Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
22. január 2018
0
109

V. Klímová: Hlbokomorské rozprávky (Bibiana)

Boli ste už niekedy na morskom dne? Nie však na hocijakom, ale na dne v útrobách Tichého oceánu, kde neprenikne ani odrobinka slnečného lúča, nehovoriac vôbec o potápačoch či ponorkách.
Začiatok23.1.2018
16:30
Koniec31.1.2018
17:00
MiestoGaléria P. M. Bohúňa
AdresaTranovského 3,
Liptovský Mikuláš,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktGaléria P. M. Bohúňa
0911 368 730
lgpmb@vuczilina.sk

V týchto tajuplných tmavých a chladných hlbinách prekvitá život hlbokomorských živočíchov -  ryby Biby, hada Rada, morských čertov, uhoriek a ďalších neobyčajných obyvateľov. Ich dobrodružstvá, ale aj skutočný život môžete spoznať prostredníctvom živej výstavy Hlbokomorské rozprávky.

Výstava Hlbokomorské rozprávky vznikla na základe knižnej predlohy s rovnomenným názvom z pera spisovateľky Moniky Kompaníkovej, s ilustráciami Veroniky Klímovej a grafickým dizajnom Martiny Rozinajovej. Hlbokomorský svet rozprávky zaplaví priestory Malej výstavnej siene ilustráciami, objektmi, inštaláciami a tvorivými zónami, ktoré oživia stretnutia návštevníkov s hrdinami príbehu knihy a ich dobrodružstvami a zároveň vytvoria miesto na fantázie obrovských podmorských rozmerov. Nielen početná návštevnosť výstavy v Bibiane, ale aj veľké množstvo ocenení podčiarkujú výnimočnosť tejto knihy na slovenskom knižnom trhu.  Z mnohých úspechov sú to: Cena slovenskej sekcie IBBY/Bibiany za Najkrajšiu detskú knihu jari 2013, Cena slovenskej sekcie IBBY/Bibiany za Najlepšiu detskú knihu jari 2013, Cena slovenskej sekcie IBBY/Bibiany za Najkrajšie knihy Slovenska 2013, Cena Ministerstva kultúry SR autorovi za vynikajúce ilustrácie v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2013, Cenu odbornej poroty BIB 2015 za mimoriadny vydavateľský počin za vydanie Hlbokomorských rozprávok a Cena primátora mesta Bratislavy ilustrátorke Hlbokomorských rozprávok Veronike Klímovej. Výstava je určená hlavne pre deti, ale aj pre všetkých, ktorí sa neboja snívať.

O autoroch knihy Hlbokomorské rozprávky:

Veronika Klímová (1989), ilustrátorka. Vyštudovala grafiku na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V roku 2013 absolvovala študijnú zahraničnú stáž v poľskom Krakowe, kde vytvorila ilustrácie k detskej knihe Hlbokomorské rozprávky (Artforum 2013). Ako sama píše, „vo svojej tvorbe uplatňuje klasickú grafiku, najmä sieťotlač a lino, ale rada experimentuje aj s inými technikami. V ilustrácii sa snaží o čistý neprehustený výtvarný prejav, v ktorom by nemala chýbať švanda.“  Autorka vystavovala doma a rovnako v zahraničí, napríklad počas festivalu BRaK v Pisztoryho paláci v Bratislave, Zázračný oriešok v Piešťanoch, v International Centre of Graphic arts v Krakowe, v Japonsku - Bologna illustrators exhibition, Itabashi Art museum (Tokyo), Otani Memorial Art Museum (Hyogo), Takahama Kawara Museum (Aichi), Ishikawa Nanao Art Museum (Ishikawa) a v Bologni počas medzinárodného veľtrhu detskej knihy. Ilustrovala aj ďalšie detské knihy: Až raz budem kapitánom (Slovart, 2015), Rozprávka o lietajúcej Alžbetke (Artforum, 2016). Venuje sa tiež úžitkovej grafike, vytvorila napríklad potlač pre značku oblečenia Mile, Vtáčí kalendár pre Egreš. Vo svojej tvorbe uplatňuje najmä klasickú grafiku a kresbu, ale rada experimentuje aj s inými technikami. Žije a tvorí v Bratislave.

Monika Kompaníková (1979), spisovateľka. Vyštudovala grafiku a maľbu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, debutovala zbierkou poviedok s názvom Miesto pre samotu, za ktorú získala Cenu Ivana Kraska za debut, novela Biele miesta bola nominovaná na cenu Anasoft litera 2007. V roku 2010 vyšiel román Piata loď, ktorý získal cenu Anasoft litera a bol vyhlásený za najlepšiu knihu roka 2010 a preložený do češtiny, nemčiny, maďarčiny, arabčiny. V roku 2017 vznikol podľa knižnej predlohy románu film Piata loď v réžii Ivety Grófovej, ktorý zaznamenal mimoriadny svetový ohlas. Je aj autorkou vyššie spomínanej detskej knihy Hlbokomorské rozprávky, ktorá vyšla v roku 2013 vo vydavateľstve Artforum. V roku 2016 vydala román Na sútoku. Venuje sa rôznym aktivitám spoločenského a sociálneho zamerania, externe spolupracuje s Centrom pre filantropiu, Komunitnou nadáciou Bratislava a Inštitútom pre verejné otázky. Žije v Pezinku, má dvoch synov.

Martina Rozinajová (1984), grafička a dizajnérka.  Vyštudovala vizuálnu komunikáciu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Je držiteľkou troch Národných cien za dizajn (v roku 2009 za projekt Dizajn na kolesách v kategórii študentský komunikačný dizajn, v roku 2011 za katalóg Archive v rovnakej kategórii). Jej projekt „Nové učebnice“ získal taktiež národnú cenu za dizajn v roku 2013          a bol zaradení do medzinárodného výberu najlepších absolventských prác Graduation Projects 2013. Popri grafickému dizajnu a dizajnu kníh sa venuje detskej ilustrácií a je členkou Asociácie ilustrátorov na Slovensku.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím