Herrmann, BcA. Matěj Coufal
Spolupráca: MgA. David Karásek
Návrh č. 17
Autori: Marek Šesták, Adam Štok, Michal Sojka
Návrh č. 18
Autori: MgA. David Karásek, Ing. Viktor Šašinka
Návrh č. 19
Autori: MgA. David Karásek, Ing. Viktor Šašinka
Návrh č. 20
Autori: Ing. arch. Karel Adamec, Ing. arch. Jan Foltýnek
Návrh č. 21
Autor: Atelier MONarch, s.r.o. - Ing. arch. Marcela Plachá
Spolupráca: Ing. Jan Plachý
Návrh č. 22
Autor: Andrei Fabishevskii
Spolupráca: Aleksey Sharshakov
Návrh č. 23
Autor: Ing. arch. Jan Bek
Návrh č. 24
Autori: Florian Zwangsleitner, Carolin Dumke
Návrh č. 25
Autor: Bc. Martina Loudová
Spolupráca: Ing. Pavel Louda
Návrh č. 26
Autori: MgA. Jiří Krejčiřík, MgA. Filip Mirbauer
Návrh č. 27
Autori: Ing. Jan Padrnos, Ing. arch. Viktor Jindra
Návrh č. 28
Autori: EP studio - Štepán Barták, Mgr. Eva Šťásková, MgA. Magdalena Bartáková
Návrh č. 29
Autori: Klára Hanáková, Mgr. et. BcA. Lenka Lišková