Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 17.8.2017 17:00 |
Koniec | 11.9.2017 18:00 |
Miesto | Art galéria v kine Baník |
Adresa | M. R. Štefánika 1, Prievidza, Slovensko |
Druh podujatia | Výstava |
Kontakt | Art galéria v kine Baník +421 905 926 900 artpointcentrum@gmail.com |
Zážitok z originálnych diel významného umelca umocní vystúpenie Rii Ferčákovej...
Samotná výstava potrvá do 11.9.2017
Už sa na vás tešíme!
Rudolf Cigánik
sa narodil 10.1.1961 v Handlovej. Vyštudoval v Kremnici na Strednej umelecko-priemyselnej škole. Písal sa rok 1976 a po absolvovaní štúdií nastupuje do Bojnickej ZOO ako kŕmič divej zvery, jeho nevšedné skúsenosti neskôr doplnil počas vojenskej služby v Chebe ako parašutista. V roku 1985 nastúpil na VšVU v Bratislave k majstrovi Albínovi Brunovskému na odbor knižná ilustrácia. Po úspešnom ukončení štúdia sa už ako akademický maliar plný nápadov a chuti tvoriť v roku 1990 vracia do svojho rodného mesta. Tu sa začala jeho kariéra špičkového rytca a uznávaného umelca. Popri tvorbe diel sa venoval aj výučbe maľby a sochárstva na ĽŠU v Handlovej. Jeho známka spolu s pánom Kalayom sa stala známkou roka 2000 a následne aj známkou desaťročia a zachytáva dejiny poštového práva. Vďaku svojmu rodnému kraju vzdal v roku 2006 vo forme grafického listu, ktorý bol vydaný na podporu opravy zvonice pri kostole dobrého pastiera výťažok z predaja bol venovaný na rekonštrukciu tohto unikátneho diela.
Autorovo ponímanie voľnej kresby zaujme už pri prvom pohľade svojim expresívnym tónom z ktorého cítiť silné emócie a nezanechá diváka chladným. Počas mnohých rokov praxe si osvojil niekoľko umeleckých metód či už ide o kresbu, drevorezbu alebo oceľorytinu, vďaka ktorej sa preslávil na celom svete ,keď v roku 2004 touto klasickou metódou zhotovil najväčšiu známku na svete s rozmermi 7,3x8,3cm. Ako tvorca známok patrí k slovenskej špičke a nie je zriedkavosťou zisk ocenenia od odbornej poroty. Jeho známky Bojnický zámok a terasy v Čínskom Handan sa používali ako na Slovensku, tak aj v Číne, kde mu ako prejav vďaky pri uvedení známky odhalili pamätnú tabuľu. Jeho nesporný talent dokazuje aj konkurencia zo Slovenska a Číny, v ktorej sa dokázal presadiť. Do dnešných dní má na konte vyše 100 známok cenenými filatelistami na celom svete, ktoré dokážu vdýchnuť život aj na listovú obálku. Okrem známok vytvoril aj vitrážne okná na kostole v Černovej ale aj vitráž na kupole v kúpeľoch v Rajeckých Tepliciach. Vydal dva samizdaty, jeho meno sa taktiež nachádza v mnohých encyklopédiách a publikáciách o umení.
Svoje kresby poskytol aj do knihy povestí Čierne zlato ktorú tu máme možnosť dnes predstaviť. Je to nesmierna česť hostiť v priestoroch našej galérie diela tohto uznávaného umelca. Môžeme byť na neho právom hrdí za robenie dobrého mena tak u nás ako i vo svete.