Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. november 2018
0
144

Peter Roller: Posolstvá

Výstava sôch, objektov a kresieb významného slovenského umelca Petra Rollera v Danubiane s výberom sochárskych diel od roku 2000 po súčasnosť a kresieb, ktoré im predchádzali z rokov 1994 až 1998.
Začiatok17.11.2018
16:00
Koniec13.1.2019
18:00
MiestoDanubiana Meulensteen Art Museum
AdresaVodné dielo ,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktDanubiana Meulensteen Art Museum

Kurátorka: Dagmar Kudoláni Srnenská

Peter Roller patrí k tým invenčným slovenským sochárom, ktorým nerobí problém dokonale narábať s priestorom, tvarom či samotným materiálom. Od vstupu do výtvarného diania v sedemdesiatych rokoch si vytvoril osobitú asociatívnu a metaforickú reč sôch. Kameň, drevo alebo kov ho lákali rovnako. Dôležitú úlohu od začiatku hralo v jeho tvorbe svetlo. Hmotná výstavba sôch a objektov bola u Rollera filozofickou výpoveďou a svojím vonkajším prejavom vždy závislá od vnútornej konštrukcie. Svetlo prostredia, ktoré sa menilo na povrchu sochy na tiene, zdôrazňovalo a dopĺňalo svojou rôznou intenzitou kvalitu vytváraného tvaru.

Roller vplyvom japonskej kultúry, ktorú si obľúbil počas medzinárodných sympózií v Japonsku, chápal svetlo ako prejav meditatívneho prostredia obklopujúceho sochu. Sochy a objekty vyjadrujú hlboké ponorenie sa do tajov prírody a jej prirodzeného kontrastu k civilizačným zmenám. Zvládnutie imaginárneho priestoru, konštrukcia objektu pomocou línií, dutín a objemov, ich striedanie, kontrasty, ustavičné a vzájomné napätia, v konečnom dôsledku smerujú v Rollerovej tvorbe k ich rovnováhe a harmónii. Pre súčasnú výstavu Danubiana vybrala sochárske diela, ktoré vznikali v „novom tisícročí“, teda od roku 2000 po súčasnosť. Sú to osobité posolstvá, spojenia a symbolické znaky typickej Rollerovej meditácie a filozofického uvažovania. Týmto sochárskym prácam v rokoch 1994 až 1998 predchádzali kresby, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou výstavy. Sú osobité práve tým, že neskôr z nich vznikali monumentálne sochy.

Peter Roller sa však kresbe systematicky venoval už od polovice osemdesiatych rokov, vždy bola neodmysliteľnou súčasťou jeho tvorby. V kresbách si Roller vytváral svoj vlastný svet, v ktorom sa zlúčili filozofie starodávnych a východoázijských kultúr s našou tradíciou. Intenzívne šrafúry sa striedajú s jasnými líniami a presne vedenými čiarami. Rytmické vedenie imaginárnych prienikov vytvára tajomné priestory, akýsi nový svet civilizácie. Zabudnutej alebo možno našej?

Profesor Peter Roller sa narodil 7. júla 1948 v Bratislave. V rokoch 1963 – 1967 študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave, oddelenie rezbárstva (prof. A. Drexler, L. Korkoš). V rokoch 1969 – 1975 študoval na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave, oddelenie figurálneho sochárstva (prof. J. Kostka, J. Kulich, doc. A. Trizuljak) . V rokoch 1990 – 1998 bol prezidentom Nippon Clubu (Spoločnosť priateľov japonskej kultúry), ktorý zakladal. Od roku 1992 pedagogicky pôsobil ako asistent sochárstva na VŠVU. V roku 1996 bol vymenovaný za docenta a v roku 2009 za profesora.

Peter Roller sa venuje monumentálnej i komornej plastike, kresbe a grafike. Veľmi závažnou etapou v živote Petra Rollera bolo pôsobenie na takmer 40 sympóziách po celom svete, spomeňme niektoré z nich: Hagi (1981, 1984) a Aio (1994) v Japonsku, Burlington (1990) v USA, Scarborough (1994) v Kanade alebo Lista Fyr (1995) v Nórsku.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím