Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 28.2.2020 18:00 |
Koniec | 5.7.2020 18:00 |
Miesto | Esterházyho palác (na 2. poschodí) |
Adresa | Námestie Ľudovíta Štúra 4 , Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Bc. Klára Hudáková +421 911 334 560 Klara.Hudakova@sng.sk |
Prijmite pozvanie na slávnostné otvorenie výstavy, ktoré sa koná v piatok 28. februára o 18.00 v Knižnici Kornela a Nade Földváriovcov na 1. poschodí a v priestoroch výstavy na 2. poschodí Esterházyho paláca.
V roku 2020 si slovenské profesionálne divadlo pripomína 100 rokov od svojho vzniku. Slovenská národná galéria pripravuje pri tejto príležitosti výstavu k 100. výročiu narodenia profesora Ladislava Vychodila (1920-2005).
Vplyv tohto výtvarníka bol určujúci nielen pre vývoj slovenskej scénografie druhej polovice 20. storočia, ale aj Vysokú školu múzických umení, kde sa podieľal na založení samostatnej katedry scénografie a kde vychoval niekoľko generácií scénografov.
Scénografiu formoval takmer šesť dekád a scénické návrhy vytvoril k stovkám inscenácií doma aj v zahraničí. Posledné z nich mohli diváci vidieť pred dvadsiatimi rokmi, a tak je pre mladšie ročníky jeho tvorba už málo známa. Uvedomujúc si tento hendikep, nielen kurátorky, ale aj mnohých návštevníkov galérie, ktorí nemali možnosť vidieť scénografiu Ladislava Vychodila priamo v divadle, sme sa rozhodli zamerať sa na výtvarné a historické súvislosti scénických návrhov a makiet.
Vystavovanie scénického výtvarníctva sa etablovalo už v 60. rokoch, najmä po svetových prehliadkach scénografie v Sao Paolo, na ktorých sa Československo roky umiestňovalo na popredných miestach. Neskôr pribudlo aj Pražské Quadrienále a mnohí scénickí výtvarníci svoje návrhy a makety vytvárali aj s ohľadom na možnosť ich prezentácie na takýchto prehliadkach. Aj napriek tomu zostáva vystavovanie scénického výtvarníctva dodnes problematické.
Kontext divadelnej inscenácie je takmer nemožné vystaviť v galerijnom prostredí. Režijný zámer, scénická hudba, svetelný dizajn a v neposlednom rade herecká akcia sú totiž nesporne rovnako dôležité ako scénografia. Fotografická dokumentácia je najmä pri starších inscenáciách skresľujúca a ani existujúce videozáznamy nedokážu sprostredkovať bezprostredný divácky zážitok.
Mnohé z návrhov, ktoré predstavíme, budú vystavené prvýkrát, iné už precestovali celý svet. Výstava bude členená podľa výtvarných princípov a bude mapovať najmä to, ako Vychodil o scénografii rozmýšľal v rôznych obdobiach jeho tvorby. Hoci by sa mohlo zdať, že literatúra o Vychodilovi a jeho diele už dávno vyčerpala všetky témy, výskum, ktorý predchádzal výstave, ju obohatí aj o vzácny, dosiaľ nepublikovaný materiál z archívu Thompson Library v Ohio State University. Osobitný priestor budeme venovať aj Vychodilovej „budovateľskej" úlohe a jeho pôsobeniu v divadelných dielňach Slovenského národného divadla, jeho pedagogickej činnosti doma aj v zahraničí a tiež jeho mimodivadelným aktivitám.
O tvorbe Ladislava Vychodila si môžete prečítať viac v kolekcii tu.