Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
9. január 2018
0
201

Roman Ondak, Štefan Papčo - Sky Gravity

Výstava Romana Ondáka a Štefana Papča v Zahorian and van Espen Gallery.
Začiatok18.1.2018
18:00
Koniec19.2.2018
18:00
MiestoZahorian & Van Espen
AdresaMierová 7,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktZahorian & Van Espen
+421 917 668 808
info@zahoriangallery.com

Roman Ondak si svojím analytickým a súčasne intímnym prístupom k širokému spektru tém − zahŕňajúcom zmenu politického systému, proces globalizácie, status vecí a relatívnosť ich spoločenskej a kultúrnej hodnoty, čas a ľudské bytie – zaistil medzinárodné uznanie. Jeho umeleckým materiálom a tiež ideovým zdrojom je pritom sociálna realita. Ako raz uviedol, o pôvodných situáciách, s ktorými pracuje, uvažuje ako o sochách: kreuje, štylizuje ich, ale vždy s citom pre ich významový kontext. Toto načrtnutie programu najlepšie vystihuje názov jeho výstavy „The Source of Art is in the Life of a People.” v South London Gallery, ktorá prebehla na prelome rokov 2016 a 2017.

Roman Ondak (1966) pochádza zo Žiliny. Žije a tvorí v Bratislave. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Už v roku 1996 vystavoval na Manifeste 1 v Rotterdame a neskôr v roku 2000 na Manifeste 3 v Ľubľane. Pre viedenské Secession vytvoril dôležitú inštaláciu SK Parking (2001). V roku 2003 realizoval pre Kunstverein v Kolíne nad Rýnom dielo Good Feelings in Good Times, ktoré bolo neskôr prvou akvizíciou performatívneho umenia galérie Tate Modern. V spomínanej Tate Modern vystavoval taktiež o tri roky neskôr (It Will All Turn Out Right in the End). V Centre Pompidou v Paríži bola prezentovaná jeho inštalácia More Silent That Ever (2006). Pre Československý pavilón na benátskom Bienále výtvarného umenia vytvoril taktiež známy projekt Loop (2009). V roku 2012 získal ocenenie Artist of the Year udeľované Deutsche Guggenheim v Berlíne. Z jeho výstavných aktivít treba ešte spomenúť solo výstavy v Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris (2012) a Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia v Madride (2013). Jeho diela sú zastúpené v najprestížnejších svetových zbierkach. Bol iniciátorom a spoluzakladateľom Spoločnosti Júliusa Kollera.

Jadrom tvorby Štefana Papča prechádza konceptuálne myslenie, ktoré je materializované v parametroch tradičnej sochy, súčasnej objektovej produkcie a ready-madu. Uvedené média konfrontuje a prepája s digitálnymi technológiami. Jeho diela sú pritom neoddeliteľné od horolezectva, ktorému sa venuje dlhé roky. Aktuálna sólová výstava v Kunsthalle Bratislava (kurátorky Elena Sorokina) ukazuje, že sa Papčo dokáže sebavedome pohybovať aj mimo overené a vychodené „trasy“ autorskej poetiky. Výrazové a formálne posuny v jeho posledných prácach odhaľujú pružnosť autorskej stratégie a kreatívnu vitalitu.
Štefan Papčo (1983) sa narodil v Ružomberku. Vyštudoval v ateliéri Jozefa Jankoviča. Ako predstaviteľ mladej generácie stihol získať za svoju tvorbu mnoho ocenení. Jednou z prvých bola cena na Erasmus exhibition v Porte (2006). V roku 2010 bol finalistom Ceny Oskára Čepana. Následne v našom domácom kontexte získal Cenu Nadácie Tatra banky (mladý tvorca) (2013) a Cenu Nadácie NOVUM (2015). Zo zahraničných ocenení je nutné spomenúť DAF Grand Prize na Dumbo Arts Festival v New Yorku, ktoré výrazne prispelo k jeho pôsobeniu na medzinárodnej scéne. Jeho diela sú zastúpené vo významných domácich (Slovenská národná galéria, Galéria mesta Bratislavy, Nitrianska galéria, …) a zahraničných zbierkach (Messner Mountain Museum collection, IT; Museum Voorlinden, NL). / Erik Vilím

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím