Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Po moderne / Metropola východu 1945‒1989

Projekt Po moderne predstavuje vedecko-výskumné pokračovanie v nadväznosti na okruh Košickej moderny a sleduje časové obdobie po roku 1945 do roku 1989, pričom mapuje výtvarnú scénu mesta a blízkeho regiónu.
Kalendárium
Red 415.12.2017
1260+0
Začiatok19.12.2017
18:00
Koniec19.5.2018
18:00
MiestoVýchodoslovenská Galéria
AdresaHlavná 27,
Košice,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktVýchodoslovenská Galéria

Hlavné ťažisko výstavy tvoria diela zo zbierok Východoslovenskej galérie, ktoré úzko súvisia s výtvarným prostredím Košíc. Sledované obdobie je kontextuálne obohatené, v malej miere, o ďalšie výpožičky. Výstava predstavuje autorov, ktorí tvorili v období socialistického režimu, avšak vybrané diela nie sú poväčšine zaťažené ideológiou, prípadne sa vymykajú typickej kategorizácii estetiky socialistického realizmu. Obdobie zhodnotené súčasným pohľadom, má ambíciu oceniť súdobú kvalitu individuálnych umeleckých vzopätí na pozadí dobových reálií mesta. Vo výstave budú prezentované viaceré výtvarné druhy s dokumentačným presahom k téme sochárskych realizácií vo verejnom priestore Košíc. Projekt ponúkne verejnosti viacero tematických okruhov, ktoré chronologicky predstavia inštitucionálne snahy budovania zbierky.

Ambíciou projektu je zameranie sa na otázky povojnového výtvarného umenia v danom regióne po druhej svetovej vojne až do pádu komunizmu. Tieto otázky sú spojené s dôsledkami straty pozície Košíc ako avantgardného centra. Sústreďujú sa na umelecko-historickú archeológiu jeho zvyškov v povojnových podmienkach, spolu so sondou do vtedajšej tvorby bývalých protagonistov Košickej moderny. Za dôležitý aspekt k pochopeniu výtvarnej produkcie prvých dvoch povojnových dekád považujeme razantnú zmenu „mestských“ pomerov vtedajších Košíc. Zmenu z historického multikultúrneho a etnicky pestrého obchodného centra na socialistickú industriálnu metropolu. Táto premena, okrem iného, priniesla doslova národnostné zemetrasenie spojené s prívalom vidieckeho obyvateľstva zo severovýchodu krajiny. Na tieto udalosti však nazeráme bez sentimentu, skôr sa pokúšame na nich upriamiť ako na súčasť procesu generačnej výmeny. Vo výstave sú zastúpené diela neoficiálnej scény plnej dramatických príbehov, či doslova individuálnych mytológií formujúcich obraz novej mestskej kultúry čerpajúcej aj z oživenej a v tom čase mimoriadne intenzívnej linky medzi Košicami a Prahou. Obohatením projektu je vizuálny materiál Dokumentačného centra Východoslovenskej galérie, ktorý poukazuje na fenomén sochárskeho umenia vo verejnom priestore Košíc 60. až 80. rokov, s dôrazom na diela, ktoré si aj napriek okolnostiam uchovali nadčasovú kvalitu.

Súčasťou výstavného projektu bude pestrý sprievodný program pre laickú i odbornú verejnosť v podobe komentovaných prehliadok k výstave a jednotlivých prednášok týkajúcich sa viacerých tém daného obdobia (mestská architektúra, sochárske realizácie vo verejnom priestore, trh s umením v období totality, kultúrne pomery, budovanie zbierky, založenie galérie a jej miesto v kultúrnom priestore regiónu). Jednotlivé príspevky budú zaradené do pripravovaného zborníka, ktorý bude výstupom vedeckých sympózií a konferencií pripravených v rámci vedecko-výskumnej časti projektu.

Výstavy tejto galérie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Otvorenie výstavy: 19. 12. 2017 o 18.00 hod.
Miesto konania: VSG, Hlavná 27
Trvanie výstavy: 20. 12. 2017 ‒ 19. 5. 2018
Kurátor výstavy: Peter Tajkov
Asistent kurátora: Miroslav Kleban
Architektúra výstavy: zerozero

Mapa podujatia

Vložené
15. december 2017
0
126
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím