Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Metropolitný inštitút Bratislavy predstavuje štúdiu Bratislava 2050 s podtitulom Demografický potenciál, sociálna a ekonomická geografia - scenáre rozvoja hlavného mesta SR Bratislavy do roku 2050. Takmer šestostranová monografia obsahuje demografické prognózy, ktoré výrazným spôsobom ovplyvňujú tvorbu nového územného plánu hlavného mesta, ako aj iné mestské ciele.
Publikácia, ktorá predstavuje profilovanie Bratislavy ako "odolného mesta 21. storočia" je a je prvou zo štyroch plánovaných monografií, ktoré môžu byť vnímané aj ako územné štúdie. Na výstupy z prvej monografie nadviažu témy: životné prostredie, ekonomika a metropolitný región, rovnako s ambíciou vytvoriť podklady pre dlhodobú víziu rozvoja mesta
Monografia je dostupná na webe Metropolitného inštitútu Bratislavy: https://mib.sk/bratislava- 2050
Ako bude vyzerať Bratislava, ak by sa zastavil príliv obyvateľov do hlavného mesta?
Populácia by do roku 2050 nielen významne zostarla, ale klesla by na úroveň spred 20 rokov.
Scenáre budúcnosti, ktoré prináša MIB, však vďaka prílivu predovšetkým mladších obyvateľov počítajú aj s pozitívnymi rastovými scenármi. Scenár vysokého rastu populácie hovorí až o takmer 600 tisíc trvalo bývajúcich obyvateľoch v roku 2050, ktorí sú dôležití pre rast ekonomiky mesta a celej krajiny.
Čo monografia obsahuje?
Demografickú analýzu a prognózu o rozvoji hlavného mesta. Publikácia pracuje s piatimi rôznymi scenármi vývoja Bratislavy, z ktorých tri sú prognostické a dva projekčné. Vďaka nim získavame predstavu o predpokladaných problémoch, ktoré môžu vzísť z odhadu o budúcnosti populačného vývoja v hlavnom meste.
Súčasťou monografie je aj sumár s naznačením miery neurčitosti prognózy, faktorov demografického vývoja a zároveň vplyvov demografického vývoja na vybrané kľúčové oblasti urbánneho vývoja. Konkrétne ide o miestnu ekonomiku, trh práce a príjmové nerovnosti, dochádzku za prácou a do školy, dopravu a mobilitu, sociálnu infraštruktúru a sociálnu starostlivosť a bývanie.
Čo sa skúmalo?
Výsledky demografickej analýzy a prognózy poskytujú obraz o demografických vývojových trendoch. Závery skúmania komplexu faktorov ovplyvňujúcich populačný vývoj odkrývajú možné scenáre budúcnosti mesta. Na základe nich môžeme napríklad uvažovať o tom, kde a aká občianska vybavenosť v budúcnosti pribudne. Prognóza skúma faktory ako miestna ekonomika, dochádzanie za prácou a do školy, doprava a mobilita sociálna infraštruktúra a sociálna starostlivosť, alebo v neposlednbom rade bývanie.
Na čo slúži dokument Bratislava 2050?
Hlavným dôvodom vzniku monografie je potreba premyslene plánovať mesto a využiť informácie z nej do procesu prípravy nového metropolitného územného plánu hlavného mesta Slovenskej republiky.
Z akých zdrojov monografia vychádza?
Demografická prognóza vychádza z oficiálnych štatistík Štatistického úradu SR, konkrétne zo Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB). z roku 2021. Východiská a scenáre pritom zohľadňujú najmä trvalo bývajúcu populáciu Bratislavy, ktorá aktuálne ako jediná slúži pre všetky oficiálne výpočty. Množstvo ľudí so zákonom rozoznaným trvalým pobytom v Bratislave je zároveň nižšie ako množstvo ľudí, čo v Bratislave žijú, či do nej denne dochádzajú, prípadne využívajú jej služby. Z hľadiska mestského rozvoja a rozvoja kapacít mestských služieb je preto nutné rátať s určitou odchýlkou a usilovať sa o spresnenie údaja o množstve skutočných užívateľov mesta. Tento údaj je kľúčový aj pre výpočet financovania hlavného mesta.