Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

LaUrBa #4 Bratislava zeleň

Laboratórium Urbanizmu Bratislavy má za sebou tri prezentácie v sále Novej Cvernovky k témam, ktoré súvisia s rozvojom mesta a jeho okolia- aglomerácie. Cieľom stretnutí je rozšíriť podklady k spracovaniu nového územného plánu Bratislavy.
Kalendárium
Red 405.06.2018
1970+0
Začiatok5.6.2018
17:00
Koniec5.6.2018
19:00
MiestoNová Cvernovka
AdresaRačianska 1575/78,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktNová Cvernovka
info@nadaciacvernovka.sk

Bratislava Zeleň: trvalá udržateľnosť, alebo náhodilosť?

Názory na množstvo a kvalitu zelene v meste Bratislava sa líšia a sú často subjektívne. Obyvatelia poukazujú na úbytok zelene, ktorá ustupuje novej výstavbe. Téma zelene súvisí s čistotou ovzdušia, efektívnym využívaním vody a v širšom meradle s klímou v meste.
Najnovšie sa odkrýva téma odpadu v meste- jeho zber, odvoz, skladovanie, skládky...

HOSTIA:
architektka Zuzana Hudeková – Trvalá udržateľnosť- klíma- zeleň
ekológ Jaromír Šíbl – Koncepcia ML Bratislava
Andrej Smatana – koncepcia NP Podunajsko, NP Bratislava
krajinná architektka Katarína Tomanová - Plán Bratislava, prezentácia časti ŽP
architektka Viera Kiseľová- Petržalka – centrálna os, zelený priestor
architekt Peter Žalman- Urbanistické aspekty revitalizácie zelene BA, výzvy, riziká

Vstup: zdarma

5. júna sa stretnú v sále Novej Cvernovky architektka Zuzana Hudeková zaoberajúca sa trvalou udržateľnosťou, klímou a zeleňou v hlavnom meste, ekológ Jaromír Šíbl v téme koncepcie Mestských lesov Bratislavy, Andrej Smatana – koncepcia národného parku Podunajsko, krajinná architektka Katarína Tomanová podieľajúca sa aj na knihe „Plán Bratislava“. Ďalej diskusiu navštívi architektka Viera Kiseľová, zasmeriavajúca sa na mestskú časť Petržalka – centálnu os, zelený priestor a zakladateľ LaUrBa, architekt Peter Žalman. Spoločne sa budú vyjadrovať k témam, ktoré súvisia s rozvojom mesta a jeho okolia- aglomerácie. Samozrejme bude opäť aj priestor na reakcie a otázky publika.

Téma zelene súvisí s čistotou ovzdušia, efektívnym využívaním vody a v širšom meradle s klímou v meste. Najnovšie sa odkrýva téma odpadu v meste- jeho zber, odvoz, skladovanie, skládky… Búrlivá urbanizácia hlavného mesta po roku 1990 nastolila už pomerne známe otázky. Zámerom diskusie bude aj verbalizovanie potreby doplnenia štruktúry zelene na hranici katastra mesta a oddelenie od sub urbanizovaného okolia, revitalizácia podunajských lesov a ich ochrana, zásady a postupnosť krokov pri novej koncepcii bratislavských mestských lesov, nábrežie Dunaja ako mestotvorného prvku, vznik nového mestského parku a jeho možné umiestnenie. Vrátane týchto tém bude venovaná pozronosť aj povrchom centra mesta- od vodných plôch po prirodzené zavlažovanie mestskej zelene.

Zeleň v meste možno definovať ako súbor zámerne založených alebo naopak spontánne vzniknutých prvkov živej prírody, ktoré sú pravidelne udržiavané. Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja hl. mesta Bratislava ponúka víziu mesta, ktoré rešpektuje zásady udržateľného rozvoja, zodpovedne pristupuje k životnému pristrediu a kultúrnemu dedičstvu. Mesto Bratislava má spracovaný Akčný plán adaptácie na nepriaznivé zmeny klímy- darí sa ho napĺňať? V súčasnosti majú Mestské lesy v Bratislave k dispozícii 3.191 ha. Bratislavský lesný park má umelo vytvorené hranice, ktoré neobsahujú ani celý záber lesov, územia CHKO Malé Karpaty, či katastra mesta Bratislava. Iniciatíva Plán Bratislava zas definuje cieľovo Bratislavu ako čisté, zelené a udržateľné mesto. V publikácii, časť Mestská zeleň sú definované štyri strategické priority. Zeleň v zastavanom území- parky, verejné priestory, mestské triedy sú len niektorými prvkami systému, ktoré je potrebné znova zadefinovať osobitne, ale aj v rámci prípravy nového územného plánu. Súčasné nástroje územného plánovania sa ukázali ako neschopné reagovať na stále sa meniace vstupy a podmienky. Mnohé väčšie európske mestá v súvislosti s kritickým rozvojom reorganizovali mestskú správu, založili nové inštitúcie či platformy, ktoré umožňujú dlhodobý výskum a rozsiahlu diskusiu. Spoločným znakom úspešne sa transformujúcich miest je vytvorenie vízie či stratégie určujúcej budúci rozvoj, priority mesta. Úspešné mestá sa vzájomne inšpirujú, preberajú skúsenosti, Bratislava je v hľadaní riešení a ich realizácii pomalá.

V prípade, že vám zeleň mesta nie je ľahostajná, pozývame vás 5. júna o 17:00 hod do sály Novej Cvernovky.

Mapa podujatia

Vložené
5. jún 2018
0
197
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím