Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 2.3.2018 10:00 |
Koniec | 2.9.2018 18:00 |
Miesto | Bibiana - Medzinárodný dom umenia pre deti |
Adresa | Panská 41, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Výstava |
Kontakt | Bibiana - Medzinárodný dom umenia pre deti +421 2 54 43 53 66 bibiana@bibiana.sk |
Na interaktívnej výstave V hlavnej úlohe stolička sa dostaneme na hranicu reálneho a fantazijného sveta rôznych druhov tohto kusa nábytku, a túto hranicu aj spoločne prekročíme. Stoličky sa zrazu stanú hrou pre malých i veľkých. Stanú sa studnicou možností, ktoré si na vlastnej koži a na „koži“ stoličiek môže každý vyskúšať. Vstúpme teda do „stoličkosveta“ – do kúzlenia, ktoré ponúka iba stolička – do stoličkoparku, na stoličkové predvádzacie mólo, k stoličkovým zvieratkám, k trónu!
Stoličku by sme mohli definovať takto: Stolička je súčasť bytového zariadenia, kus nábytku rozličným spôsobom upravený na sedenie pre jedného človeka. Typická stolička sa skladá zo sedadla, z operadla a nosnej časti (väčšinou ide o 4 nohy, ale výnimkou nie sú viac či menejnohé varianty). Doplnkom stoličky môže byť opierka (operadlo na ruky). Stolička neslúži len na relaxačné účely, ale napríklad aj pri stolovaní alebo pri rôznej práci a oddávna má svoj veľký význam aj v umení. Je vyrobená z ľubovoľného pevného materiálu, ale medzi najčastejšie patria stoličky vyrobené z dreva, plastu, kovu, textilu, pleteného prútia atď.
Stolička. Jedno jednoduché slovo a koľko variácií môže mať. Nie slovných variácií, ale tých vizuálnych, možno lepšie povedané dizajnérskych a remeselných. Hovorí o tom publikácia 1000 chairs z vydavateľstva Taschen, ktorou sme sa tiež inšpirovali.
Dizajnérske umenie sa pýši rôznymi typmi stoličiek už od dávna. Veľký dizajnérsky boom nastal v 20. storočí, kedy sa mnohí umelci preslávali svojimi unikátnymi modelmi. Viac, ako ktorýkoľvek kus nábytku, stolička sa dostala do najkreatívnejších snov dizajnérov. Nechceme však stavať na chronologickom slede jej vývoja. Chceme podčiarknuť predovšetkým originalitu, zábavu a hru, ktorú nám stolička svojou podobou ponúka. Na výstave máme ambíciu predstaviť stoličku nielen ako objekt na sedenie, ale aj ako predmet, ktorý sa dá meniť, skladať, rozkladať, obliekať, vyzliekať, priraďovať, porovnávať, dotvárať a spájať. Chceme predviesť stoličku ako vec, s ktorou sa dá čarovať, experimentovať a hrať sa, ako vec, ktorá nám dokonca niekedy stoličku vôbec nepripomína.
Najznámejšou stoličkou všetkých dôb je stolička Michaela Thoneta, ktorú navrhol už pred 150 rokmi a vyrába sa dodnes. Hovoria jej „stolička stoličiek“. Dôvodov je niekoľko... Na našej výstave uvádzame thonetku vo viacerých variantoch. Osem originálnych kusov sme si požičali zo Slovenského múzea dizajnu v Bratislave, kde nám odbornú pomoc poskytla pani Katarína Hubová.
Stoličku sme definovali ako objekt na sedenie. Stolička však ponúka aj množstvo ďalších činností. Je to objekt, ktorý nemusíme za každú cenu vnímať ako súčasť „vážneho“ interiéru. Stolička nám dáva možnosť preniknúť do jej tajomstiev, do jej, za normálnych okolností neobjavených možností, do jej ďalšieho rozmeru, a na tom sme pri koncipovaní výstavy stavali. K interaktivite budeme nabádame aj jednoduchými výzvami, ako je v Bibiane zvykom.
Na výstave V hlavnej úlohe stolička plánujeme návštevníkom predstaviť rôzne stoličkové objekty v siedmych kapitolách. Budú to stoličky vyrobené, požičané, zakúpené, nakreslené, namaľované i odfotené. Originálne stoličky nám poskytla dielňa v Škole úžitkového výtvarníctva Jozefa Vydru v Bratislave.
Interaktívna výstava V hlavnej úlohe stolička na jednom poschodí Bibiany opäť doslova pohltí návštevníkov a zavedie ich do sveta stoličiek, v ktorom nájdu kusy vážne i komické. Výstava bude jedinečnou možnosťou vidieť mnohoraké stoličky na jednom mieste nielen pre ich milovníkov, ale hlavne pre tých, ktorí radi experimentujú, objavujú a hrajú sa.