Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Vlárska 22
Trnava
Začiatok | 6.11.2018 17:00 |
Koniec | 4.12.2018 19:00 |
Miesto | Etihad Modern Art Gallery |
Adresa | , Abu Dhabi, Spojené arabské emiráty |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Maria Primavera |
Vystavujúci umelci: Štefan Balázs, Katarína Balúnová, Jana Farmanová, Zuzana Križalkovičová, Martin Kudla, Michal Murin, Natália Okolicsányiová, Rastislav Podoba, Ivana Sláviková, Patrik Ševčík, Simona Štulerová, Ján Triaška
Výstavu podporila Ambasáda SR v Abu Dhabi.
Výstava v EMAG mapuje časť aktuálnej slovenskej výtvarnej scény s generačným rozpätím od mladých až po starších, etablovaných umelcov. Autorov spája ich pôsobenie na jednej z troch výtvarných akadémií na území Slovenska - Akadémii umenia v Banskej Bystrici. Výtvarná/umelecká scéna na Slovensku/Slovenskej republike je charakteristicky európsky pluralistická, vedľa seba existujú rôzne formy umenia, oceňované sú prejavy nadväzujúce na domáce a svetové prejavy konceptuálneho umenia, ale aj tradičné maliarske, sochárske či grafické formy, odkazujúce na moderné alebo predmoderné tradície umenia európskeho priestoru. V demokratických podmienkach je táto rôznorodosť vyjadrená aj slobodným výberom vzdelávacích inštitúcií doma aj v zahraničí pre záujemcov o štúdium umenia. Akadémia umenia v Banskej Bystrici patrí k mladším, verejným vysokým školám, vlani oslávila 20. výročie vzniku, napriek tomu si vypracovala stálu pozíciu v systéme umeleckých škôl na Slovensku.
Skupinu umelcov charakterizujú najmä dva prístupy k tvorbe – racionálny a intuitívny, k čomu odkazuje názov výstavy.
Racionálny prístup sa vyznačuje dôsledným premyslením formy, konceptu, často až matematickým prístupom, geometrickým charakterom, použitím textu alebo nájdeného predmetu. Pre intuitívne umenie je typický výrazný emocionálny vklad, intuitívne až expresívne až živelné, či naopak meditatívno-poetické myslenie a prevedenie.
Pri obidvoch prístupoch je prirodzené odkazovanie na východiská nielen z osobnej bezprostrednej skúsenosti, či intenzívneho prežívania osobných vnemov, ale vo veľkej miere aj z digitálneho priestoru vo forme faktografických, fotografických predlôh, alebo exaktno-vedeckých inšpirácií, či sociologických inšpirácií. Rôznymi pohľadmi sa snažia poukazovať na nejednoznačnosť súčasného sveta, na spolužitie rôznych možností pri výklade jeho prirodzenej kultúrnej, geografickej či geopolitickej rozmanitosti.
Obidva prístupy sa niekedy prelínajú, dopĺňajú, nemôžeme ich v každom prípade považovať za absolútne kategórie, uvažujeme o nich ako o prevládajúcej tendencii.
Vybraní umelci pracujú v médiu maľby, sochy, grafiky a nových médií, ktoré rôznymi prístupmi charakterizujú situáciu v dnešnom svete. Formálne pritom diela nadväzujú na trendy v súčasnom umení v individuálnom spracovaní. Programy jednotlivých vystavujúcich autorov sú v každom prípade jedinečné a výsostne individuálne. Ich rozpätie siaha od súčasnej interpretácie postimpresionistického alebo expresionistického obrazu figúry a krajiny, reflexie popartovej narácie, foriem geometrickej abstrakcie, fotografie, inšpirácie grafickým dizajnom či utopickou architektúrou.