Advertorial

BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie predĺžené

Prihlásiť sa na medzinárodnú architektonickú súťaž BigMat International Architecture Award’25 je možné až do 15....

Tvárnice Silka pomohli výrazne urýchliť hrubú stavbu bytového domu v centre Bratislavy

Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...

Tradičná slovenská architektúra sa v Lietave snúbi s vysokými požiadavkami na súčasné bývanie

Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...

NEXUM - novinka v portfóliu industriálnych priečok Dorsis Digero

Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Milan Sokol Recyklus 2012 — 2017

Výstava banskobystrického umelca a pedagóga Katedry výtvarnej kultúry Pedagogickej fakulty UMB má autorovu kurátorskú koncepciu.
Kalendárium
Red 414.09.2017
2660+1
Začiatok28.9.2017
17:00
Koniec19.11.2017
16:00
MiestoPRAETORIUM
AdresaNám. Š. Moysesa 25,
Banská Bystrica,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktSSG
048/470 16 15

Hosťkou výstavy je Anna Nawrot.
Výstava potrvá do 30. novembra 2017 a otvorí ju prof. Piotr Kunce.

Stredoslovenská galéria uvádza autorskú výstavu Milana Sokola Recyklus 2012 – 2017.

Tretia samostatná výstava banskobystrického autora na pôde galérie predstavuje výber z najnovšej fázy jeho voľnej tvorby.
Výstava je osobitá hlavne tým, že je koncentrovaná na médium výtvarno-grafického vyjadrenia, ktoré si skoncipoval sám. Z plechovíc nápojov tvorí obrazy, čo nie je nijak zvlášť objavné v stratégiách recykling art-u, junk art-u. Tvorba M. Sokola je však osobitá nielen preto, že zotrváva na pozíciách (rukodielneho) výtvarného umenia a jeho estetiky a kombinuje ho so stratégiami využívania ready-made konceptuálneho umenia. Ale aj preto, že napriek tomu autor ostáva verný tvorbe obrazu ako formy reflexie reality. Materiálom konzumu – „piksľami“ nápojov dosahuje účinok irónie, až sarkazmu, a zároveň aj možnosti ich estetickej pôsobnosti. Využíva tým materiál ready made v dvoch komunikačných funkciách: vizuálno-výrazových a kultúrno-symbolických. Vystrihnuté páskové fragmenty plechovíc autor prepletá do mozaiky (kvôli ich farebnosti a štruktúrnosti) eliminujúc tak čitateľnosť prvotných reklám, aby im vtisol nový, diametrálne iný význam. Takáto forma materiálu sa pre autora stáva čiastkou – dokumentom – reality, „pixelom“ éry digitálnych záznamov reality. Z nich buduje novú/umelú realitu obrazu dávajúc jej esteticko-kompozičný poriadok.

S tvorbou M. Sokola korešponduje tvorba Anny Nawrot (1960), ktorá je hosťkou na prezentovanej výstave. Poľská autorka dokázala s osobitou jemnosťou ženy – umelkyne vizualizovať isté rozpory súčasnej kultúrnej situácie. Vo svojej tvorbe využíva ready-made (mužské kravaty) vizuálne symbolizujúce mužský element. Tieto dekoratívne artefakty, kravaty, komponuje na figuríny ženských (oblých) tiel či do daných architektonických interiérových kvalít priestoru dodávajúc im silný emocionálny účinok . Buduje ich organicky s citom pre vopred danú formu priestoru, čím vytvára priestor svojej umeleckej výpovede. Účinok jej site specific inštalácií je vizuálne efektný, zároveň ale provokujúci. Vzrušenie, ktoré zo zažívania diel A. Nawrot plynie, nie je spôsobené prvoplánovým účinkom bežných vecí, ale účinkom špecifického druhu krásna, ktoré z nich vyžaruje. A. Nawrot je umelkyňou, ktorá využíva možnosti konceptuálnych stratégií a pritom vytvára inštalácie so silnou estetickou povahou. Jej vnímanie zmyslu osobného života a jej tvorba sa tavia do koherentnej formy.

Diela Milana Sokola boli v Stredoslovenskej galérie viackrát prezentované, ale doteraz len dvakrát v podobe samostatných výstav. Obe mali charakter rekapitulácie vývoja jeho tvorby. Kurátorsky ich pripravila Alena Vrbanová.

Prvou bola v roku 1992 výstava jeho grafickej tvorby inštalovaná v galériou prenajímaných výstavných priestoroch na 1. poschodí domu na Nám. SNP 7, patriacich Spolku architektov Slovenska. V týchto rozsahom intímnych priestoroch sa vtedy čerstvý štyridsiatnik M. Sokol predstavil svojimi farebnými linorytmi, ktoré už od polovice 80-tych rokov niesli silný expresívny výraz korešpondujúci s formálnymi prejavmi postmoderných „divokých“.

Jeho druhá autorská výstava na pôde SSG, resp. vtedy Štátnej galérie (na Nám. Š. Moysesa 25), uskutočnená po desiatich rokoch (2002), už bola rozsahom oveľa väčšia, počítala vyše 200 exponátov. Reflektovala výber z autorovej tvorby od druhej polovice osemdesiatych rokov až po vtedy najnovšie práce (farebné linoryty, pečiatkové tlače, digitálnu grafiku, objekty – inštalácie, mail-artové práce). Prezentovala tak výber z genézy autorovej tvorby v pomerne ucelených celkoch, ktoré tradičné médium umenia grafiky posúvali aj do alternatívnych či intermediálnych polôh. Naznačovali tým aj jeho osobitý (a zároveň nie až tak obvyklý) spôsob materializovania – vizualizovania ideí v súčasnom umení. Ten spočíva na rešpekte k výtvarnému remeslu ako k umu, ako aj na rešpekte k inováciám. Prirodzeným znakom Sokolovej tvorby je tým absencia z komplexov „neaktuálnosti“.

Umelecká tvorba Milana Sokola (1952) sa začala odvíjať na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov minulého storočia. Podhubím formovania jeho osobnosti – a tým aj genézy jeho výtvarnej tvorby – bola spočiatku hlavne klíma kultúrne uvoľnených šesťdesiatych rokov, ktorú intenzívne zažíval počas stredoškolských štúdií na kremnickej „šupke“ (Strednej umelecko-priemyselnej škole v Kremnici). Na nej získal zručnosti poctivého výtvarno-remeselného ryteckého remesla i impulzy z aktuálnych polôh domáceho avantgardného umenia. V časoch jeho stredoškolských štúdií tam totiž začali pôsobiť ako učitelia niektorí čerství absolventi bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení (napr. K. Baron). Akademické umelecké vzdelanie získal M. Sokol v rokoch 1973 – 1978 v Krakove, ktoré ako kultúrne centrum Poľska ponúkalo podstatne voľnejší variant možností umeleckej tvorby a jeho prezentácie ako tomu bolo u nás. Zažité impulzy nemohli nezaznamenať na jeho tvorbe citeľné stopy. Grafik a sochár Milan Sokol pedagogicky pôsobí na Katedre výtvarnej kultúry na Pedagogickej Fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a jeho diela sú zastúpené v zbierkach viacerých slovenských a zahraničných galérií.

Katarína Sokolová

Názov výstavy: Milan Sokol / Recyklus 2012 – 2017
Usporiadateľ: Stredoslovenská galéria
Vystavujúci autori: Milan Sokol a jeho hosťka Anna Nawrot
Kurátor: v autorskej koncepcii
Miesto: Praetorium, Nám. Š. Moysesa 25, Banská Bystrica
Trvanie výstavy: 28. september - 30. november 2017
Vernisáž: /štvrtok/ 28. september 2017 o 17.00 h.
Výstavu otvorí: prof. Piotr Kunce

Mapa podujatia

Vložené
23. august 2017
0
266
Je potrebné uviesť celé meno (nie pseudonym, inak bude príspevok vymazaný), e-mail, ani telefón nie sú pre verejnosť viditeľné

Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.

Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu

Zatiaľ bez komentárov

Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím