Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Začiatok | 28.2.2020 18:00 |
Koniec | 5.7.2020 18:00 |
Miesto | Esterházyho palác (na 2. poschodí) |
Adresa | Námestie Ľudovíta Štúra 4 , Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Bc. Klára Hudáková +421 911 334 560 Klara.Hudakova@sng.sk |
Prijmite pozvanie na slávnostné otvorenie výstavy, ktoré sa koná v piatok 28. februára o 18.00 v Knižnici Kornela a Nade Földváriovcov na 1. poschodí a v priestoroch výstavy na 2. poschodí Esterházyho paláca.
V roku 2020 si slovenské profesionálne divadlo pripomína 100 rokov od svojho vzniku. Slovenská národná galéria pripravuje pri tejto príležitosti výstavu k 100. výročiu narodenia profesora Ladislava Vychodila (1920-2005).
Vplyv tohto výtvarníka bol určujúci nielen pre vývoj slovenskej scénografie druhej polovice 20. storočia, ale aj Vysokú školu múzických umení, kde sa podieľal na založení samostatnej katedry scénografie a kde vychoval niekoľko generácií scénografov.
Scénografiu formoval takmer šesť dekád a scénické návrhy vytvoril k stovkám inscenácií doma aj v zahraničí. Posledné z nich mohli diváci vidieť pred dvadsiatimi rokmi, a tak je pre mladšie ročníky jeho tvorba už málo známa. Uvedomujúc si tento hendikep, nielen kurátorky, ale aj mnohých návštevníkov galérie, ktorí nemali možnosť vidieť scénografiu Ladislava Vychodila priamo v divadle, sme sa rozhodli zamerať sa na výtvarné a historické súvislosti scénických návrhov a makiet.
Vystavovanie scénického výtvarníctva sa etablovalo už v 60. rokoch, najmä po svetových prehliadkach scénografie v Sao Paolo, na ktorých sa Československo roky umiestňovalo na popredných miestach. Neskôr pribudlo aj Pražské Quadrienále a mnohí scénickí výtvarníci svoje návrhy a makety vytvárali aj s ohľadom na možnosť ich prezentácie na takýchto prehliadkach. Aj napriek tomu zostáva vystavovanie scénického výtvarníctva dodnes problematické.
Kontext divadelnej inscenácie je takmer nemožné vystaviť v galerijnom prostredí. Režijný zámer, scénická hudba, svetelný dizajn a v neposlednom rade herecká akcia sú totiž nesporne rovnako dôležité ako scénografia. Fotografická dokumentácia je najmä pri starších inscenáciách skresľujúca a ani existujúce videozáznamy nedokážu sprostredkovať bezprostredný divácky zážitok.
Mnohé z návrhov, ktoré predstavíme, budú vystavené prvýkrát, iné už precestovali celý svet. Výstava bude členená podľa výtvarných princípov a bude mapovať najmä to, ako Vychodil o scénografii rozmýšľal v rôznych obdobiach jeho tvorby. Hoci by sa mohlo zdať, že literatúra o Vychodilovi a jeho diele už dávno vyčerpala všetky témy, výskum, ktorý predchádzal výstave, ju obohatí aj o vzácny, dosiaľ nepublikovaný materiál z archívu Thompson Library v Ohio State University. Osobitný priestor budeme venovať aj Vychodilovej „budovateľskej" úlohe a jeho pôsobeniu v divadelných dielňach Slovenského národného divadla, jeho pedagogickej činnosti doma aj v zahraničí a tiež jeho mimodivadelným aktivitám.
O tvorbe Ladislava Vychodila si môžete prečítať viac v kolekcii tu.