Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Začiatok | 13.12.2018 16:30 |
Koniec | 13.12.2018 18:00 |
Miesto | sála Novej Cvernovky |
Adresa | Račianska 1575/78, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Michaela Kaliská +421917640496 |
Posledné tohtoročné vydanie diskusného bloku LaUrBa bude zamerané na územný plán Bratislavy a s ním súvisiace témy. Sála Novej Cvernovky je záujemcom o danú problematiku otvorená už 13. decembra. Priestor bude venovaný nielen prizvaným hosťom, ale svoje otázky môžu položiť aj diváci.
V súčasnosti sa nachádzame v etape, kedy nás téma udržateľného rozvoja núti položiť si základné otázky o budúcnosti našich miest: mali by byť sídelné oblasti husté alebo riedko osídlené? Mali by byť koncentrické alebo skôr rozptýlené, monocentrické, polycentrické či kombinovať rôzne typy? Našu neznalosť dokazuje aj skutočnosť, že udržatelnosť sa týka predovšetkým cieľov a správa mesta sa zameriava predovšetkým na prostriedky. Jednou z príčin neznalosti je delenie disciplín, ktoré sa zaoberajú problematikou mesta na územné plánovanie a urbanizmus. V súčasnosti existuje veľký rozdiel medzi tými čo sa zaoberajú analýzou, riadením spoločenských, aj ekonomických procesov, ktoré oživujú mesto a tými, ktorí sa venujú fyzickej a priestorovej syntéze mesta.
Územný plán je z pohľadu aktuálneho stavu, aj možného rozvoja a zmien veľmi dôležitá téma. Súčasný nástroj na rozvoj mesta je zastaralý- žiaľ, podobne ako aj práca vedenia mesta a príslušných oddelení Magistrátu. Napríklad zatiaľ nedošlo ku prehodnoteniu- zosúladeniu rôznych doplnkov, generelov a iných podkladov. Zložitý a zdĺhavý je aj proces vydávania záväzných stanovísk mesta ku plánovanej výstavbe.
V roku 2017 sa verejne prezentovala Platforma Bratislava, ktorá vydala následne publikáciu Plán Bratislava a jej kandidát, architekt Matúš Vallo, zvíťazil v októbrových komunálnych voľbách, čo vyvoláva očakávania, že mnohé podnety sa budú postupne realizovať.
Územný plán, to je aj redefinovanie pojmu verejný záujem. Väčšina developerov dnes stavia na svojom území a výsledok býva často prekvapivý- nielen čo sa týka architektonického výrazu, ale tiež funkčnosti väčších území, celku. Mesto akoby stratilo kontrolu nad svojim rozvojom.
Bratislava je na začiatku procesu vytvorenia svojho nového územného plánu. Metodicky aj formou je mu najbližšie Praha, ktorá v roku 2018 začala proces pripomienkovania a schvaľovania nového Metropolitního plánu Praha. Praha má aj nový Plán udržateľnej mobility. Máme podobnú legislatívnu základňu a nie až taký veľký hospodársky a sociálny rozdiel ako s bližšou Viedňou, ktorá je pre nás ale tiež vzorom. Niečo ako Mestský plán rozvoja- Step 2025 by sa Bratislave tiež zišlo, ale ako na to? O tom budú spolu diskutovať Ing. arch. Vladimír Hrdý, Ing. arch. Peter Žalman, Ing.arch. Vojtech Hrdina, Ing. arch. Zora Pauliniová a Mgr. Adrián Gubčo.
Viac informácii o podujatí nájdete tu: https://novacvernovka.eu/program/laurba-6-uzemny-plan
Vstup na diskusiu je zdarma.