Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Začiatok | 20.3.2015 10:00 |
Koniec | 28.6.2015 18:00 |
Miesto | Pálffyho palác, Bratislava |
Adresa | Panská 19, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Výstava |
Kontakt | Jan Kukal +421 (2)5443 3627 gmb@gmb.sk |
Vybrali sme takmer tristo obrazov. Obmedzené priestory na druhom poschodí Pálffyho paláca nás prinútili zúžiť konečný počet diel na deväťdesiat.
Paštéka bol vynikajúci kresliar a tiež príležitostný grafik a keramik. Bohužiaľ, tieto práce sa nám do kolekcie nezmestili. Boli už síce predstavené na samostatných výstavách, ale zaslúžili by si retrospektívnu prezentáciu. Milan Paštéka bol napriek svojho mimoriadnemu talentu veľmi pracovitý a skromný. Veľmi dobre sme si rozumeli, boli sme často v kontakte viac ako dvadsať rokov. Mal rád futbal, hokej a tenis. Pravidelne som so porážal v stolnom tenise a on mi nedoprial žiadnu výhru v šachu. Okrem kreslenia a maľovania bolo jeho najväčšou vášňou rybárčenie, ku ktorému ho priviedol otec.
Pri práci na obrazoch potreboval absolútny pokoj, ktorý nachádzal v noci. Zostalo po ňom dielo, ktoré nebolo ovplyvnené dobovými limitmi. Podarilo sa mu nájsť vlastný maliarsky rukopis, ale neuspokojil sa len s tým – vždy sa snažil posunúť svoju tvorbu ešte ďalej.
Milan Paštéka – výnimočná osobnosť, ktorú nezlomilo ani vylúčenie zo Zväzu výtvarných umelcov začiatkom sedemdesiatych rokov, ani zákaz vystavovania a problémy s cestami do zahraničia. Charizmatický maliar si vždy našiel svoje publikum a uznávali ho aj tí, čo nemali galandovcov v obľube.
Súkromní zberatelia mu nielen pomáhali s rodinným rozpočtom, ale boli pre neho aj morálnym povzbudením v neľahkých časoch totality. Jeho tvorba nebola bohatá na témy, ale začiatkom deväťdesiatych rokov všetkých prekvapil. Ako bytostný figuralista a kolorista vytlačil postavu na okraj záujmu a začal maľovať monochromatické abstraktné obrazy. Je obrovská škoda, že túto mimoriadnu fázu jeho tvorby nečakane ukončila tragická autonehoda v septembri 1998.
Milan Paštéka – Maľba je zberateľská výstava, ktorú významne dopĺňajú slovenské galérie a Galerie výtvarného umění v Ostrave. S Dušanom Vankom sme si rozdelili úlohy. On sa zameral skôr na reprezentatívnu publikáciu k výstave, ktorú vydalo vydavateľstvo KRÁSA, ja som sa venoval viac koncepcii výstavy. Prečo sme sa pustili do takého náročného projektu? Už v deväťdesiatych rokoch ma Milan Paštéka prizval, aby som sa podieľal na príprave retrospektívnej výstavy v Mirbachovom paláci Galérie mesta Bratislavy. Mali sme už zmapované obrazy v súkromných zbierkach. Tie sme potom, bohužiaľ, už bez autora, vystavili v roku 1999 v spolupráci s Ivanom Jančárom a Rudolfom Filom pod názvom Aristokrat mlčania. Dušan Vanko je dlhoročný obdivovateľ Paštékovho diela a vyzná sa v ňom ako málokto. Navyše sme obaja vždy ctili známy Paštékov výrok: „Maliarstvo je uchopiteľné, no že by ho komentár urobil zrozumiteľnejším, o tom ma ešte nikto nepresvedčil.“
Dielo Milana Paštéku patrí do zlatého fondu slovenského maliarstva. Bol to dobrý, čestný a zásadový chlap. Mal som ho rád a je nás veľa, ktorým veľmi chýba.
Jan Kukal, spoluautor výstavy
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu