Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 19.3.2018 17:00 |
Koniec | 20.3.2018 17:00 |
Miesto | Galéria umelcov Spiša |
Adresa | Zimná 181/46, Spišská Nová Ves, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Galéria umelcov Spiša 053/446 47 10 |
Čomu uveriť v záplave rôznorodých informácií, v dňoch prudkých zmien a neistoty? Upokojenie ducha či posilnenie pozitívnych hodnôt v novodobom marazme môže človek nájsť aj v umení. V ponorení sa do ticha, krásy a tvorivosti. O tom, ako sprístupňovať umenie tak, aby sa stalo príťažlivým pre návštevníka aj cez súčasné formy a nástroje v digitálnych platformách, sa bude diskutovať v metropole Spiša.
Galéria umelcov Spiša bude hostiť Radu galérií Slovenska v dňoch 19. - 20. marca 2018 nielen formou profesijného stretnutia, ale aj mimoriadne zaujímavým programom, ktorého jadro tvorí nultý ročník kolokvia Umenie ako únik z chaosu.
„Cieľom profesijného stretnutia je vytvoriť platformu pre konfrontáciu praxe galerijných edukátorov, výtvarníkov a pedagógov s dôrazom na medializáciu umenia rôznymi formami a novátorskými prístupmi pri jeho interpretácii. Pri príprave stretnutia nás inšpirovalo posolstvo významného experta pre výchovu umením Herberta Edwarda Reada, ktorý povedal: ´Prostý človek, taký, akého plodí naša civilizácia, je človek esteticky mŕtvy.´ Vyplýva to zo skutočnosti, že pre bežné konzumné vnímanie života je umenie a kultúra okrajovým doplnkom materiálnej nadstavby. V dobe estetickej frigidity je preto nevyhnutné hľadať dialóg s reálnym svetom a jeho tvorivými aspektmi, kde kultúra a umenie napomáhajú úniku z novodobého chaosu,“ uviedla autorka koncepcie a programu podujatia, riaditeľka Galérie umelcov Spiša Lucia Benická.
Podujatie je členené na dva samostatné programy dramaturgicky zaradené pod názvom „Orbis Pictus", ktoré sú prístupné aj širokej verejnosti. V pondelok 19. marca je to večerný maratón prezentácií „Who is Who", kde vo formáte Pecha Kucha vystúpi 12 odborníkov z radov galérií, neziskových organizácií, voľných výtvarníkov a profesionálov.
Utorkové kolokvium 20. marca je zamerané na tri nosné okruhy s ôsmimi lektormi. V prvej časti „Ako medializovať umenie" sa predvedú novátorské projekty galerijných pedagógov. V druhom bloku „Quo Vadis“ odprezentujú súčasné témy a nástroje v edukácii. Na záver v bloku pod názvom „Umelec versus (ne)intelektuál“ je vytvorený priestor voľným výtvarníkom, ktorí uvedú individuálne mediácie. Prihlásených je viac ako 60 účastníkov z Česka i Slovenska z 26 organizácií s prevahou slovenských a českých galérií, ale aj múzeí, neziskových organizácií, individuálnych záujemcov, škôl a iných inštitúcií.
Košický samosprávny kraj má okrem Galérie umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti ešte Východoslovenskú galériu v Košiciach. V oboch galériách je možné v ostatnom období sledovať každoročný nárast návštevnosti, ktorá bola v roku 2017 na úrovni 44 720 návštevníkov.Galérie predstavili verejnosti v priebehu roka 2017 spolu celkom 37 výstav (vrátane stálych aj nových), pripravili ďalších 232 aktivít vo svojich zariadeniach pre širokú verejnosť s osobitným dôrazom na výchovno-vzdelávacie aktivity – tvorivé dielne, kurzy, semináre a pod. a zorganizovali 83 kultúrno-spoločenských podujatí.