Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 23.11.2017 16:30 |
Koniec | 21.1.2018 17:00 |
Miesto | Oravská galéria Dolný Kubín, Župný dom, Malá výstavná sieň |
Adresa | Hviezdoslavovo námestie 11, Dolný Kubín, Slovensko |
Druh podujatia | Výstava |
Kontakt | Oravská galéria +421/43/58 632 12 orgaldk@vuczilina.sk |
Termín výstavy:
23.11.2017– 21.1.2018
Miesto:
Župný dom, Malá výstavná sieň
Kurátorka výstavy:
PhDr. Eva Ľuptáková
Termín vernisáže:
23. novembra 2017 o 16.30 hod.
Výstava v Oravskej galérii je koncipovaná nielen ako pohľad do minulosti, ale ako sonda do nedávnej minulosti reštaurátorskej práce autora.
Vystavené sakrálne diela Ukrižovania, Najsvätejšej Trojice, sv. Jána Nepomuckého a sv. Františka sú dobou vzniku ohraničené rokmi od 1690 až do konca 18. stor. Kolekcia mortuárií, teda maľovaných pohrebných štítov s rodovým erbom je unikátnou ukážkou jedinečnosti tohto druhu umeleckého diela. Už od stredoveku bolo zvykom po smrti šľachtica vystavovať pri pohrebe apotom nad miestom jeho posledného odpočinku v kostole jeho štít s erbom, prilbu a ostatné časti výzbroje. V priebehu 16. storočia sa pri pohreboch rodový erb zo štítu preniesol na umelecké diela, ktoré prevzali jeho funkciu pri smútočných obradoch a po nich zostávali v kostoloch ako trvalá pripomienka zomretého.
Samostatný blok tvoria umelecké diela, spadajúce už do 20. storočia. Tvoria ho autori Ladislav Mednyánszky, Teodor Mousson, Ján Koniarek, Martin Benka, Edmund Gwerk, Vincent Hložník a Viera Žilinčanová.
Výstavnú kolekciu tvorí 35 kusov vzácnych umeleckých diel, zapožičaných od ôsmych zbierkotvorných subjektov – múzeí a galérií od Michaloviec po Trnavu.
Oravská galéria v Dolnom Kubíne, svojim širokým zbierkotvorným zameraním umeleckých diel od 14. po 21. storočie v ôsmych výtvarných disciplínach, je od svojho založenia predurčená aj k obnove výtvarných diel maliarskych, sochárskych a artefaktov na papieri. V spolupráci s reštaurátormi napĺňa galéria predsavzatie, ktorým je záchrana a zachovanie výpovednej hodnoty a umeleckých kvalít diel. Po ich komplexnom reštaurovaní sú zbierkové predmety opäť schopné výstavnej a publikačnej prezentácie.
Dlhoročným spolupracovníkom galérie v oblasti reštaurovania je Mgr. Art. Štefan Kocka (1961), absolvent Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, kde v roku 1997 ukončil odbor reštaurovanie maľby /rôzne podložky/ reštaurovanie papiera, pergamenu, kresieb, historickej knižnej väzby a dokumentov.
Prešiel mnohými fázami v rôznych povolaniach – bol v slobodnom povolaní, v rokoch 2004 – 2005 pôsobil v Inštitúte reštaurovania a konzervačných techník (IRTK) v Litomyšli ako vedúci ateliéru/odboru reštaurovania knižnej väzby a dokumentov. Neskôr bol vedúcim ateliéru vo Vzdelávacom programe českej a irackej vlády na záchranu a obnovu pamiatok v Iraku v Bagdade. V roku 2005 pôsobil na Ministerstve kultúry Slovenskej republiky ako člen komisie na ochranu súčastí kultúrneho dedičstva vo vzťahu k zahraničiu. V rokoch 2005- 2007 bol členom tímu reštaurátorov na záchranu a obnovu pamiatok - reštaurovanie výtvarných diel v Slovenskej národnej galérii. Absolvoval študijný pobyt v Afrike v Keni a v Južnej Amerike v Peru. V rokoch 2008- 2009 bol riaditeľom Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici. V súčasnosti spolupracuje v odbore s mnohými múzeami a galériami, nielen doma ale aj v zahraničí. Poskytuje konzultačnú pomoc a spoluprácu.
Neustále vzdelávanie, zanietenosť a oddanosť reštaurovaniu priniesli Štefanovi Kockovi významné ocenenia:
2017 - „Cena Prof. Karla Veselého“ za rok 2016 za reštaurovanie Mortuárií zo zbierok Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici
2017 - „Ďakovná medaila“ za reštaurovanie umeleckých pamiatok pre Tekovské múzeum.
V roku 2017 udeľuje Rada galérií Slovenska po prvý krát vo svojej histórii Cenu BIELA KOCKA v oblasti galerijných činností za rok 2016. Cenu za reštaurovanie obrazu Sv. Trojica zo zbierok Oravskej galérie v Dolnom Kubíne získal Štefan Kocka.