Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Začiatok | 5.8.2017 08:00 |
Koniec | 5.8.2017 20:00 |
Miesto | Banská Štiavnica |
Adresa | Banská Štiavnica, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | prof. Pavel Gregor, PhD. 0905 717586 prof.pavelgregor@gmail.com |
2.ročník podujatia predstaví v priebehu takmer 2 mesiacov tri zaujímavé aktivity:
- Schemnitz ARCH+A day,
- Jesenná univerzita architektúry,
- Dni európskeho kultúrneho dedičstva - slávnostné ukončenie,
ktoré spája hlavný spoluorganizátor akcie: Vzdelávacie a vedecko-výskumné centrum pre obnovu architektonického dedičstva - ARCHA, Fakulty architektúry STU v Bratislave.
Súčasťou otváracieho podujatia 5. 8. 2017 je výstava a blok prezentácií 7 významných predstaviteľov architektonickej tvorby a súvisiacich umení, reflektujúcich ich umeleckú tvorbu - Schemnitz ARCH+A day 2017
Dramaturgia podujatia vychádza z hlavného cieľa projektu: popularizácie vzájomných priemetov architektúry a súvisiacich umení (vizuálne umenie, scénografia, divadlo, film, hudba a literatúra) . Autor koncepcie projektu (prof. Ing. arch. Pavel Gregor, PhD.) a kurátorka výstavy (doc. PhDr. Magdaléna Kvasnicová, PhD.) vychádzali zo zámeru predstaviť presahy a súvislosti architektúry (architekti Henrieta Moravčíková a Peter Nižňanský) a dizajnu (dizajnér David Karásek) s inými druhmi umenia. V roku 2017 sa budú prezentovať zástupcovia výtvarného umenia a scénického výtvarníctva (Slavomír Bachorík a Lucia Škandíková) ale aj predstavitelia filmovej tvorby o architektúre (Bedřich Ludvik), či predstavitelia umení, ktoré zdanlivo s architektúrou nesúvisia (hudobná tvorba), ktorý však prezentujú napr. spoločné princípy teórie a kompozície v hudobnej a architektonickej tvorbe (Norbert Bodnár).
Zámerom projektu je predstaviť umelcov žijúcich či tvoriacich v regióne Banskej Štiavnice (Peter Nižňanský a Slavomír Bachorík), umelcov s celoslovenskou pôsobnosťou (Norbert Bodnár) ako aj s medzinárodným presahom (Lucia Škandíková, Henrieta Moravčíková), či významných zahraničných umelcov a autorov (Bedřich Ludvik , David Karásek).
V dramaturgii podujatia majú zastúpenie autori, ktorý sú už dostatočne v povedomí verejnosti, ako aj mladšia umelecká generácia, ktorých tvorba (s významnými úspechmi a oceneniami) nie je zatiaľ verejnosti všeobecne známa:
prof. Dr. Ing. arch. Henrieta Moravčíková, uznávaná osobnosť v oblasti teórie a kritiky súčasnej architektúry. Je dvojnásobnou nositeľkou Ceny Literárneho fondu a dvojnásobnou laureátkou Ceny Martina Kusého za teoretické dielo v oblasti architektúry.
Mgr. A. David Karásek, významný český dizajnér, autor mobiliáru a dizajnérskych výrobkov pre verejné priestory, ktoré našli uplatnenie nielen v Českej a Slovenskej republike, ale aj na olympiáde v Rio de Janeiro. Nositeľ významných ocenení (Eco City Grand 1995, Národná cena za dizajn 1996, Excelentný Dizajn 2002, 2004).
Bedřich Ludvik, český dramaturg, spisovatel, textár, hudobný skladateľ, scenárista a režisér. Autor a režisér filmu o architektúre pražských veží (Praha město věží).
Ing. arch. Peter Nižňanský, architekt, od roku 1994 pôsobiaci v Banskej Štiavnici. Autorsky sa podieľal na viacerých obnovách výnimočných historických architektúr v Banskej Štiavnici (Starý zámok, Kalvária).
Mgr. A. Slavomír Bachorík, výtvarník a pedagóg, známy tvorbou sklených plastík, svetelných objektov ale aj drevených "architektonických" skulptúr, ktorý je aj scénickým výtvarníkom, kde získal viacero ocenení. Pravidelne vystavuje vo významných európskych galériách (Viedeň, Rím, Florencia).
Norbert Bodnár, slovenský hudobný skladateľ, s výrazným zmyslom pre hudobnú obrazotvornosť. Autor viacerých opier, baletov a symfónií. Pôsobí aj ako pedagóg hudobnej teórie a kompozície.
Mgr. A. Lucia Škandíková, scénická výtvarníčka. Venuje sa divadelnej a filmovej scénografii, v autorskej tvorbe sa zameriava na dokumentárne divadlo, inštalácie a dizajn. Ako scénografka realizovala predstavenia tak v Českej republike (ND Praha, Stavovské divadlo) ako aj v Európe (Slovinsko, Estónsko). Svoju tvorbu prezentovala aj na Pražskom quadrienále.
Projekt pokračuje v tradícii pravidelných popularizačných prednášok významných slovenských a medzinárodných umelcov a je organizovaný Vzdelávacím a vedeckovýskumným centrom pre obnovu architektonického dedičstva FA STU v Bratislave - ARCHA s Hudobnou a umeleckou akadémiou J. Albrechta, ICOMOS Slovensko a Mestom Banská Štiavnica, v rámci Banskoštiavnického kultúrneho leta.
Kladie si za cieľ vytvorenie komunikačnej, popularizačnej a vzdelávacej platformy medzi umeleckým a akademickým prostredím, protagonistami súčasného umenia, architektúry a dizajnu s verejnosťou. Jeho cieľom je tiež obohatiť a prehĺbiť aktuálnu umeleckú diskusiu na Slovensku, vzdelávanie odbornej aj laickej verejnosti a popularizovať vzájomné priemety architektúry, dizajnu a súvisiacich umení v prostredí Banskej Štiavnice - lokality Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu