Advertorial

Rodinný dom Vinje, Slovinsko

Bývanie na južných svahoch alpského predhoria.

Tvárnice Silka pomohli výrazne urýchliť hrubú stavbu bytového domu v centre Bratislavy

Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...

Tradičná slovenská architektúra sa v Lietave snúbi s vysokými požiadavkami na súčasné bývanie

Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...

NEXUM - novinka v portfóliu industriálnych priečok Dorsis Digero

Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Mira Podmanická & Kristýna Španihelová: Materialita

Spoločná výstava predstavuje najnovšie projekty dvoch autoriek, ktorých tvorba sa prelína v záujme o materiál.
Kalendárium
Red 405.04.2018
1650+0
Začiatok5.4.2018
18:00
Koniec5.5.2018
18:00
MiestoGaléria X
AdresaZámočnícka 5,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktGaléria X

Projekt: Mira Podmanická a Kristýna Španihelová
Galéria X, Zámočnícka 5, Bratislava
5.4.2018 - 5.5.2018
Vernisáž: 5.4. 2018 o 18:00h

Spoločná výstava predstavuje najnovšie projekty dvoch autoriek, ktorých tvorba sa prelína v záujme o materiál. Obe pracujú s trojrozmerným objektom. Šperkárka, Kristýna Španihelová sa však neobmedzuje len na objekty menšieho rozmeru, ale s materiálom veľkoryso pracuje podľa potreby rozpracovanej idey. Sochárka Mira Podmanická v rámci rozmerných inštalácií špecificky vyberá materiál, ktorý najlepšie zodpovedá potrebnému vyjadreniu. Prepojenie je práve v prístupe, ide o hru a experiment s materiálom, často krát netradičným, novým, použitým v nových podmienkach, či s novými asociáciami. Myšlienka pomáha nájsť správny materiál a ten ju vo výsledku podporuje.

Mira Podmanická rozvíja ďalej svoj projekt Blue Room, kde pracuje s vizuálom pôdorysov bytov. Zmenšené modely vychádzajú z reálnej podoby bytov, v ktorých autorka bývala. Spracováva ich intuitívne, podľa pamäte. Tá si ich samozrejme prispôsobuje. Vynecháva niektoré veci, detaily a iné zdôrazňuje. Majú vlastnú mierku, ktorá je ovplyvnená aj možnosťami materiálu. K papier-porcelánu sa prepracovala po predchádzajúcej spolupráci s keramickou dizajnérkou Markétou Novákovou. Očarená porcelánom pri tvorbe váz, ďalej pracuje na modelovaných sochárskych objektoch. Od jednoduchých objektov sa prepracováva k zložitým tvarom a detailom, komplikovaným, do strán rozpriestraneným priestorom. Skladajú sa z menších dielov-izieb, kombinovateľných do väčších racionálnych celkov. Pri výsledku využíva prirodzené vlastnosti porcelánu, jeho citlivosť, lámavosť, deformovateľnosť, ktoré prinášajú nečakané, ale predpripravené a predpokladané výsledky.

Kristýna Španihelová prezentuje svoju novú kolekciu šperkov a objektov nazvanú GALACITY. Názov práce odkazuje na substanciu, matériu (z latinčiny GALA – mlieko), kde sa snúbi emócia a materiál, z ktorého je zhotovená táto kolekcia. Zámerom autorky je experiment z tak všednej a všetkým známej matérie ako je mlieko. Proces tvorby bol alchýmiou, kde si autorka intuitívne pohrávala s vyrobenou mliečnou hmotou, v ktorej sa miešajú rôzne asociácie a obsahy, ktoré sa k nej viažu. Autorka vedie dialóg s hmotou, ktorá nabáda na existenciálne úvahy v konfrontácii s vlastnou telesnosťou. Materialitu považuje za skutočnú podstatu nášho fyzického ja. Snaží sa odkryť skutočnú telesnosť ľudského bytia. Pokúša sa pochopiť vzťah človeka a materiálu, jeho emócie a ich vzájomné súvislosti. Kladie si otázky o skutočných spoločenských hodnotách materiálu a vecí, a ich pominuteľnosti.

Vybraný MATERIÁL je pre autorky dôležitý, má priam bytostný význam. Okrem netradičných a experimentálnych, obe pracujú so špecifickými, prírodnými, vlastnými materiálmi, ktoré prispôsobujú hlavnej myšlienke projektu. V prepojení ich prác sa nachádza konfrontácia na materiál, ktorý myšlienku podporuje, alebo jej odporuje, či rozvíja, ale aj rozmer, kvantitu, veľkosť, ktorá nám udáva mieru. Výstava predstavuje len experimentálny zlomok z možných riešení a možností daných vybraných materiálov. Obe budú svoje projekty rozvíjať ďalej.

Mgr. art. Mira Podmanická, ArtD., (1981) študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na katedre Socha, objekt, inštalácia v ateliéri prof. J. Jankoviča a doc. J. Hoffstädtera, akad. soch., kde v súčasnosti pôsobí ako odborná asistentka. V roku 2011 ukončila doktorandské štúdium na VŠVU. V roku 2007 sa stala finalistkou Essl Award. Od roku 2013 spolupracuje s keramickou dizajnérkou Markétou Novákovou. Kolekciu porcelánových váz prezentovali na Talente 2014 v Mníchove, v prestížnom Keramikmuseum vo Westerwalde. V roku 2013 získali Grand Prix na Bienále forma za súbor váz Bio-vázy 0-5. Spolu vytvorili niekoľko zaujímavých česko-slovenských projektov keramických výstav.

Mgr. art. Kristýna Španihelová, ArtD., (1982) študovala pod vedením profesora Karola Weisslechnera na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v ateliéri S-M-L_XL Kov a Šperk, kde v súčasnosti pôsobí ako odborná asistentka. V roku 2011 ukončila doktorandské štúdium na VŠVU. V roku 2013 sa stala finalistkou Talente v Mníchove s kolekciou šperkov Hemocity. V rokoch 2010 a 2013 sa prezentovala ako finalistka prestížnej medzinárodnej súťaže Bayerischer Kunstgewerbe-Verein v Mníchove a KORU 5 vo fínskej Imatre 2015. V roku 2009 získala ocenenie od Slovenskej výtvarnej únie a v roku 2008 hlavnú cenu v súťaži Kruhy na vode.

Mapa podujatia

Vložené
5. apríl 2018
0
165

Načítavam diskusiu...

Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím