Prihlásiť sa na medzinárodnú architektonickú súťaž BigMat International Architecture Award’25 je možné až do 15....
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Začiatok | 16.5.2017 17:00 |
Koniec | 20.8.2017 17:00 |
Miesto | Výstavná sieň Starej radnice v Bratislave Múzeum mesta Bratislavy |
Adresa | Radničná 577/1, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Výstava |
Kontakt | Múzeum mesta Bratislavy 02/591 008 12 |
Územie Slovenska, v dobovom kontexte dlhého 19. storočia tvoriace súčasť Habsburskej monarchie, resp. Rakúsko-Uhorska predstavuje teritóriom s mimoriadne pozoruhodnou architektonickou tvorbou a bohatou škálou kozmopolitne pôsobiacich architektov a staviteľov. Do tejto mozaiky patrí aj dielo niekoľko generácií bratislavských architektov, staviteľov a stavebných podnikateľov Feiglerovcov. Preto voľba predstaviť architektúru 19. storočia i jej výnimočných tvorcov prostredníctvom príbehu tejto rodiny a ich architektonickej i stavebnej činnosti na širšom teritóriu medzi Bratislavou a Ostrihomom nie je vecou náhodnou, ale premyslene hľadajúcou spoločné kultúrno-historické a architektonicko-umelecké kontexty. Ich architektonické dielo premosťuje impozantne dlhú epochu – počnúc barokovým klasicizmom až k obzorom moderny a šírkou tvorivého záberu či citlivou reflexiou aktuálneho diania na dobovej európskej i uhorskej architektonickej scéne výrazne prekračuje i horizont regiónu.
Výstava, realizovaná Múzeom mesta Bratislavy v priestoroch Starej radnice v Bratislave a koncipovaná naprieč tvorivým i osobnostným spektrom niekoľkých generácií členov rodiny Feiglerovcov je výsledkom dlhodobého bádania jej autorov a kurátorov, prof. Ing. arch. Jany Pohaničovej, PhD. a Mgr. Petra Budaya, PhD. Predstavuje zároveň tvorivý výstup výskumu, podporený grantom VEGA č. 1/0444/17: Tradícia a inovácia v architektúre ako fenomén dlhého storočia (vedúca projektu Jana Pohaničová pôsobí na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave na Fakulte architektúry) a KEGA č. 003STU-4/2016 (Zaľudnená história: sto rokov modernej architektúry na Slovensku, vedúci projektu: Matúš Dulla, riešiteľka projektu Jana Pohaničová pôsobí na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave na Fakulte architektúry).
Výstavný projekt Storočie Feiglerovcov / Feiglers Century je zároveň produktom medzinárodnej kooperácie vzdelávacích a pamäťových inštitúcií na Slovensku i v Maďarsku. Tvorivo nadväzuje a podstatným spôsobom rozširuje tému, predstavenú v decembri 2016 v Ostrihome (projekt podporený z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia č. 16-510-03829).
Prostredníctvom archívnych materiálov a zbierkových predmetov z rodinnej pozostalosti Feiglerovcov – mnohé z nich sú na verejnosti vystavené po prvý krát, - spolu s vyobrazeniami feiglerovských stavieb v rámci umeleckých diel zo zbierok Múzea mesta Bratislavy, Archívu mesta Bratislavy, Galérie mesta Bratislavy a Slovenskej národnej galérie s rozsiahlym slovensko-anglickým textovým a obrazovým sprievodom sa pred návštevníkmi výstavy odvíja nielen životný či tvorivý profil tejto činorodej rodiny, ale aj samotný príbeh architektúry dlhého storočia v doteraz málo prezentovaných súvislostiach.
Vernisáž výstavy:
16. máj 2017, 17.00, Výstavná sieň Starej radnice v Bratislave
Múzeum mesta Bratislavy
Miesto a čas trvania výstavy:
16. máj – 20. august 2017
Výstavná sieň Starej radnice v Bratislave
Múzeum mesta Bratislavy
Autori a kurátori výstavy: Jana Pohaničová a Peter Buday
Spolupráca na textoch výstavy: Szalai Béla a Istvánffy Miklós
Odborná spolupráca: Elena Kurincová a Zuzana Faláthová
Grafický dizajn: Braňo Gajdoš
PR výstavy: Beáta Husová
Realizátori: Múzeum mesta Bratislavy
Spolupráca:
Slovenská technická univerzita v Bratislave, Fakulta architektúry
TRIO Publishing, s. r. o., Bratislava
Výpožičky zbierkových predmetov:
Múzeum mesta Bratislavy
Archív mesta Bratislavy
Galéria mesta Bratislavy
Slovenská národná galéria
Štátny archív Bratislava
Prímási és Főkáptalani Levéltár, Esztergom (Primacialny
a kapitulsky archiv v Ostrihome)
Záštita podujatia:
JUDr. Ivo Nesrovnal, primátor hlavného mesta SR Bratislavy
Doc. Ing. arch. Ľubica Vitková, PhD. dekanka Fakulty architektúry STU v Bratislave
K výstave je vydaný 64 stranový dvojjazyčný katalóg: Storočie Feiglerovcov/ Feiglers Century (Bratislava, Múzeum mesta Bratislavy a TRIO Publishing 2017).
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu