Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
19. september 2018
0
57

SEMfree

Výstava k 10. výročiu medzinárodného sympózia SEM 2009-2018.
Začiatok19.9.2018
19:00
Koniec19.9.2018
09:52
MiestoSlovenská výtvarná únia - Galéria Umelka
Adresa Dostojevského rad 2,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktSlovenská výtvarná únia - Galéria Umelka
+421 2/5296 2402
office@svu.sk

Autori: Kurt Gebauer, Kata Kissoczy, Patrícia Koyšová, Lubo Mikle, Luděk Míšek, Filip Sabol,  Dionýz Troskó

Pestovanie tradície nie je ľahkou disciplínou. Ak na začiatku funguje energia zvedavosti a entuziazmu z nového,  tak vytrvať v začatom, potrebuje omnoho viac záložných zdrojov.  Jeden z nich je viera, že to má zmysel. Keď pred desiatimi rokmi Katarína Kissoczy otvárala prvý ročník medzinárodného šperkárskeho a sochárskeho sympózia, chcela predovšetkým jedno - nenechať umelecké dedičstvo rodičovského domu na Gorazdovej ulici zaniknúť. Nielen ako miesta tvorivého pôsobenia jej matky Erny Masarovičovej, významnej sochárky slovenskej povojnovej moderny, ale aj domu s výnimočnou modernistickou architektúrou z konca šesťdesiatych rokov, s priznaným obdivom k brutalizmu vychádzajúceho z Le Corbusierových ideí. Od roku 2009 sa teda na prelome leta a jesene pravidelne zaplní dom, ateliér a záhrada umelcami – šperkármi, sochármi, maliarmi, fotografmi a hudobníkmi. Takto sa umelecké dedičstvo neoživuje iba v udržiavaní spomienky, ale v autentickom  tvorivom procese. Zároveň je aj obnovením tradície, v našom prostredí rozšírenej praxe organizovania exteriérových výstav a sochárskych sympózií.    Sympóziu a jej organizátorom sa podarilo stať samozrejmou súčasťou domácej výtvarnej scény. Vyhľadávaným dátumom v kalendári, kedy sa dom, ateliér a záhrada stávajú nekamennou inštitúciou mapujúcou aktuálnu situáciu na poli šperku a sochy, akýmsi „malým spoločenským bratislavským NY“ , ako raz ktosi povedal. (pravdepodobne Ľubo Mikle).

Jedným z podujatí  k tohoročnému desiatemu výročiu SEM sa v bratislavskej Galérii UMELKA koná výstava siedmych umelcov, pod symbolickým názvom SEMfree. Každý bol účastníkom niektorého z predchádzajúcich ročníkov a v tomto výbere ich tvorba predstavuje ideový koncept  všetkých doterajších sympózií. Vystavené diela nevznikli na sympóziu, prezentujú tvorbu autorov v koncepte stretnutia.

Patrícia Koyšová a Filip Sabol aj keď sa venujú maľbe, boli prizvaní pre ich a experimentovanie s jej priestorovými možnosťami. Sochárstvo Ľuba Mikleho a Dionýza Troskó je veľkoryso budované v niekoľkých vzájomne sa dopĺňajúcich líniách. Ako sochársky ready-made pretvorený v industriálnych variáciách v novú metaforu, ale mýtizujúca pseudo rekonštrukcia pohrávajúca si s našou historickou pamäťou.  Aj Katarína Kissoczy pracuje s kovovými platňami, ktoré sú odrezkami po laserovom rezaní. Tvarovaním  vytvára priestorové objekty, ktoré sledujú možnosti materiálov, tvarov a ich vzájomných konštelácií. Prítomnosť dvoch českých sochárov - minimalisticky zenového Luděka Míška a určite jedného z najvýznamnejších súčasných osobností českého sochárstva Kurta Gebauera je symbolickým pripomenutím nielen každoročnej prítomnosti českých umelcov na  predchádzajúcich ročníkov SEM, ale aj storočného výročia založenia Československa.

Beata Jablonská

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím