Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. november 2016
0
51

Mesto ako politikum: Boj o priestor

Zámerom série verejných diskusií so spoločným názvom „Mesto ako politikum“ je prispievať k nastoľovaniu tém, ktoré charakterizujú problémy a výzvy, ktorým čelia súčasné európske mestá. Fókus organizátorov je primárne zameraný na reflexiu Bratislavy, dôležitú úlohu však zohráva komparácia so skúsenosťami iných metropol spoločného európskeho priestoru.
Začiatok7.11.2016
18:00
Koniec7.11.2016
20:00
MiestoA4 - priestor súčasnej kultúry
AdresaKarpatská 2,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktA4
0910 549 225
info@a4.sk

Cieľom je rozvoj kultúry mestského občianstva, ktoré je charakteristické na jednej strane svojou heterogenitou (reprezentuje množstvo rozmanitých skupinových a individuálnych identít) a na druhej strane svojou schopnosťou zo svojich partikulárnych identít príležitostne vystúpiť a dospievať k najvyššiemu stupňu emancipácie v demokracii – občianstvu založenému na spolupatričnosti.

Politicky prevažujúca neoliberálna povaha Bratislavy, od ponovembrového vývoja až po súčasnosť, určovala a určuje aj rozvoj jej mestského urbanizmu. Mesto veľmi rýchlo rozpredalo takmer celý svoj nehnuteľný majetok. Samo nemá stavať na čom, ani za čo a preto stavajú iní – developeri. Kriticky sa o stave a trendoch v tejto oblasti vyjadruje čoraz viac odborníčok a odborníkov – urbanistov, architektov, teoretikov urbánnych štúdií, či sociológov – ale aj aktívnych občianok a občanov, pričom poukazujú na rôznorodé problémy – (zjednodušene) od likvidácie vzácnych pamiatok, cez stav verejných priestranstiev, vylučovanie zraniteľných sociálnych skupín až po nedostatok informácií, či nekvalitnú architektúru mnohých nových stavebných celkov. Aby toho nebolo málo, naštvaní sú aj developeri. Sťažujú sa na nejasné pravidlá, množstvo byrokratických prekážok a podobne. Tak o čo tu vlastne ide?

V Bratislave predsa máme na magistráte Útvar hlavného architekta, máme spolu päť stavebných úradov, máme územný plán mesta, územné plány zón. Aký je rámec pravidiel a kontroly, ktorý tieto inštitúcie, resp. dokumenty vytvárajú? Má magistrát dostatočne silný aparát, aby dokázal vytvoriť aktuálny špičkový plán rozvoja? A chce ho vôbec? Ak áno, na akých princípoch má byť založený? Dokáže byť magistrát dostatočne silným partnerom pri vyjednávaní s developermi? A o čo sa pri vyjednávaní s nimi opiera? Aká je väzba medzi súkromným a verejným v oblasti urbanizmu? Je možné medzi týmito dvoma princípmi dosiahnuť synergiu na spoločnom záujme pri rozvoji mesta?

Bratislava nie je izolovaným ostrovom. Blízka Viedeň je príkladom mesta silných regulácií, ktoré však očividne nie sú prekážkou plnohodnotného rozvoja, ktorý berie do úvahy všetkých. V neďalekej Prahe sa aktuálne odohráva boj o povahu metropolitného plánu, ktorý pripravuje mestom zriadený Institut plánování a rozvoje. Je to konflikt najmä politický – diskutuje sa totiž predovšetkým o tom, či je vhodnejšie regulovať rozvoj mesta viac, alebo menej.

Aj v Bratislave to vyzerá, akoby sa bojovalo. Ale kto vlastne bojuje s kým a za čo? Otázkou zostáva, aké sú a budú dôsledky takéhoto prístupu pre ďalší rozvoj mesta, predovšetkým s prihliadnutím na potreby všetkých jeho obyvateľov.

Na tieto a ďalšie otázky sa pokúsia s moderátorom Bohdanom Smieškom hľadať odpovede Ingrid Konrad - hlavná architektka mesta Bratislava, Igor Marko - architekt a urbanista a Lívia Gažová – teoretička urbánnych štúdií.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím