Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Začiatok | 10.4.2019 18:00 |
Koniec | 8.6.2019 18:00 |
Miesto | Satelit, Hurbanove kasárne |
Adresa | Kollárovo námestie 10, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Výstava |
Kontakt | Helena Cibulková +421 918110247 satelit@scd.sk |
Autorov súčasný výskum sa prekrýva s ústrednou témou aktuálneho ročníka festivalu Sensorium „Rozšírená myseľ“, čo sa odrazilo aj na koncepcii výstavy. Plummer Fernandez sa v dizertačnom výskume i v umeleckej tvorbe zaoberá prepojením dnešného človeka so softvérovou automatizáciou.
Stredobodom výskumu Plummera Fernandeza je autorstvo pod vplyvom výpočtovej techniky a automatizovaného (znovu)skladania. Táto výstava prezentuje jeho prácu v kontexte rozšírenia ako tvorivého princípu, a zároveň odhaľuje nové podoby autorstva, ktoré prináša súčasné umenie tvorené s pomocou počítača.
Tieto metódy sa odrážajú v samotnej koncepcii výstavy tak, že umelec použil na usporiadanie jednotlivých exponátov v priestore galérie algoritmus.
Výstava je súčasťou programu festivalu Sensorium, ktorý sa uskutoční 7 – 9. júna v Pistoriho Paláci a v centre mesta Bratislava. Sensorium je najväčším festivalom digitálneho umenia a kultúry na Slovensku. Pre ročník 2019 si kurátori zvolili tému „Rozšírená myseľ“ za optiku, ktorou skúma, ako umelci, dizajnéri a technológovia narábajú s pojmom rozšírenia ako tvorivého princípu.
Matthew Plummer Fernandez je britsko-kolumbijský umelec, tvoriaci sochy, softvér, online intervencie a inštalácie, často aj ich prepojenia. Produkuje a reflektuje v súvislosti so súčasnými sociálnymi a výpočtovými prepleteniami a konfiguráciami. Je absolventom Royal College of Art, 2009 a držiteľom doktorátu na Goldsmiths, University of London. Je iniciátorom populárneho blogu Algopop o algoritmoch v každodennom živote. Jeho práca bola rozsiahlo prezentovaná, vrátane sólových vystúpení v iMal v spolupráci s JODI a Nome Gallery v Berlíne. Jeho diela boli zakúpené centrom Pompidou v Paríži, a objednané V & A v Londýne. V súčasnosti ho zastupuje Nome Gallery a je rezidentom v Somerset House Studios.
Lucia Dubačová a Philo van Kemenade sú zakladateľmi festivalu Sensorium kde sú kurátormi inštalácií, vystúpení a prednášok medzinárodných umelcov a dizajnérov, ktorí aplikujú kreatívne technológie vo svojej práci. V doterajších troch edíciách festival organizoval inšpiratívne prednášky o úlohe kreatívcov v súčasnej kultúre, prezentoval premiéry výstav začínajúcich regionálnych dizajnérov a vzdelával publiká o výpočtových, dizajnových technikách prostredníctvom praktických workshopov. V ich dizajnovom štúdiu Unfold Collective, Lucia Dubačová a Philo van Kemenade využívajú kreatívne technológie pre tvorbu diel, ktoré existujú na prieniku digitálnych a fyzických médií. Pracovali s medzinárodnými klientmi vrátane Warwick University, Goetheho Inštitút, Slovenská Národná Galéria, UK National Film & TV School a medzinárodný filmový festival v Bergene.
V rámci výstavy sa 11. apríla o 16.00 uskutoční workshop pre mládež vo veku 13 – 18 rokov, ktorý povedie vystavujúci autor.
Kurátori: Lucia Dubáčová a Philo van Kemenade
Grafický dizajn: Martin Pyšný