Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Začiatok | 6.7.2021 09:00 |
Koniec | 31.7.2021 23:59 |
Miesto | Banská Bystrica |
Adresa | Laskomerská 515, Banská Bystrica, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | ZA! Medený Hámor info@zamedenyhamor.sk |
Dve budovy so štatútom národnej kultúrnej pamiatky v areáli Medeného hámra by mali v blízkej dobe prejsť do vlastníctva mesta Banská Bystrica. Novú funkciu areálu, ktorý bol sídlom významného metalurgického podniku na spracovanie medi, chceme nájsť spolu s verejnosťou. Mesto Banská Bystrica v spolupráci s OZ ZA! Medený hámor spúšťa dotazníkový prieskum.
Zmení sa areál Medeného hámra v budúcnosti na múzeum, kultúrne, vzdelávacie alebo inovačné centrum? Odpovede by mali vzísť aj z participatívneho procesu, ktorý zapojí zástupcov odbornej i laickej verejnosti. Participatívny proces odborne zastrešia skúsené urbanistky a architektky zo združenia Spolka. Práve s nimi sa prepojilo novovzniknuté občianske združenie ZA! Medený hámor, ktorého cieľom je zachrániť toto miesto svetovej histórie, momentálne v ruinóznom stave.
Prvým krokom participatívneho procesu je dotazník zverejnený online na webe mesta Banská Bystrica, aj na webe občianskeho združenia ZA! Medený hámor. V tlačenej podobe bude dotazník dostupný od 6. júla 2021 v Informačnom centre v Radnici (Námestie SNP 1) a v Štátnej vedeckej knižnici (Lazovná 9). Dotazník je možné vyplniť do 31.07. 2021.
Participatívny proces bude prebiehať od júla do konca novembra a bude pozostávať z dotazníkového prieskumu, rozhovorov a workshopov. Odpovede na otázku, čo s Medeným hámrom, sa objavia po vyhodnotení participatívneho procesu v zadaní architektonickej súťaže na revitalizáciu areálu. Tá poslúži ako podklad pre územný plán zóny, ktorý stanoví, čo je v tomto chránenom areáli národných kultúrnych pamiatok možné stavať. “Paralelne s prípravou ideového zámeru by sme chceli realizovať v areáli hámra záchranné práce, aby sme zastavili súčasnú degradáciu objektov,“ prezradila Lívia Gažová, členka občianskeho združenia ZA! Medený hámor a pracovnej skupiny, ktorú k problematike Medeného hámra menoval primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.
„Domnievame sa, že Medený hámor je pre mnohých Bystričanov stále ešte neobjavený kus svetovej histórie mesta a regiónu,“ vyjadril sa Juraj Havlík, zo združenia ZA! Medený hámor. V spolupráci s OZ za! amfiteáter premietnu v Letnom kine na amfiteátri v utorok, 6. júla štyri diely filmu Cesta medi - Po stopách medi z vraku lode Bom Jesus. “Vedeli ste, že vyše 20 ton medi, ktorá sa našla v roku 2008 v Namíbii pri ťažbe diamantov vo vraku portugalskej lode, prešla pred pol tisícročím bystrickým Medeným hámrom? Tieto filmy si netreba nechať ujsť", dopĺňa Juraj Havlík. Súčasťou premietania bude diskusia s režisérom tohto dokumentárneho filmu Stanislavom Mancom a zároveň stručné predstavenie aktivít iniciatívy za záchranu Medeného hámra. Diskusia sa začne o 21:00 hod., premietanie filmu o pol hodinu neskôr.
V stredu, 7. júla jeden z najväčších odborníkov na banskú históriu a hutníctvo na Slovensku, Miroslav Lacko architektka Eva Kráľová, počas komentovanej prehliadky predstaví verejnosti historické míľniky a súvislosti objektov Medeného hámra a miestnej ťažby medi, ktorá bola v minulosti exportovaná do mnohých krajín sveta. Komentovaná prehliadka sa začne pred Štátnou vedeckou knižnicou o 17:00 hod. a bude trvať minimálne 2 hodiny.