Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
18.05. sa uskutočnilo po štvrtýkrát slávnostné udeľovanie cien za najlepšiu ateliérovú tvorbu na Katedre architektúry za LS 2020/21 a ZS 2021/22.
Cieľom založenia súťaže A+ na Katedre architektúry SvF STU je podporiť záujem študentov o ateliérovú tvorbu, súťaženie a štúdium súčasných trendov v architektúre, urbanizme i v obnove pamiatok.
Cena A+ je zameraná na ateliéry naprieč celým bakalárskym a inžinierskym štúdiom na fakulte. Hodnotiaca porota zohľadňuje nie len architektonickú stránku projektu, ale aj technickú a technonologickú. Cena A+ sa neudeľuje za záverečné bakalárske a diplomové práce.
V stredu, 18. 05. 2022 odovzdali CENY A+ v kategóriách Ateliérová tvorba 1, 2, 5, 6 a 9 garanti jednotlivých predmetov a dekan Stavebnej fakulty. Odovzdávanie prebehlo v Ateliéri 22 na 22. podlaží. Záznam bude dostupný na stránke Katedry architektúry.
Komisie a pedagógovia v prvom kole nominovali niekoľko najlepších prác v každej z kategórií. Následne zasadla päťčlenná nezávislá porota, ktorá v každej z kategórií vybrala víťaznú prácu, ktorá bola odmenená.
Zloženie externej poroty:
Porota sa rozhodla udeľovať ceny v nasledujúcich kategóriách:
Ocenené práce:
AT1 - Rodinný dom (LS 2020/21 )
Jozef Paľa, RD pod vedením architekta Richarda Šimeka
Komentár poroty:
Návrh dobre pracuje s okolitým kontextom a rešpektuje prostredie, v ktorom sa nachádza a čerpá z neho inšpiráciu v tvare, proporciách i materiálovom riešení. Kompaktný vidiecky dom je presvedčivo jednoduchý, so sedlovou strechou s pozdĺžnym kubusom v hrebeni, ktorý nie je iba formálnym prvkom, no slúži pre prirodzené vetranie domu s využitím komínového efektu. Príjemný výraz domu vytvárajú 2 horizontálne, pocitovo oddelené, hmoty uložené na sebe.
AT2 - Bytový dom (ZS 2021/22)
Niki Jaško, BD pod vedením architekta Pavola Pilařa
Komentár poroty:
Hlavnými kvalitami víťazného návrhu je zaujímavé urbanistické riešenie, vhodná orientácia na svetové strany, príjemná mierka domov, dobre vyriešené dispozície bytov a proporčné miestnosti. Tvar objektu je kompaktný a teplovýmenná plocha je tak redukovaná, čo je výhodné z energetického hľadiska. Predsadený plášť navyše zabezpečuje prirodzené tienenie v letných mesiacoch. Plusom je aj ukladanie a delenie bytov po moduloch.
AT5 - Občianske stavby (ZS 2021/22)
Simona Tarabová, Komunitné centrum v Námestove pod vedením architekta Filipa Bránického
Komentár poroty:
Mierka objektov je zvolená vhodne, práca narába s kontextom. Pozitívom sú vzhľadom na umiestnenie stavby šikmé strechy, zvolené materiály a práca s terénom. Porota vyzdvihla vytvorenie zážitkových priestorov a celkovú atmosféru v objekte a v jeho predpolí. Vnútorné priestory sú primerané rozsahu objektu a najmä dostatočne variabilné.
AT6 - Občianske a výrobné stavby (LS 2020/21)
Patrik Čačala, Idea pre Magnu pod vedením architektky Zuzany Nádaskej
Komentár poroty:
Práca je odprezentovaná komplexne, koncept je kvalitný a jasne artikulovaný. Návrh uvažuje so zachovaním architektonicky a stavebne hodnotných objektov, a naopak asanáciou objektov v zlom stave bez priestorových kvalít. Nové zásahy sú nerušivé a prinášajú nové kvality celkovému riešeniu. Dostavba striktne oddeľuje parkovanie a vytvára ukľudnený vnútorný dvor. Schéma nízkoenergetického riešenia s využívaním zelených striech podčiarkuje komplexnosť celkového riešenia.
AT9 - Obnova objektov pamiatkovo chránených (ZS 2021/22)
Roman Oškrobaný, Baumgartnerov dom pod vedením architekta Lukáša Vargica
Komentár poroty:
Riešenie obnovy má jasný a dobre artikulovaný koncept. Funkcia je zvolená primerane k objemu a objektu samotnému. Dispozícia a umiestnenie funkcií sú vyriešené kvalitne, s jasným odprezentovaním. Návrh rešpektuje pôvodnú historickú podstatu, pamiatkové hodnoty a zachováva prvky z rôznych období. Vzhľadom na viacero slohov je vhodne uchopený výtvarný výraz riešenia a návrh pracuje s fasádou citlivo.
Z práce poroty:
Podklady: Ing. Matthias Marcel Jean Arnould