Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 13.3.2018 17:00 |
Koniec | 9.4.2018 18:00 |
Miesto | Slovenské národné divadlo - Činohra |
Adresa | Pribinova 17, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Výstava |
Kontakt | Slovenské národné divadlo - Činohra 02/204 72 298, 299 rezervacie@snd.sk |
V marci tohto roku uplynie 130 rokov od narodenia Ivana Stodolu. Výstava Majster slovenskej drámy (Stodolova dramatika na slovenských javiskách), ktorú pripravil Divadelný ústav v spolupráci so Slovenským národným divadlom, sa obsahovo koncentruje na významné Stodolove dramatické diela a ich inscenovanie v našich profesionálnych divadlách.
Dramatik Ivan Stodola bol už počas mikulášskych štúdií veľmi tesne spätý s ochotníckym divadlom. Ako chlapec hral divadlo v ochotníckom spolku Dobrodej. Účinkoval v ňom ako herec a písal preň svoje prvé krátke útvary – scény a žarty. Vyštudoval medicínu v Budapešti a v Berlíne. Ako lekár pôsobil v Liptovskom Sv. Mikuláši a v Bratislave.
Profesionálne divadlo ho zasiahlo a inšpirovalo najmä na štúdiách v Budapešti, v Berlíne, a rovnako počas vojenskej služby vo Viedni. Nechcel sa nasilu stať umelcom, ale písal preto, lebo mal čo povedať o živote. Dramatika z neho chtiac-nechtiac stvoril režisér Janko Borodáč, ktorý hojne uvádzal jeho hry v Slovenskom národnom divadle. V niektorých prípadoch boli tieto tvorivé stretnutia požehnaním, inokedy však znamenali aj isté obmedzenia do budúcnosti. Dramatický autor si však čoskoro, najmä v období prvej Slovenskej republiky počas druhej svetovej vojny, získal priazeň aj iných režisérov a jeho hry inscenovali Ján Jamnický i Jozef Budský.
Ivan Stodola ostáva v dejinách slovenskej drámy autorom spoločenskej komédie, taktiež spoluautorom slovenskej historickej drámy a tiež rozvíjal tradíciu hier z ľudového prostredia. Pre jeho tvorbu bola charakteristická vecnosť a prostota v konaní postáv, ktorá sa prenášala aj do ich vzťahov a postojov. Vnútornú inšpiráciu dramatik čerpal predovšetkým z kresťanských duchovných zdrojov. V jeho dramatike sa prejavovala vierou v ľudskú spravodlivosť a tiež v konečné víťazstvo pravdy. Niektoré jeho diela najmä Čaj u pána Senátora a Jožko Púčik a jeho kariéra majú v slovenskom divadle bohatú inscenačnú tradíciu. K významným dramatikovým hrám patria tiež pastierska hra Bačova žena a historická hra Marína Havranová, ktoré viacerí profesionálni režiséri inscenovali naprieč slovenskými divadlami.
Miesto: 3. poschodie
Výstavu Majster slovenskej drámy (Stodolova dramatika na slovenských javiskách) pripravil Divadelný ústav v spolupráci so Slovenským národným divadlom. Vernisáž výstavy sa uskutoční 13. marca 2018 o 17.00 hod. vo foyeri Činohry Slovenského národného divadla na 3. poschodí. Kurátorom výstavy je Martin Timko, grafický návrh a realizáciu mala na starosti Viera Burešová.