Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. júl 2018
0
100

Umelecké remeslá japonského regiónu Tóhoku

SNM predstaví umelecké remeslá japonského regiónu Tóhoku.
Začiatok31.7.2018
17:00
Koniec30.9.2018
17:00
MiestoSlovenské národné múzeum (SNM)
AdresaVajanského nábrežie 2,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktSlovenské národné múzeum (SNM)
+421 2 204 69 109
zuzana.vasaryova@snm.sk

Slovenské národné múzeum v spolupráci s Veľvyslanectvom Japonska v SR a spoločnosťou Japan Foundation dňa 31. júla 2018 o 17.00 slávnostne otvorí novú výstavu Umelecké remeslá japonského regiónu Tóhoku. Výstava bude sprístupnená pre verejnosť od 1. augusta   do 30. septembra 2018 v sídelnej budove SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave.

Výstavný projekt autora Rjúiči Macubaru z dielne Japan Foundation bol zostavený na počesť regiónu Tóhoku, zasiahnutého v roku 2011 prírodnou katastrofou – zemetrasením a vlnami cunami. Udalosti mali na kraj známy horskými a prímorskými scenériami s bohatou miestnou kultúrou a históriou nedozerné následky. Katastrofa ťažko poznačila ľudovú kultúru a remeselnú výrobu, časť kultúrneho dedičstva sa stratila nenávratne. Tradičnú remeselnú výrobu v regióne „vrátila do života“ skupina umelcov združených okolo hnutia Mingei pod vedením Sóecu Janagiho. Umelci nadšení krásou remesiel neznámych ľudových majstrov cestovali po krajine a zbierali remeselné výrobky a nástroje, ponúkali poradenstvo ohľadom zachovávania tradičných vzorov a foriem, ale aj v oblasti vytvárania nových návrhov. Vďaka hnutiu Mingei sa tak tradícia miestnych ľudových remesiel zachovala do súčasnosti.

Výstava v Slovenskom národnom múzeu prezentuje odvetvia zaniknutej i obnovenej umeleckej remeselnej výroby regiónu Tóhoku – keramiku, lakované artefakty, textílie, liatinové predmety, výrobky z dreva, kôry, bambusu. Z pôvodne veľkého remeselného bohatstva predstavuje predovšetkým diela, ktoré sa pomerne dobre zachovali do súčasnosti. Návštevníkov zoznamuje s remeselnými technikami, funkčnou krásou náradia a výrobkov každodennej potreby používaných v Japonsku od nepamäti, ktoré vyzdvihujú ľudovú múdrosť národa, sedliacky rozum ľudí žijúcich v súlade s prírodou, ich zručnosť, šikovnosť a majstrovstvo dedené z generácie na generáciu. Okrem tradičnej výroby sú vystavené aj remeselné práce umelcov, ktorí sa majstrovstvom a tradičnými technikami miestnych remeselníkov inšpirovali a odrážajú tak kultúrnu klímu a ducha tohto pozoruhodného japonského regiónu.

Pôvodca výstavného projektu – nadácia Japan Foundation, je špecializovanou verejnou inštitúciou, založenou v roku 1972 na podporu a propagáciu porozumenia medzi krajinami prostredníctvom kultúrnych výmen. Vyvíja snahu o nadviazanie medzinárodného dialógu na poli umenia a kultúry, podporuje výučbu japonského jazyka v zahraničí, japonské štúdiá a intelektuálne výmeny. Nadácia aktívne spolupracuje s múzeami v zahraničí, poskytuje im širokú ponuku výstav zameraných na tradičné aj na súčasné umenie. Organizuje putovné výstavy zostavené z vlastných zbierkových fondov, ktoré cestujú po celom svete.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím