Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Začiatok | 10.11.2021 19:00 |
Koniec | 10.11.2021 21:00 |
Miesto | Nová cvernovka |
Adresa | Račianska 78, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Singularch info@cerstveovocie.sk |
Čerstvé Ovocie a Archtung Vás srdečne pozývajú na v poradí tretiu offline prednášku a diskusiu v roku 2021. Podujatie je súčasťou projektu SINGULARCH – série neformálnych stretnutí pri mladej a kvalitnej architektúre. Prednášky a diskusie, ktoré predstavujú jedinečné postupy a projekty od lokálnych a zahraničných ateliérov.
V stredu 10.11.2021 sa stretneme v príjemnej atmosfére v Novej Cvernovke s gréckym architektom Konstantinosom Pantazisom z ateliéru Point Supreme a svoju tvoru predstaví aj lokálne štúdio PLURAL v zložení Martin Jančok a Michal Janák.
SINGULARCH: Point Supreme (GR) | PLURAL (SK)
10.11.2021 / Nová Cvernovka, Račianska 78, Bratislava
19:00 | PLURAL (SK) | Martin Jančok a Michal Janák | Prezentácia
20:00 | Point Supreme | Konstantinos Pantazis (Atény, GR) | Prednáška v anglickom jazyku
Vstup voľný.
Point Supreme
Surealistická konceptualita, silná koláž materiálov a foriem, zmysel pre detail a výrazná grafická reprezentácia ideí. Rukopis ateliéru založeného v roku 2008 v Rotterdame a pokračujúcou v Aténach dvojicou Marianne Rentzou a Konstantinos Pantazis je výsledkom veľmi osobného a intuitívneho spôsobu práce.
"Všetko nás vedie k tomu, aby sme verili, že v mysli existuje určitý bod, kde život a smrť, skutočné a imaginárne, minulosť a budúcnosť, komunikovateľné a nekomunikovateľné, vysoké a nízke, budovanie a ničenie, prestanú byť vnímané ako protiklady. Surrealistická činnosť by tak bola márne hľadaná pre iný motív, než pre nádej v determinovanie tohto bodu."
Konstantinos Pantazis študoval architektúru na Národnej technickej univerzite v Aténach (2002) a získal titul Master of Excellence v architektúre na Berlage Institute v Rotterdame (2002-2005). Pracoval pre rôzne renomované ateliéry v Aténach a v zahraničí vrátane: MVRDV v Rotterdame (2007-08), Altoon and Porter v Amsterdame (2006), 51N4E v Bruseli (2005), Farjadi Farjadi v Londýne (2004), OΜΑ-Rem Koolhaas v Rotterdame (2003-04), Yushi Uehara v Amsterdame (2003) a Jun Aoki v Tokiu (2002), v súčasnosti vyučuje na Patras University.
Marianna Rentzou študovala architektúru na Národnej technickej univerzite v Aténach (2002) a magisterský titul z architektúry na Bartlett School of Architecture v Londýne (2003-2004), po ktorej nasledovalo ďalšie štúdium na Design Academy Eindhoven u Droog Designers. Po práci v Aténach pracovala pre MVRDV v Rotterdame (2005-2006) a OMA - Rem Koolhaas v Rotterdame (2005 a 2007-2008). V OMA pracovala na rôznych rozsiahlych projektoch na Blízkom východe a viedla divadlo Dubai Creek a „Dubai Next“ v Bazileji.
PLURAL (SK)
Martin Jančok a Michal Janák
Architektonické štúdio PLURAL vzniklo v roku 2009, keď jeho zakladateľ Martin Jančok odišiel zo štúdia zerozero, kde ako partner pôsobil viac ako 5 rokov. Na začiatku bol sám, len s pomocou študentov a stážistov prizvaných na obmedzené časové obdobie. Často sa spájal a spolupracoval s inými ateliérmi ako Totalstudio, N/A, či Gutgut a to hlavne na súťažiach. Prvé projekty boli väčšinou zákazky malého rozsahu a dočasné štruktúry. V roku 2013 sa ku Martinovi do súťaže pridal Michal. Súťaž nakoniec aj vyhrali, ale bohužiaľ nikdy nezrealizovali. Michal nakoniec zostal a názov PLURAL dostal konečne opodstatnenie.
Architektonický ateliér PLURAL navrhuje architektúru so zvláštnym dôrazom na jej spoločenskú a kultúrnu relevantnosť. Založený bol roku 2009 Martinom Jančokom (*1978), Michal Janák (*1987) sa pričlenil roku 2013. Architektúru vnímajú ako súčasť zdieľaného kolektívneho vedomia, ako spoločný jazyk. Jej formálny slovník prispôsobujú adresovaniu súčasných výziev a situácii. Vo svojej tvorbe sa usilujú o určitú veľkorysosť. Takú, ktorá nie je spektakulárna, či opulentná, ale štedrá a otvorená. Vždy majú vôľu hľadať možnosti v jestvujúcom a túžbu ponechať priestor nepredvídateľnému. To vyžaduje architektúru, ktorá nemá potrebu všetko definovať a kontrolovať. Teda takú, ktorej forma presahuje jej nevyspytateľný obsah.
Architektonické štúdio PLURAL vzniklo v roku 2009, keď jeho zakladateľ Martin Jančok odišiel zo štúdia zerozero, kde ako partner pôsobil viac ako 5 rokov. Na začiatku bol sám, len s pomocou študentov a stážistov prizvaných na obmedzené časové obdobie. Často sa spájal a spolupracoval s inými ateliérmi ako Totalstudio, N/A, či Gutgut a to hlavne na súťažiach. Prvé projekty boli väčšinou zákazky malého rozsahu a dočasné štruktúry. V roku 2013 sa ku Martinovi do súťaže pridal Michal. Súťaž nakoniec aj vyhrali, ale bohužiaľ nikdy nezrealizovali. Michal nakoniec zostal a názov PLURAL dostal konečne opodstatnenie. Architektonický ateliér PLURAL navrhuje architektúru so zvláštnym dôrazom na jej spoločenskú a kultúrnu relevantnosť. Založený bol roku 2009 Martinom Jančokom (*1978), Michal Janák (*1987) sa pričlenil roku 2013. Architektúru vnímajú ako súčasť zdieľaného kolektívneho vedomia, ako spoločný jazyk. Jej formálny slovník prispôsobujú adresovaniu súčasných výziev a situácii. Vo svojej tvorbe sa usilujú o určitú veľkorysosť. Takú, ktorá nie je spektakulárna, či opulentná, ale štedrá a otvorená. Vždy majú vôľu hľadať možnosti v jestvujúcom a túžbu ponechať priestor nepredvídateľnému. To vyžaduje architektúru, ktorá nemá potrebu všetko definovať a kontrolovať. Teda takú, ktorej forma presahuje jej nevyspytateľný obsah.
Azda najzaujímavejším príbehom, ktorý sa ateliéru stal a do značnej miery ho definoval, bola účasť na premene neologickej synagógy v Žiline na kultúrne centrum. Celá iniciatíva bola príkladom občianskeho aktivizmu neobyčajného rozsahu na slovenské pomery. Táto iniciatíva bola z časti založená na dobrovoľníckej práci a čiastočne financovaná z darov a grantov. Preto bol proces projektovania a výstavby dosť nepredvídateľný a trval takmer 8 rokov. Najprv museli navrhnúť proces, aby zachovali uspokojivý a koherentný výsledok. Pre PLURAL to bola vzácna lekcia kontroly, improvizácie a dôvery.
PLURAL sa snaží zachovať si čo najširší záber projektov. V súčasnosti pracuje na výstavbách, rodinných domoch, verejných budovách, ale aj pomerne rozsiahlych projektoch krajiny a verejných priestorov. Veľa pracujú pre kultúrne inštitúcie. Realizácia Novej synagógy ich definovala ako architektov zaoberajúcich sa architektonickým dedičstvom a jeho premenou, čo ich na jednej strane baví, no zároveň sa snažia vyhýbať sa špecializácii. PLURAL má za roky svojej existencie na konte množstvo projektov a ocenení. Okrem mnohých stojí za spomenutie známy rodinný dom s názvom Dom v dome v Bernolákove, za ktorý získali CE.ZA.AR. Spomínaná rekonštrukcia Neologickej synagógy v Žiline bola taktiež ocenená cenou CE.ZA.AR za rekonštrukciu a nominovaná na Európsku cenu Mies van der Rohe. Taktiež sa Martin a Michal dlhodobo venujú teórii a výskumu na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave a realizujú vlastný výskumno-dizajnový projekt Projekt Bratislava. Ten nadväzuje na dlhodobú výskumno-špekulatívnu aktivitu architektonického ateliéru PLURAL, ktorej cieľom je systematické formulovanie vlastného projektu mesta. V jeho rámci vnímajú Bratislavu ako ideálne laboratórium pre sledovanie mestskej dynamiky a testovanie urbánnych stratégií pre súčasné stredoeurópske mesto.
SINGULARCH je sériou prednášok z oblasti architektúry a urbanizmu, presahujúc do medziodborových sfér. Cieľom projektu je priblíženie problematiky formovania nášho okolia, nielen po stránke architektonickej, urbanistickej ale aj psychologickej a sociologickej. Hlavným zámerom SINGULARCHU je prínos osvedčených a účinných postupov zo sveta a predstavenie jedinečných projektov priamo od tvorcov. Forma prednášok a diskusií má byť prínosom pre odbornú verejnosť a študentov architektúry, vzdelávaním pre každého, ako aj prvým krokom k určitej zmene a vyvolaniu záujmu o dianie u nás. Od roku 2012 sa predstavili architekti: Ronald Rietveld (Rietveld Landscape, Amsterdam), Kersten Geers (OFFICE Kersten Geers David Van Severen, Brusel), RAUM (Nanntes), FALA (Porto), Bureau B+B (Amsterdam), FAKT (Berlín), RAAMWERK (Brusel), CIRCOLO-A (Janov), TAB (Viedeň), Toni Gironés Saderra (Barcelona), ORA (Znojmo), KOSMOS (Moskva), Langarita–Navarro (Madrid), ov–a (Praha), Paradigma Ariadné (Budapšť), Atelier Fanelsa (Berlín), Malý Chmel (České Budějovice) a Opposite Office (Mníchov). Veľmi nás teší, že v roku 2021 naše ďalšie pozvanie prijal architekt Konstantinos Pantazis z ateliéru Point Supreme