Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

OSVĚTA, KULTURA, ZÁBAVA: KULTÚRNÍ DOMY V ČESKOSLOVENSKU

predstavujeme novú publikáciu o spoločnom dedičstve kultúrnych domov v Čechách a na Slovensku
Knižnica
Monika Bočková17.05.2024
2260+3
OSVĚTA, KULTURA, ZÁBAVA: KULTÚRNÍ DOMY V ČESKOSLOVENSKU

Kultúrnych domov sa v Česku a na Slovensku postavili tisíce, stáli takmer v každom meste a dedine. Mnohé z nich navrhli významní architekti, na ich realizáciu boli vynaložené nemalé náklady a často boli doplnené hodnotnými umeleckými dielami a autorským dizajnom.

Dom kultúry v Bojniciach od architektky Milice Marcinkovej
Dom kultúry v Bojniciach od architektky Milice MarcinkovejFoto: Oskar Helcel, Martin Netočný

Tieto stavby, ktoré sa počas socializmu tešili veľkorysej ekonomickej, politickej aj legislatívnej podpore, dodnes tvoria základnú kultúrnu infraštruktúru v našich mestách a dedinách. Kniha Osvěta, kultura, zábava: Kulturní domy v Československu sa zaoberá vývojom tejto špecifickej typológie od ich východísk v hlbšej minulosti, až po postsocialistické osudy.

Kultúrny dom v Semiloch od architektov  Pavla Švancer a Karla Hubáčka z libereckého Stavoprojektu
Kultúrny dom v Semiloch od architektov Pavla Švancer a Karla Hubáčka z libereckého StavoprojektuFoto: Oskar Helcel, Martin Netočný

Publikácia zároveň reflektuje emancipačný a osvetový potenciál domov kultúry a ich rolu v organizovaní voľného času. V neposlednom rade je aj obrazovou správou o ich dnešnom stave od fotografov Oskara Hlezla a Martina Netočného, ktorí sa ich dokumentácii dlhodobo venujú, ale aj dokumentom o ich pôvodnom výzore prostredníctvom publikovaného obsiahleho archívneho materiálu.

 

Texty do knihy napísali Jiří Andrs, Jan Galeta, Hubert Guzik, Katarína Haberlandová, Michaela Janečková, Laura Krišteková, Josef Ledvina, Irena Lehkoživová, Henrieta Moravčíková, Peter Szalay, Karel Šima, Jitka Šosová, Lukáš Veverka, Jan Zikmund a predslov napísal popredný britský historik kultúry a umenia David Crowley. Editorakmi publikácie sú Michaela Janečková a Irena Lehkoživová.

Oficiálne predstavenie knihy slovenskému publiku sa uskutoční v pondelok 20.05.2024 v Dome kultúry Zrkadlový háj v Petržalke.  Vstup na podujatie je voľný a návštevníci si budú môcť zakúpiť knihu za zvýhodnenú cenu.

 

Pri príležitosti vydania knihy pripravili členovia Oddelenia architektúry HÚ SAV tiež novú kolekciu na registri modernej architektúry venovanú domom kultúry na Slovensku. 

Dom kultúry je výsostne moderná typológia, jej korene môžeme vidieť v klubových a osvetových zariadeniach z 19. storočia ako Reduty, národné či robotnícke domy, na plno sa však začali rozvíjať až po druhej svetovej vojne a po nástupe socialistického režimu. Domy kultúry, ako generátory socialistického spoločenského života a nástroje na propagáciu oficiálnej kultúry, mali osobitné postavenie a ich výstavbe bola venovaná zvláštna pozornosť. Znamenalo to situovanie takých objektov na významných miestach v centrách sídel, vysoké nároky na ich kapacitu aj dôraz na reprezentačnú architektonickú formu. Okolnosti, ktoré takéto investície v dobe ich vzniku favorizovali sa po roku 1989 často zmenili na hendikep.

Unikátny interiér Domu kultúry v Dolnom Kubíne od architektky Viery Meckovej
Unikátny interiér Domu kultúry v Dolnom Kubíne od architektky Viery Meckovejzdroj: register modernej architektúry
Spoločenský dom v Dunajskej Strede od architektonickej dvojice Jozef Slíž a Eva Grébertová s dnes už neexistujúcim  monumentálnym dielom od umelca Jozefa Jankoviča na severovýchodnom priečelí.
Spoločenský dom v Dunajskej Strede od architektonickej dvojice Jozef Slíž a Eva Grébertová s dnes už neexistujúcim monumentálnym dielom od umelca Jozefa Jankoviča na severovýchodnom priečelí.zdroj: register modernej architektúry

Po viac ako troch dekádach si veľká časť kultúrnych domov udržala svoje postavenie dôležitých miest spoločenského a kultúrneho stretávania obyvateľov. Predmetná kolekcia je výberom niektorých z nich ktoré okrem svojho spoločenského významu obohacujú svoje prostredie architektonickou a výtvarnou kvalitou. Zaradili sme k nim aj niekoľko diel, ktoré sú predchodcami týchto diel, ale aj tie ktoré už nenájdeme v pôvodne kvalitnom prevedením, či boli úplne zbúrané. Úlohou kolekcie tak nie len upozorňovať, ale aj apelovať na to to výnimočné a predsa prehliadané architektonické dedičstvo Slovenska.

Interiér zbúraného Dom odborov, techniky a kultúry (Istropolis) od trojice architektov Ferdinand Konček, Iľja Skoček a Ľubomír Titl
Interiér zbúraného Dom odborov, techniky a kultúry (Istropolis) od trojice architektov Ferdinand Konček, Iľja Skoček a Ľubomír Titlzdroj: register modernej architektúry
Dom kultúry v Púchove od architektky Viery Meckovej
Dom kultúry v Púchove od architektky Viery Meckovejzdroj: register modernej architektúry
Vložené
17. máj 2024
0
226
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím