Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 24.10.2018 18:30 |
Koniec | 24.10.2018 22:00 |
Miesto | Nová Cvernovka |
Adresa | Račianska 1575/78, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Nová Cvernovka info@nadaciacvernovka.sk |
O čom ale v skutočnosti hovoríme, keď hovoríme o komunitách?
V spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, Goethe-Institut Bratislava, Institut Français a ďalšími partnermi sme sa rozhodli bližšie sa pozrieť na potenciál komunít pre rozvoj mesta, diskutovať na túto tému s odborníkmi a predstaviť súčasnú mapu mestských komunít, ktorá určuje urbanistický a sociálny potenciál Bratislavy.
PROGRAM
18:30-19:45 Registrácia, výstava fotografií Mareka Jančúcha Komunita je…
Výstava portrétov návštevníkov a susedov Dobrého trhu, ktorí sa s nami podelili o svoje rozmanité definície pojmu komunita
19:00-19:45 Keynote: We Are Bratislava
Prednáška na tému aktívnych komunít v Bratislave (Milota Sidorová, Slavomír Ondoš, Pavel Šuška, Anna Ulahelová)
20:00-21:30 Konferencia
V netradičnom formáte rozhovoru “jeden na jedného”, ktorý zaručuje kvalitnú a intenzívnu výmenu myšlienok a skúseností. Do debaty s 11 zahraničnými a domácimi expertami sa môžu zapojiť všetci návštevníci – aktívne formou 20 minútového “slow-date”.
Lístky tu https://tickpo.sk/detail/konferencia-whatcity-v-novej-cvernovke-3752
21:30 Afterpárty DJ Reverend
HOSTIA KONFERENCIE
Porozprávajte sa s týmito inšpiratívnymi ľuďmi tvárou v tvár. Lístky si kúpite tu. Rečníka si budete môcť rezervovať až priamo na akcii. Kto skôr príde, ten skôr berie!
*Kateřina Šedá*
Práca tejto českej umelkyne má blízko k takzvanej sociálnej architektúre. Zameriava sa na sociálne koncipované akcie, pri ktorých zamestnáva stovky osôb, často laikov. Ich cieľom je vyviesť zúčastnených zo zažitých stereotypov. Vydala viac ako 30 knih a publikací, v ktorých detailne mapuje jednotlivé projekty. Spolupracovala s prestížnymi inštitúciami, napr. IHME v Helsinkách alebo TATE MODERN v Londýně. Je držiteľkou mnohých ocenení, okrem iných aj ceny Architekt roku 2017.
*Pierre Alain Trévelo*
*Tamara Brajovic*
Vyštudovala urbanizmus na Fakule architektúry v Belehrade, zaoberala sa inklúziou rómskej menšiny. Vďaka štipendiu sa dostala do Viedne, kde pracovala ako konzultantka pre organizácie zaoberajúce sa regiónom Balkánu. Imigrantom z Juhoslávie vo Viedni sa venuje aj vo svojej dizertačnej práci. V súčasnosti pracuje s tímom Fair Play na zlepšovaní verejných priestorov v mestských častiach Viedne. Vďaka spolupráci s ateliérom kon-text má skúsenosti s komunitným manažmentom a participáciou.
*Samuel Janis*
Žije v Zemianskej Olči na juhu Slovenska, kde navštevoval základnú školu. Študuje v prvom ročníku na Strednej priemyselnej škole stavebnej D. S. Jurkoviča v Trnave a rád by v budúcnosti študoval architektúru. Vo voľnom čase sa venuje hudbe, spevu a fotografovaniu. Inšpiruje ho príroda. Rodičia ho učia spoznávať jej jednoduchosť aj komplikovanosť a chrániť ju. Je súčasťou programu Roots&Shoots.
*Sven Stegemann*
Pracuje pre kolektív Open State a spoluzakladal organizáciu Refugee Open Cities Berlin, ktorá sa venuje rozvoju životaschopnej spoločnosti. Vystriedal množstvo pozícií, pracoval ako konzultant, ekonomický analytik, komunikačný expert, neskôr aj v nadácii BMW. Venuje sa predovšetkým systémovým zmenám. Študoval filozofiu a ekonómiu, magisterský diplom získal v oblasti udržateľnej vedy a sociálnych inovácií.
*Michel Thiollière*
Francúzsky politik, senátor a dlhoročný primátor mesta Saint-Étienne (1994 – 2008). Nominovaný na ocenenie World Mayor. Na začiatku nultých rokov viedol mesto Saint Etienne k výraznej transformácii, ktorá sa týkala mobility, historického centra, renovácie mestských štvrtí, budov a podobne. Za jeho pôsobenia sa odštartovala výstavba nových električkových tratí, biznis distriktu, novej koncertnej haly. Inicioval v meste bienále dizajnu, na ktorom sa podieľa miestna vysoká škola výtvarných umení.
*Kateřina Sidiropulu Janků*
Vyštudovala sociológiu na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne. Zaoberá sa kvalitatívnym výskumom, sociálnou marginalizáciou, sociológiou susedstiev, participatívnym výskumom a interdisciplinárnymi presahmi, najmä v línii spoločenských vied, urbanizmu a designu. S projektom O leperiben/Paměť romských dělníků sa v roku 2015 ocitla na Mape sociálnych inovátorov ČR nadácie Ashoka. Narodila sa v Ostrave, kam sa dodnes vracia za rodinou, za novou hudbou a aplikovanými výskumami. Žije v Korutánsku.
*Erika Cintulová*
Starostka obce Kláštor pod Znievom. Od 15-tich rokov cestovala po svete ako modelka, neskôr študovala právo na Vysokej škole v Sládkovičove. Po praxi v advokátskej kancelárii v Bratislave sa stala starostkou svojej rodnej obce, Kláštor pod Znievom, ktorú sa snaží meniť na modernú, fungujúcu obec. Je údajne najmladšou starostkou na Slovensku. V roku 2017 bola zvolená za poslankyňu žilinského samosprávneho kraja.
*Dávid Sulík*
Vyše 20 rokov pracuje v bankovníctve. Je autorom kníh Zodpovedná spoločnosť, Sociálna trojčlennosť I a II, v ktorých sa zaoberá alternatívnou ekonomiku, priamou demokraciou, komunitami, slobodným kultúrnym životom a ich spojením do sociálne udržateľného a spravodlivého spoločenského a ekonomického systému – sociálnej trojčlennosti. Spolupracoval som na rôznych komunitných projektoch týkajúcich sa lokálnej ekonomiky.
*Zuzana Suchová*
Expertka na marketing, ktorá skoro 9 rokov pracuje s neziskovými organizáciami. Spolupracovala na kampaniach pre Divé maky, portálo dakujeme.sk, saleziánske občianske združenie SAVIO, o.z. Vagus, stranu SPOLU, o.z. Za našu vodu alebo Biele vrany a hrdinova medzi nami. Bola zodpovedná za programy pravidelného darcovstva Adopcia deti v Keni a Adopcia tried v Južnom Sudáne. V súčasnosti pomáha budovať individuálne darcovstvo v Nadácii Cvernovka. Vo voľnom čase vedie facebookovú skupinu Inšpirácie z fundraisingu.
+++ Špeciálna dvojprednáška na Katedra humánnej geografie a demografie UK Communities of Inclusion: Public Lecture +++
14:00-16:00, PrifUK
Gesa Ziemer, Hamburg University: Cities via Citizen Partizipation and how to organize it. How to include inhabitants of cities to co design cities? Project „Finding Places“ was about common finding of refugee accommodations in the winter 2015/16, when so many refugees arrived in the city of Hamburg.
Sven Stegemann, Refugee Open Cities, Berlin: Inclusion at Work: Open State and the Refugee Open Cities Project
Germany alone is hosting more than a million refugees and 3,6 million more are expected to arrive until 2020. Regardless of our opinions on migration, it is a reality that won´t stop soon. Refugee Open Cities aims to turn emergency shelters into thriving environments, enabling empowerment and community-driven solutions.
Viac info http://whatcity.sk/komunity/
Organizátor: Punkt
Hlavný partner: French-German Cultural Fund, Institut français de Slovaquie - Francúzsky inštitút na Slovensku, Goethe-Institut Bratislava, Ambassade de France en Slovaquie
Partner pre komunity: Nadácia VÚB banka
Partneri: Katedra humánnej geografie a demografie PriF UK, Imagine, Translata, Ars Bratislavensis, České centrum v Bratislave, Rakúske kultúrne fórum Bratislava / Österreichisches Kulturforum Bratislava
Hlavný mediálny partner: Startitup
Mediálni partneri: Archinfo portál - architektúra, architekti, diela, Agentúra SITA, Bratislava YIMBY, NOTA BENE, WPS Prague