Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 21.9.2017 16:00 |
Koniec | 21.9.2017 20:00 |
Miesto | Galeria Medium |
Adresa | Hviezdoslavovo nám. 18, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Galeria Medium 02/594 285 70 medium@vsvu.sk |
Ako dokumentovať architektúru a ako archivovať jej tvorcov? Ako neskĺznuť k popularizácii na úkor kritického zhodnotenia? Ako udržať záznam v diskurzívnom rámci?
štvrtok 21. septembra 2017
16:00 Vladimír Dedeček: PRÁCA, dokumentárny film, 53:09min
tvorcovia: o.z. ARCHIMERA
Projekt Vladimír Dedeček: PRÁCA je sondou do myslenia architekta, ktorého dielo stále živo rezonuje v Slovenskom architektonickom diskurze a dodnes významne formuje priestor a identitu viacerých slovenských miest. Vladimír Dedeček (1929) je neprávom známy predovšetkým ako autor kontroverzných, monumentálnych diel a konceptov.
Cieľom dokumentu je sprostredkovať intimitu Dedečkovho súčasného životného prostredia, jeho myslenie a pohľad na minulosť i dnešok. Odhaliť, ba priam demonštrovať špecifickú metódu navrhovania, ktorá podľa jeho slov nie je umeleckou tvorbou „ale predchodcom akéhosi automatického, počítačového navrhovania“.
17:00 IKONY - ŠTVOREC vs. KRUH, dokumentárny film, 27:57min
tvorcovia: ARCHTUNG, Filmaari
Dokument IKONY mapuje tvorcov, ktorí stoja za najvzácnejšími povojnovými stavbami na Slovensku. Dnes sa však častokrát nestretávajú s uznaním verejnosti. Dokument Kruh vs. štvorec zachytáva Ivana Matušíka (1930), žiaka Ivana Belluša, kotrý vo svojej tvorbe predstavuje jeden z vrcholov slovenskej architektúry. Aj jeho zásluhou vznikol v dobe strnulosti a neinvečnosti malý ostrov nezávislého architektonického myslenia.
18:00 Diskusia s tvorcami dokumentov Martinom Zaičkom (Archimera) a Adamom Gajdošom (Archtung) s architektkou a kritičkou Máriou Topolčanskou
Maria Topolčanská je architektka a vysokoškolská učiteľka. Žije v Prahe, kde vedie platformu pre vzdelávanie v architektúre Fake Cities True Stories, v rámci ktorej pracuje na editorských a kurátorských projektoch. Od roku 2016 vedie verejné programy prednášok a diskusií Visiting Planners a Visiting Editors v spolupráci s galériami Praha/4AM v Brne a VI PER a norma space v Prahe. V súčasnosti učí na Katedre dejín umenia na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Koordinuje magisterský a výskumný program na škole architektury ARCHIP.
Adam Gajdoš (Archtung) je študentom architektúry na Technische Universität vo Viedni. Je jedným zo zakladajúcich členov združenia Archtung, v ktorom sa po spolupráci na projektoch Noc architekúry a Mies. SK prevažne venuje projektu Ikony. Za najdôležitejšiu časť projektu považuje schopnosť rozpoznať hodnotnú slovenskú modernú architektúru a prezentovať ju domácemu i zahraničnému publiku. V minulosti stážoval vo viacerých architektonických ateliéroch v Bratislave a strávil sedem mesiacov vo viedenskom ateliéri AllesWirdGut, kde pracoval na architektonických súťažiach.
Martin Zaiček (Archimera) absolvoval v roku 2012 štúdium na Katedre architektúry VŠVU. Momentálne je doktorandom na Fakulte architektúry STU, kde sa venuje výskumu architektúry neskorého modernizmu v slovenských kúpeľoch. Pôsobí v o.z. Archimera a v umeleckej skupine Opustená (re)kreácia. Venuje sa multižánrovým a interdisciplinárnym projektom, ktoré prepájajú architektúru s inými médiami.