Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

SINGULARCH 2021

Point Supreme (GR) | PLURAL (SK)
Kalendárium
Red 409.11.2021
770+1
Začiatok10.11.2021
19:00
Koniec10.11.2021
21:00
MiestoNová cvernovka
AdresaRačianska 78,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktSingularch
info@cerstveovocie.sk

Čerstvé Ovocie a Archtung Vás srdečne pozývajú na v poradí tretiu offline prednášku a diskusiu v roku 2021. Podujatie je súčasťou projektu SINGULARCH – série neformálnych stretnutí pri mladej a kvalitnej architektúre. Prednášky a diskusie, ktoré predstavujú jedinečné postupy a projekty od lokálnych a zahraničných ateliérov.

V stredu 10.11.2021 sa stretneme v príjemnej atmosfére v Novej Cvernovke s gréckym architektom Konstantinosom Pantazisom z ateliéru Point Supreme a svoju tvoru predstaví aj lokálne štúdio PLURAL v zložení Martin Jančok a Michal Janák.

SINGULARCH: Point Supreme (GR) | PLURAL (SK)
10.11.2021 / Nová Cvernovka, Račianska 78, Bratislava
19:00 | PLURAL (SK) | Martin Jančok a Michal Janák | Prezentácia
20:00 | Point Supreme | Konstantinos Pantazis (Atény, GR) | Prednáška v anglickom jazyku
Vstup voľný.

Point Supreme

Surealistická konceptualita, silná koláž materiálov a foriem, zmysel pre detail a výrazná grafická reprezentácia ideí. Rukopis ateliéru založeného v roku 2008 v Rotterdame a pokračujúcou v Aténach dvojicou Marianne Rentzou a Konstantinos Pantazis je výsledkom veľmi osobného a ​​intuitívneho spôsobu práce.

"Všetko nás vedie k tomu, aby sme verili, že v mysli existuje určitý bod, kde život a smrť, skutočné a imaginárne, minulosť a budúcnosť, komunikovateľné a nekomunikovateľné, vysoké a nízke, budovanie a ničenie, prestanú byť vnímané ako protiklady. Surrealistická činnosť by tak bola márne hľadaná pre iný motív, než pre nádej v determinovanie tohto bodu."

Point Supreme: Marianna Rentzou & Konstantinos Pantazis | Photo by Alexandros Ioannidis
Point Supreme: Marianna Rentzou & Konstantinos Pantazis | Photo by Alexandros Ioannidis

Konstantinos Pantazis študoval architektúru na Národnej technickej univerzite v Aténach (2002) a získal titul Master of Excellence v architektúre na Berlage Institute v Rotterdame (2002-2005). Pracoval pre rôzne renomované ateliéry v Aténach a v zahraničí vrátane: MVRDV v Rotterdame (2007-08), Altoon and Porter v Amsterdame (2006), 51N4E v Bruseli (2005), Farjadi Farjadi v Londýne (2004), OΜΑ-Rem Koolhaas v Rotterdame (2003-04), Yushi Uehara v Amsterdame (2003) a Jun Aoki v Tokiu (2002), v súčasnosti vyučuje na Patras University.

Marianna Rentzou študovala architektúru na Národnej technickej univerzite v Aténach (2002) a magisterský titul z architektúry na Bartlett School of Architecture v Londýne (2003-2004), po ktorej nasledovalo ďalšie štúdium na Design Academy Eindhoven u Droog Designers. Po práci v Aténach pracovala pre MVRDV v Rotterdame (2005-2006) a OMA - Rem Koolhaas v Rotterdame (2005 a 2007-2008). V OMA pracovala na rôznych rozsiahlych projektoch na Blízkom východe a viedla divadlo Dubai Creek a „Dubai Next“ v Bazileji.

Poin Supreme: Ilioupoli apartment
Poin Supreme: Ilioupoli apartment
Poin Supreme: Nadja apartment
Poin Supreme: Nadja apartment

PLURAL (SK)
Martin Jančok a Michal Janák

Architektonické štúdio PLURAL vzniklo v roku 2009, keď jeho zakladateľ Martin Jančok odišiel zo štúdia zerozero, kde ako partner pôsobil viac ako 5 rokov. Na začiatku bol sám, len s pomocou študentov a stážistov prizvaných na obmedzené časové obdobie. Často sa spájal a spolupracoval s inými ateliérmi ako Totalstudio, N/A, či Gutgut a to hlavne na súťažiach. Prvé projekty boli väčšinou zákazky malého rozsahu a dočasné štruktúry. V roku 2013 sa ku Martinovi do súťaže pridal Michal. Súťaž nakoniec aj vyhrali, ale bohužiaľ nikdy nezrealizovali. Michal nakoniec zostal a názov PLURAL dostal konečne opodstatnenie.

Architektonický ateliér PLURAL navrhuje architektúru so zvláštnym dôrazom na jej spoločenskú a kultúrnu relevantnosť. Založený bol roku 2009 Martinom Jančokom (*1978), Michal Janák (*1987) sa pričlenil roku 2013. Architektúru vnímajú ako súčasť zdieľaného kolektívneho vedomia, ako spoločný jazyk. Jej formálny slovník prispôsobujú adresovaniu súčasných výziev a situácii. Vo svojej tvorbe sa usilujú o určitú veľkorysosť. Takú, ktorá nie je spektakulárna, či opulentná, ale štedrá a otvorená. Vždy majú vôľu hľadať možnosti v jestvujúcom a túžbu ponechať priestor nepredvídateľnému. To vyžaduje architektúru, ktorá nemá potrebu všetko definovať a kontrolovať. Teda takú, ktorej forma presahuje jej nevyspytateľný obsah.

PLURAL (SK) | Martin Jančok a Michal Janák
PLURAL (SK) | Martin Jančok a Michal Janák

Architektonické štúdio PLURAL vzniklo v roku 2009, keď jeho zakladateľ Martin Jančok odišiel zo štúdia zerozero, kde ako partner pôsobil viac ako 5 rokov. Na začiatku bol sám, len s pomocou študentov a stážistov prizvaných na obmedzené časové obdobie. Často sa spájal a spolupracoval s inými ateliérmi ako Totalstudio, N/A, či Gutgut a to hlavne na súťažiach. Prvé projekty boli väčšinou zákazky malého rozsahu a dočasné štruktúry. V roku 2013 sa ku Martinovi do súťaže pridal Michal. Súťaž nakoniec aj vyhrali, ale bohužiaľ nikdy nezrealizovali. Michal nakoniec zostal a názov PLURAL dostal konečne opodstatnenie. Architektonický ateliér PLURAL navrhuje architektúru so zvláštnym dôrazom na jej spoločenskú a kultúrnu relevantnosť. Založený bol roku 2009 Martinom Jančokom (*1978), Michal Janák (*1987) sa pričlenil roku 2013. Architektúru vnímajú ako súčasť zdieľaného kolektívneho vedomia, ako spoločný jazyk. Jej formálny slovník prispôsobujú adresovaniu súčasných výziev a situácii. Vo svojej tvorbe sa usilujú o určitú veľkorysosť. Takú, ktorá nie je spektakulárna, či opulentná, ale štedrá a otvorená. Vždy majú vôľu hľadať možnosti v jestvujúcom a túžbu ponechať priestor nepredvídateľnému. To vyžaduje architektúru, ktorá nemá potrebu všetko definovať a kontrolovať. Teda takú, ktorej forma presahuje jej nevyspytateľný obsah.

Azda najzaujímavejším príbehom, ktorý sa ateliéru stal a do značnej miery ho definoval, bola účasť na premene neologickej synagógy v Žiline na kultúrne centrum. Celá iniciatíva bola príkladom občianskeho aktivizmu neobyčajného rozsahu na slovenské pomery. Táto iniciatíva bola z časti založená na dobrovoľníckej práci a čiastočne financovaná z darov a grantov. Preto bol proces projektovania a výstavby dosť nepredvídateľný a trval takmer 8 rokov. Najprv museli navrhnúť proces, aby zachovali uspokojivý a koherentný výsledok. Pre PLURAL to bola vzácna lekcia kontroly, improvizácie a dôvery.

PLURAL sa snaží zachovať si čo najširší záber projektov. V súčasnosti pracuje na výstavbách, rodinných domoch, verejných budovách, ale aj pomerne rozsiahlych projektoch krajiny a verejných priestorov. Veľa pracujú pre kultúrne inštitúcie. Realizácia Novej synagógy ich definovala ako architektov zaoberajúcich sa architektonickým dedičstvom a jeho premenou, čo ich na jednej strane baví, no zároveň sa snažia vyhýbať sa špecializácii. PLURAL má za roky svojej existencie na konte množstvo projektov a ocenení. Okrem mnohých stojí za spomenutie známy rodinný dom s názvom Dom v dome v Bernolákove, za ktorý získali CE.ZA.AR. Spomínaná rekonštrukcia Neologickej synagógy v Žiline bola taktiež ocenená cenou CE.ZA.AR za rekonštrukciu a nominovaná na Európsku cenu Mies van der Rohe. Taktiež sa Martin a Michal dlhodobo venujú teórii a výskumu na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave a realizujú vlastný výskumno-dizajnový projekt Projekt Bratislava. Ten nadväzuje na dlhodobú výskumno-špekulatívnu aktivitu architektonického ateliéru PLURAL, ktorej cieľom je systematické formulovanie vlastného projektu mesta. V jeho rámci vnímajú Bratislavu ako ideálne laboratórium pre sledovanie mestskej dynamiky a testovanie urbánnych stratégií pre súčasné stredoeurópske mesto.

PLURAL: Dom v dome | Foto © Daniela Dostálková
PLURAL: Dom v dome | Foto © Daniela Dostálková

SINGULARCH je sériou prednášok z oblasti architektúry a urbanizmu, presahujúc do medziodborových sfér. Cieľom projektu je priblíženie problematiky formovania nášho okolia, nielen po stránke architektonickej, urbanistickej ale aj psychologickej a sociologickej. Hlavným zámerom SINGULARCHU je prínos osvedčených a účinných postupov zo sveta a predstavenie jedinečných projektov priamo od tvorcov. Forma prednášok a diskusií má byť prínosom pre odbornú verejnosť a študentov architektúry, vzdelávaním pre každého, ako aj prvým krokom k určitej zmene a vyvolaniu záujmu o dianie u nás. Od roku 2012 sa predstavili architekti: Ronald Rietveld (Rietveld Landscape, Amsterdam), Kersten Geers (OFFICE Kersten Geers David Van Severen, Brusel), RAUM (Nanntes), FALA (Porto), Bureau B+B (Amsterdam), FAKT (Berlín), RAAMWERK (Brusel), CIRCOLO-A (Janov), TAB (Viedeň), Toni Gironés Saderra (Barcelona), ORA (Znojmo), KOSMOS (Moskva), Langarita–Navarro (Madrid), ov–a (Praha), Paradigma Ariadné (Budapšť), Atelier Fanelsa (Berlín), Malý Chmel (České Budějovice) a Opposite Office (Mníchov). Veľmi nás teší, že v roku 2021 naše ďalšie pozvanie prijal architekt Konstantinos Pantazis z ateliéru Point Supreme

Mapa podujatia

Vložené
9. november 2021
0
77
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím