Advertorial

Rodinný dom Vinje, Slovinsko

Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.

Tvárnice Silka pomohli výrazne urýchliť hrubú stavbu bytového domu v centre Bratislavy

Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...

Tradičná slovenská architektúra sa v Lietave snúbi s vysokými požiadavkami na súčasné bývanie

Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...

NEXUM - novinka v portfóliu industriálnych priečok Dorsis Digero

Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Nový hosťujúci profesor: Pavel Braila

Vysoká škola výtvarných umení má nového hosťujúceho profesora.
Ľudia
Red 410.09.2019
1150+0
Nový hosťujúci profesor: Pavel Braila

V poradí už štvrtým hosťujúcim profesorom na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave bude moldavský umelec pôsobiaci v Berlíne Pavel Brăila, ktorý počas zimného semestra akademického roka 2019/2020 bude vyučovať na Katedre intermédií.

Pred ním na VŠVU hosťovali Luba Nurse – reštaurátorka s praxou v Metropolitnom múzeu v New Yorku, Éric Jourdan, ktorý sa zaoberá dizajnom objektov, nábytku a verejných priestorov a francúzsky architekt François Roche, so svojím štúdiom New Territories pôsobiaci aktuálne v Bangkoku.

Pavel Brăila (1971, Kišiňov, Moldavsko) je vizuálny umelec pracujúci s rôznymi médiami, ako napríklad film, video, inštalácia, performance či fotografia. O svojej práci hovorí: “Myslím si, že dnešný umelec je istým spôsobom synkretická osobnosť, ktorá žije svoj život absorbujúc množstvo rôznorodých vplyvov – umenie, vedu, hudbu, politiku, domáce práce. Život sám o sebe sa stáva hlavným umeleckým projektom. Artefakty, ktoré sa objavujú počas tohto procesu, sú stopami alebo pozostatkami, rovnako ako odtlačky prstov – sú určitým vedľajším produktom a znakom tohto života.

Pavel Brăila
Pavel Brăila

Brăila sa vo svojich prácach venuje rôznorodým témam, väčšinou spojených s jeho rodnou krajinou Moldavskom a s (ešte stále pretrvávajúcimi, no nenápadnými) rozdielmi medzi východom a západom, medzi centrom a perifériou. Zaoberá sa aktuálnou situáciou nielen svojej, ale aj iných post-socialistických krajín, ktoré po páde železnej opony znovu hľadajú a nadobúdajú svoju identitu. V niektorých svojich prácach sa na danú problematiku pozerá napríklad prostredníctvom jedla ako istého nositeľa národných symbolov a pre emigranta žijúceho mimo svojej krajiny aj ako predstaviteľa domova.

Od deväťdesiatych rokov sa Brăila zúčastnil mnohých filmových festivalov a medzinárodných výstav, napríklad v Boijmans Museum, TATE, The Renaissance Society, Chicago, Kölnischer Kunstverein; MUMOK; Moderna Museet, Stedelijk Museum Schiedam, atď.

V roku 2002 bol jeho film “Shoes for Europe” prezentovaný na documenta 11 (Kassel) a v roku 2017 sa znova zúčastnil na documenta 14 v Aténach a Kasseli. Phaidon ho v roku 2003 vybral medzi sto najlepších umelcov sveta (Cream 3). Autor v roku 2004 inicioval v Moldavsku jedinečný projekt „Alte Arte“ – TV magazín o súčasnom umení, ktorý bol produkovaný umelcami a vysielaný v moldavskej národnej televízii. Jeho film „Definitively Unfinished“ bol ocenený na Medzinárodnom filmovom festivale Oberhausen v roku 2009. V roku 2014 bol vybraný na medzinárodnú výstavu Manifesta 10 v St Petersburgu, pre ktorú pripravil sériu performance. Jeho umelecký návrh na úplne prvý moldavský pavilón na svetovom expo bol vybraný a prezentovaný na World Expo v Miláne.

Program hosťujúcich profesorov sa realizuje vďaka projektu „Podpora procesu internacionalizácie VŠVU v Bratislave“ s finančnou podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Poloha na mape

Vložené
10. september 2019
0
115

Načítavam diskusiu...

Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím