Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 22.1.2020 18:00 |
Koniec | 4.3.2020 17:00 |
Miesto | Poľský inštitút v Bratislave |
Adresa | Námestie SNP 27, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Slovenské centrum dizajnu programy@scd.sk |
Profesor Lech Majewski sa špecializuje na redakčný a reklamný grafický dizajn, no jeho meno sa spája predovšetkým s plagátovou tvorbou. Jeden z jeho plagátov navrhnutý pre 16. Medzinárodné stretnutie džezových spevákov bol vybratý medzi 100 najdôležitejších plagátov z Európy a Spojených štátov za roky 1945 – 1990. Jeho plagáty nájdu ľudia vystavené po celom svete. Je držiteľom mnohých medzinárodných ocenení a autorom grafických návrhov kníh v Poľsku a Nemecku. Mnohé z kníh, pre ktoré pripravil grafický návrh, vyhrali súťaž o najlepší dizajn roka.
L. Majewski absolvoval varšavskú Akadémiu umení, magisterský titul obhájil v ateliéri profesora Henryka Tomaszewského. Vedie vlastné grafické štúdio, vyučuje na Katedre grafiky Akadémie umení vo Varšave a prednáša na mnohých ďalších medzinárodných umeleckých školách. Je tiež riaditeľom Medzinárodného bienále plagátu vo Varšave. Lech Majewski je doktorom honoris causa Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a laureátom ceny Ladislava Sutnara Západočeskej univerzity. V roku 2018 získal na Trienále plagátu v Trnave cenu Master's Eye Award ako medzinárodne uznávaná osobnosť grafického dizajnu. Cena bola spojená s jeho výstavou plagátov. Má všestranné umelecké nadanie – skladá hudbu a hrá tiež na gitare.
Ako sám hovorí: „Pri vykonávaní môjho povolania grafika a pri práci so študentmi je pre mňa najdôležitejšia jedna vec – vytvoriť si vlastný vizuálny jazyk, pretože pomocou neho si my ako umelci vytvárame náš vlastný spôsob komunikácie. A tým sa odlišujeme od ostatných. Som presvedčený, že aj v súčasnosti majú pre umelca veľký význam tri veci – hlava (vnímanie, myšlienky, vedomosti a kultúra), srdce (emócie, cítenie, kým sme a odkiaľ pochádzame) a ruka (profesionálne schopnosti, zručnosti, technika). Absencia jedného z týchto prvkov má za následok to, že umelec je doslova zmrzačený neprítomnosťou tvorivej identity a stáva sa obyčajným klišé.
Akadémiu výtvarných umení vo Varšave som absolvoval u profesora Henryka Tomaszewského, vynikajúceho grafika a autora plagátov. A teraz práve ja pokračujem v jeho práci na Akadémii, teda škole s obrovskou tradíciou – veď jej počiatky siahajú do osemnásteho storočia, pričom svoj názov nezmenila od roku 1904. Založenie Múzea plagátu vo Varšave a Medzinárodného bienále plagátu – z iniciatívy akadémie – ktorého som už dvadsať rokov riaditeľom, má veľký význam nielen pre akadémiu, ale aj pre celý svet grafiky.“
Lech Majewski je grafický dizajnér, ktorý v tejto profesii pracuje už dlhé roky. Aj keď sa koncepcia a myšlienka jeho práce nezmenili, pracovné prostriedky už áno. Začal totiž tvoriť v čase, keď ešte neboli počítače – každé dielo muselo byť ručne maľované, nakreslené a pripravené do tlače. A dnes aj keď sú počítače skvelým nástrojom a môžu umelcovi pomôcť, nemôžu nahradiť hlavu ani ruku. Svoj grafický štýl sa rozhodol ešte hlbšie definovať – a to aj napriek technológii. Počítače sú v jeho práci nápomocné, no podľa jeho mienky musia zostať neviditeľné.
Workshop k výstave tohto významného poľského grafického dizajnéra sa uskutoční 21. januára 2020 v Hurbanových kasárňach v Bratislave.