Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. február 2019
0
181

V obraze: Richard Gregor - K téme poetickej maľby

Prvý cyklus prednášok "V obraze" v DOT ukončia už 13. februára prednáškou historika, kurátora a kritika výtvarného umenia Richarda Gregora.
Začiatok13.2.2019
17:00
Koniec13.2.2019
19:30
MiestoDOT. Contemporary Art Gallery
AdresaLazaretská 13,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktDOT. Contemporary Art Gallery
0948 663 007
info@dotgallery.sk

“V obraze”, vás sprevádza všetkými potrebnými informáciami sveta súčasného umenia. Pomáha vám sa zorientovať v najdôležitejších faktoch o dejinách umenia. Spoznať aktuálnu problematiku súčasného umelca a trhu. A vtiahne vás hlbšie do tohto zdanlivo neuchopiteľného sveta.

Richard Gregor
K téme poetickej maľby.
O naratívnosti v súčasnej maľbe na pozadí tvorby Jarmily Džuppovej - Sabovej
13. februára o 18:00
Podujatie je realizované s finančnou podporou Fondu na podporu umenia.
Vstup voľný

Špecifická výpovednosť založená na kresbe bola v slovenskej maľbe a grafike dlhodobo prítomná. Ide o jeden z tradičných fenoménov, ktorého sme sa v umení a jeho kritike po roku 1989 z rôznych dôvodov vzdali. V polovici "nultých rokov" sa do nášho umenia vrátila nielen nástojčivosť maliarskeho vyjadrenia, ale tiež témy a postupy, ktoré k nej boli viazané sekundárne - napríklad naratívnosť. Dá sa už dnes táto tendencia sumarizovať?

Richard Gregor (*1974)

Historik, kurátor a kritik výtvarného umenia. Študoval na Trnavskej univerzite a na Karlovej univerzite v Prahe. Pracoval ako šéfkurátor Nitrianskej galérie a Galérie mesta Bratislavy, prednášal na Katedre teórie a dejín umenia Akadémie umení v Banskej Bystrici, bol nezávislým expertom na problematiku galérií Ministerstva kultúry SR. Je kurátorom viac než piatich desiatok výstav doma i v zahraničí, autorom recenzií a štúdií. Zakladal časopisy Dart (1999) a Jazdec (2009), o.i. inicioval štipendium pre mladých kurátorov (2003) a web-archív www.artdispecing.sk (2011), ktorý je dnes najväčším zdrojom oral history v oblasti vizuálneho umenia na Slovensku. Bol predsedom Rady galérií Slovenska, je viceprezidentom Slovenskej sekcie Medzinárodnej asociácie kritikov AICA, občasným členom College Art Association. Pravidelne sa zúčastňuje konferencií a seminárov, prednášal na Slovensku, v Čechách, Rakúsku, Číne, Maďarsku, Chorvátsku, Poľsku, Južnej Kórei, Veľkej Británii, Južnej Afrike a v USA; získal viaceré štipendijné stáže v USA, Veľkej Británii, Dánsku, Nemecku, Poľsku a Izraeli. Bol spoluautorom a spoluorganizátorom XLVI. Medzinárodného kongresu AICA v Košiciach, Bratislave a Krakove (2013). Z jeho iniciatívy sa v rokoch 2008-2014 dočasne obnovila Galéria Cypriána Majerníka v Bratislave (pôvodne založená 1957). V roku 2013 vydal knihu Haberernovej oko. Postinformálna figurácia v slovenskom výtvarnom umení 60. rokov 20. storočia. V roku 2014 bol povereným riaditeľom a do roku 2016 šéfkurátorom Domu umenia/Kunsthalle Bratislava. V roku 2015 zorganizoval medzinárodnú konferenciu Môžeme hovoriť o Bratislavskom Konceptualizme?. Od roku 2016 je interným doktorandom na Trnavskej univerzite. V roku 2017 získal štipendium Clark Art Institute, Williamstown (MA, USA). Od roku 2018 pracuje ako kurátor v Krajskej galérii výtvarného umenia v Zlíne (ČR).

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím