Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 21.4.2023 09:00 |
Koniec | 21.4.2023 19:00 |
Miesto | Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca |
Adresa | Primaciálne námestie 2, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Fakulta architektúry a dizajnu STU |
Už v piatok, 21.apríla na Slovensko zavítajú odborníci z viacerých európskych krajín a spoločne s výskumníkmi z FAD STU odprezentujú príklady univerzálneho navrhovania v architektúre. Ide o priestory, ktoré nediskriminujú, ale naopak začleňujú všetkých ľudí bez rozdielu na ich vek, zdravotný stav alebo momentálnu životnú situáciu. Medzinárodná jednodňová konferencia národného projektu Podpora univerzálneho navrhovania (PUN) sa uskutoční v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca pod názvom Mestá pre všetkých 2023: Navrhovanie pre budúcnosť.
Kľúčové témy konferencie, budú odprezentované vo viacerých blokoch:
Téma univerzálneho navrhovania je v ostatných vyspelých krajinách už štandardom. O tom, že každý má mať právo k službám, kultúre, transportu alebo bývaniu, by sa dnes nemalo ani diskutovať. Začleňovanie osôb so zdravotným postihnutím musí byť prioritou a samozrejmosťou aj v našej spoločnosti. Prístupné mesto vytvára lepšie podmienky, nie len pre osoby so zdravotným postihnutím, ale aj pre matky s kočiarmi, cyklistov alebo seniorov, ktorí tvoria podstatnú časť populácie. Dostať sa z jedného bodu do druhého bez toho, aby v meste museli čeliť prekážkam a zdolávať ich, je nevyhnutné.
Projekt PUN je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje, ktorý vedie architektka Lea Rollová pôsobiaca na FAD STU spolu s výskumníkmi z FAD STU. PUN skúma nástroje a metódy implementácie univerzálneho navrhovania fyzického prostredia do praxe v súlade s ustanoveniami Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím najmä článku 9 Prístupnosť. Úlohou projektu je riešenie prioritných a problémových oblastí, presnejšie existencie architektonických a orientačných bariér vo fyzickom prostredí. Zanedbávanie týchto prvkov môže tvoriť prekážku pri sociálnom začleňovaní a napĺňaní práv osôb so zdravotným postihnutím.
Úlohou výskumníkov projektu PUN je analyzovať nedostatky v slovenskej legislatíve a absencie kontrolných mechanizmov v stavebnej legislatíve a snažiť sa o systémové opatrenia.
Cieľom tohto projektu je sprístupniť mesto a bývanie pre všetkých bez výnimky. Výskumníci, ktorí budú súčasťou konferencie, vytvárajú metodiku tvorby univerzálne prístupných budov a verejných priestorov, ktoré budú vhodnou pomôckou pre architektov, projektantov, ale aj stavebných úradníkov, najmä v procese navrhovania a posudzovania projektovej dokumentácie stavieb.
Pokiaľ sa bude vytvárať prístupne prostredie, umožní to samostatnosť a tým pádom sa znížia náklady na sociálne služby a ďalšie s tým spojené veci.
Je dôležité zvyšovať povedomie odbornej a laickej verejnosti o právach osôb so zdravotným postihnutím, o prístupnosti a univerzálnom navrhovaní a to tým, že sa bude tejto téme prikladať väčšia pozornosť, pretože to prostredie robíme nakoniec pre každého jedného z nás.
Na konferenciu môže prísť každý, kto sa zaregistruje cez registračný link, avšak počet miest je z kapacitných dôvodov limitovaný. Konferencia bude prebiehať hybridnou formou. Link na online stream bude publikovaný na stránke PUN kde nájdete aj viac informácií. Program konferencie nájdete TU.
https://p-un.sk/aktuality/mesta-pre-vsetkych-2023-navrhovanie-pre-buducnost/