Prihlásiť sa na medzinárodnú architektonickú súťaž BigMat International Architecture Award’25 je možné až do 15....
Kombinácia Silky so železobetónovým skeletom sa v tomto projekte ukázala ako ideálne riešenie pre...
Projekt „IBV Lietava – 4 domy pri lese“ ponúka premyslené riešenia s dôrazom na tradíciu a...
Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...
Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...
Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Začiatok | 25.9.2019 18:00 |
Koniec | 25.9.2019 21:00 |
Miesto | A4 |
Adresa | Karpatská 2, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | A4 +421 910 549 225 produkcia@a4.sk |
„Zdá sa, že množstvo súčasných výziev, ktorým ako spoločnosť čelíme, je značnou časťou českého a slovenského architektonického a urbanistického stavu ignorovaných. Otázkou je, či sa to deje zámerne, alebo len v dôsledku absencie povedomia o ich vplyve na architektúru a vývoj miest.
Právo na mesto, potreba demokratického inkluzívneho plánovania, privatizácia a komodifikácia mestského priestoru, džentrifikácia, priestorové vylučovanie určitých vrstiev spoločnosti, absencia sociálneho a nájomného bývania, udržateľnosť, klimatická kríza – to je náhodný výpočet tém, ktoré sú v zahraničí bežne predmetom diskusií – medzi architektmi a ďalšími profesiami – a to nielen na akademickej pôde.
V období modernizmu architekti, urbanisti a ďalší odborníci zapojení do procesu plánovania miest zdieľali presvedčenie, že ich poslaním a zodpovednosťou je usilovať o vytváranie lepšieho miesta na život. Po zlyhaní modernistického projektu sa k takejto úlohe mnoho architektov či urbanistov nehlási, postmoderná architektúra prijala politickú ekonomiku neskorého kapitalizmu a zriekla sa súvislosti so spoločenskými problémami. Architektúra sa tak stala čoraz zreteľnejšie sociálne a politicky slepou – profesia, ktorá mala spochybňovať status quo, sa stala lojálnym spolupáchateľom ekonomického systému, pozerajúc na pozemky a nehnuteľnosti iba ako na komoditu (viac či menej) vhodnú pre ekonomický rozvoj. V drvivej väčšine opisujú architekti súčasné „manželstvo“ architektonickej praxe s globalizovanou, neoliberálnou ekonomikou ako nevyhnutné alebo dokonca žiaduce a zrejme je im jedno, že svojím umom prepožičiavajú krásnu tvár mnohokrát škaredej realite kapitalistického rozvoja miest. Problémami charakteristickými pre neoliberálny urbanizmus (rastúca sociálna a priestorová nerovnosť, praktiky ovládania a vylúčenia atď.) sa prakticky nikto príliš vážne nezaoberá,“ uvádza sa okrem iného v popise projektu s názvom Drazí architekti…, kurátorkou ktorého je Karolína Plášková.
Karolína Plášková pricestuje z Prahy do Bratislavy, aby nám sprostredkovala osobnú reflexiu toho, ako tento projekt zarezonoval v českej a slovenskej architektonickej obci, resp. či a ako sa projektu podarilo prerámcovať verejnú diskusiu v témach, ktoré sú súčasťou projektu.
Po prednáške budeme v moderovanej diskusii hľadať odpovede na vyššie položené otázky aj s architektmi z ateliéru PLURAL Martinom Jančokom a Michalom Janákom.
Dramaturgia a moderovanie diskusie Bohdan Smieška.
Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.
Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu