Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 6.9.2018 16:30 |
Koniec | 11.11.2018 17:00 |
Miesto | Oravská galéria Dolný Kubín, Župný dom, Veľká výstavná sieň |
Adresa | Hviezdoslavovo námestie 11, Dolný Kubín, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Oravská galéria +421/43/58 632 12 orgaldk@vuczilina.sk |
Termín:
6.9. – 11.11.2018Miesto:
Oravská galéria Dolný Kubín, Župný dom, Veľká výstavná sieň
Kurátori výstavy:
Miroslav Kleban, Ján Kovačič
Termín vernisáže:
štvrtok 6. septembra 2018 o 16.30 hod.
Hudobný program:
Peter Machajdík
Východoslovenská galéria, najstaršia regionálna galéria, začala svoju činnosť v roku 1952. Prvým výstavným projektom bola výstava Východoslovenskí maliari 19. storočia, realizovaná ešte v priestoroch Východoslovenského múzea, z ktorého bol pre činnosť galérie vyčlenený základný umelecký fond. V súčasnosti sú ťažiskom zbierkového fondu galérie diela z 19. a 20. storočia, ktoré príkladne dokumentujú vývoj výtvarného prejavu nielen v oblasti východného Slovenska. Aktuálna výstava prezentuje umelecké diela zo zbierok Východoslovenskej galérie, ktorých produkcia sa sústreďovala v oblasti dnešného východného Slovenska. Výstava reflektuje vlastné akvizičné a dokumentačné stratégie v rámci odbornej, umelecko-historickej praxe. Oproti pôvodnej koncepcii je súčasný projekt obohatený o diela z fondov kresby a grafiky (Alt, Benczúr, Mednyánszky, Myskovszky, Hanula, Klimkovičovci).
Naproti pôvodnému koncepčnému riešeniu sú diela vystavené do jednotlivých tematických okruhov, ktoré sledujú špecifické črty na základe námetu (portrét, krajina, zátišie, duchovný a svetský život, náznaky exotiky) a geografických súvislostí (spišský a košický okruh). Výtvarný a kultúrny život na východnom Slovensku sa v prvej polovici 19. storočia začína sústreďovať v dvoch hlavných centrách – Prešove a Košiciach. V strede záujmu bola portrétna maľba, ktorú významne reprezentoval spišský maliar usadený v Prešove Ján Rombauer. Výrazná koncentrácia umeleckej produkcie sa popri Košiciach a Prešove sústredí v okolí spišského regiónu (Levoča – dánsky maliar Ján Jakub Stunder). Stunderov pozitívny vplyv klasicistickej kultivovanosti je príznačný pri formovaní domácich predstaviteľov krajinárskeho a portrétneho žánru (Jozef Czauczik, Ján Jakub Müller, Ján Rombauer). V prostredí spišskej výtvarnej produkcie sa v druhej polovici 19. storočia formuje okruh umelcov, ktorí sa sústreďovali okolo Jozefa Czauczika, vedúcej osobnosti pre iných maliarov pôsobiacich v regióne (Karol Marko, St., Gustáv Müller, Titus Szent-Istvány, Karol Tibély). Koniec storočia vrcholí v ideovom prijatí skeptickej a nostalgickej tvorby autorov, u ktorých dominuje krajinársky žáner, reagujúci na poznanie a rozvinutie princípov impresionizmu a plenéristickej maľby (Ladislav Mednyánszky, Ľudovít Čordák, Ferdinand Katona).
Reinštalovaná expozícia prezentuje výsledky dlhodobého zberateľského úsilia galérie. Od svojej prvej prezentácie v roku 1952 prechádzala viacerými obmenami a postupne bola obohacovaná o nové prírastky a zreštaurované diela. Poslednou významnejšou akvizíciou je dielo Ignáca Klimkoviča – V kvapľovej jaskyni (1843), ktoré v roku 2017 získala galéria do svojich zbierok. Prírastok rozširuje kontext umeleckého odkazu rozvetvenej košickej rodiny Klimkovičovcov. Expozícia umenia 19. storočia bola počas 65-ročnej činnosti galérie vystavovaná v menších obmenách viackrát. Jej koncepčnú podobu formovali niekdajší i súčasní historici umenia na čele s Dr. Imrichom Groškom, ktorého odborná práca zanechala v prostredí galérie nezmazateľnú stopu.
Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.