Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Spoločnosť Saint-Gobain vyhlásila víťazov medzinárodnej študentskej súťaže Multi Comfort Student Contest

Výsledky 16.medzinárodného kola študentskej súťaže Multi Comfort Student Contest - tentokrát bez ocenených Slovenských kolektívov
Školy
Red 224.06.2021
1820+17
Spoločnosť Saint-Gobain vyhlásila víťazov medzinárodnej študentskej súťaže Multi Comfort Student Contest

11. júna 2021 boli vyhlásené výsledky medzinárodnej študentskej súťaže zameranej na architektúru a udržateľnosť. Zároveň bola predstavená téma 17. ročníka.

Témou 16. ročníka súťaže Multi Comfort Student Contest organizovanou spoločnosťou Saint-Gobain bol návrh riešenia lokality zahŕňajúcej obytné, vzdelávacie a rekreačné funkcie vo štvrti Saint Denis v Paríži vo Francúzku s použitím materiálov a riešení Saint-Gobain.

Kvôli pretrvávajúcim proti pandemickým opatreniam vyhlásenie výsledkov bolo sprostredkované  online z centrály firmy v Paríži.

O výsledkoch rozhodovala medzinárodná porota v zložení: 
José-Michael CHENU, Catherine CHEVILLOT, Pascal EVEILLARD, Pierre-Alain GILLET, David LEBON, Bertrand LEMOINE,  Laurence PERNOT, Denis VALODE

 

Súťaž Multi Comfort Student Contest vznikla v roku 2005 s cieľom rozširovať povedomie o koncepte Multi Comfort. Úlohou študentov je navrhovať budovy, ktoré poskytujú tepelný, akustický, vizuálny komfort a optimálne vnútorné prostredie s prihlidnutím na energeticky efektívnu prevádzku.

Zadaním 16. ročníka medzinárodnej študentskej architektonickej súťaže Multi Comfort Student Contest bolo v riešenom priestore Saint-Denis na severe Paríža navrhnúť:

  • mestský park/rekreačnú zónu (cca. 3 ha)
  • rezidenčnú oblasť (cca. 240 bytov)
  • základnú školu
  • renováciu/revitalizáciu malých historických objektov (ako Maison Coignet) ako inšpiráciu pre trvalo udržateľnú architektúru

Celkovo sa do súťaže zapojilo 2800 študentov z 38 krajín a 210 univerzít. V medzinárodnom kole súťaže svoje práce prezentovalo 53 tímov - 115 študentov z 34 krajín. 

Slovensko vo finále reprezentovali dva dvojčlenné tímy, ktoré sa v národnom kole súťaže umiestnili na prvých miestach.

Zuzana Mihaľová a Patrik Domanický
Vedúci ateliéru : Katarína Fejo, Tomáš Hanáček
Asistenti: Viktor Kasala, Martin Dubiny

Andrej Vojtko a Kristián Ján Vidiš
Vedúci ateliéru : Katarína Fejo, Tomáš Hanáček
Asistenti: Viktor Kasala, Martin Dubiny

Oba tímy boli z Fakulty architektúry a dizajnu STU v Bratislave

Dohľad nad účasťou študentov mal Ing. Vladimír Balent zo spoločnosti ISOVER, vďaka ktorému je o študentskú súťaž každoročne veľký záujem. Projekty, ktoré prezentovali Slovensko si môžete pozrieť tu.

Aj keď slovenskí študenti v tomto ročníku medzinárodnej súťaže nezískali žiadne ocenenenie, určite to bola pre všetkých zaujímavá výzva. Prinášame Vám pohĺad študentov na účasť v súťaži a ich prezentáciu. Na otázky redakcie odpovedali študenti Zuzana Mihaľová a Patrik Domanický

Aká bola Vaša motivácia pre účasť v súťaži Multi Comfort Student Contest (prečo práve táto súťaž?) 

Súťaž bola od začiatku  výzvou a to hlavne preto lebo je architektonicko-stavebná čo si vyžadovalo osvojenie nových technológií, postupov a stavebno-technických riešení. Vedel som, že počas procesu tvorby sa naučím mnoho nových vecí, rozšírim obzory a naberiem skúsenosti. Téma ktorú súťaž ponúkala mi imponovala, pretože skĺbila bývanie so školskou stavbou čo ma vo všeobecnosti zaujíma a bolo to aj mojou hlavnou motiváciou. Zo začiatku som celý proces nevnímal tak vážne a obohacujúco ako až po čase kedy som si uvedomil, že som naozaj vytvoril vrcholný projekt svojej školskej éry.  

Aká to bola pre Vás skúsenosť a ako hodnotíte kvalitu zadania, priebeh súťaže a účasť na finále? 

Skúsenosť bola vynikajúca, aj keď myslieť pri návrhu na všetky stavbárske princípy a technológie ma zo začiatku obmedzovalo. Časom som však pochopil že pri takto veľkom zadaní to musí ísť ruka v ruke. To je aj dôvod prečo si myslím, že sa mi podarilo vytvoriť fajn riešenie. Dalo mi to dobrý základ do praxe. Zadanie hodnotím ako kvalitné. Priebeh medzinárodného kola bol podľa môjho názoru len nejaká náplasť tomu aké to v skutočnosti malo byť, ale žijeme v dobe keď si nemôžeme vyberať a myslím si že v koncovke to bolo zvládnuté fajn. Samozrejme nás veľmi mrzí, že sme sa nemohli zúčastniť osobne. 

Ako obstáli slovenské návrhy v medzinárodnej konkurencii?

Z môjho pohľadu veľmi dobre či už po návrhovej alebo grafickej stránke, odhliadnuc od finálnych výsledkov.

Čo vyžaduje prezentácia na takom veľkom medzinárodnom fóre? 

Myslím si že nemáme dostatočnú skúsenosť na to, aby sme o tomto rozprávali, keďže reálna prezentácia pre porotu prebiehala formou vopred natočeného videa a odohrávala sa o 20-tej večer v mojej izbe. Avšak čo sa týka samotnej prípravy a návrhu celej prezentácie s tým nám pomáhali naši vedúci prác ktorí majú nepomerne viac skúseností a stále boli ochotní poradiť nám, za čo by som sa im chcel aj touto formou poďakovať.

Výsledky medzinárodnej súťaže

Aj tento rok študenti hlasovali za najlepší študentský projekt. Tento rok Študentskú cenu získal projekt študentov z Českej republiky.

Prvá cena bola udelená  domácemu tímu  z Francúzka  .

Druhú cenu získali študenti  zo Španielska .

Tretiu cenu získali študenti z Mexika.

Porota okrem hlavných cien udelila Špeciálnu cenu. Ocenenými sa stali študenti z Juhoafrickej republiky.

Za podklady ďakujeme Ing. Balentovi so spoločnosti ISOVER.

Súvisiace články

Saint-GobainSKBIM knižnice a objekty
Vložené
16. jún 2021
0
182
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím