Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Začiatok | 21.8.2018 18:00 |
Koniec | 11.11.2018 18:00 |
Miesto | Danubiana |
Adresa | Vodné dielo , Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Výstava |
Kontakt | Danubiana 02/62 52 85 01 danubiana@danubiana.sk |
Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom – fotografia Ladislava Bielika z prvého dňa okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy 21. augusta v roku 1968 obletela celý svet. Stala sa obrazovou ikonou prinášajúcou hlboké a trvalé posolstvo o hrozbe bezprávia a násilia, ktorého sa dopúšťajú tí, čo majú moc.
Nielen táto fotografia, ale i ďalších 186, ktoré vtedy Ladislav Bielik zaznamenal objektívom svojho fotoaparátu, má svoju výpovednú silu aj dnes, po päťdesiatich rokoch. Nie sú len vizuálnou pripomienkou dramatického obdobia našich dejín, a nie sú len prostriedkom na vyvolanie emócií. Majú pre nás hlbšie, a najmä trvalé významové posolstvo. Posolstvo prežitých skúseností, ktoré posilňujú a napomáhajú vytvárať zvýšenú citlivosť a obranný mechanizmus voči akémukoľvek ohrozeniu slobody a svojbytnosti.
Cesta „okupačnej“ fotoreportáže Ladislava Bielika k verejnosti bola nielen komplikovaná, ale aj nebezpečná. Päť prvých reprodukcií (a nadlho aj posledných) bolo uverejnených bez uvedenia autorstva 22. augusta v mimoriadnom vydaní denníka Smena, ktorá bola v hľadáčiku okupantov. Noviny sa okamžite dostali do Mníchova, odkiaľ ich prevzali svetové agentúry. Počas nasledujúcich normalizačných rokov to bola zakázaná a významovo skresľovaná kapitola našich dejín. Bielik prišiel nielen o prácu, ale aj o autorstvo vtedy už svetoznámej fotografie. Už v roku 1968 bola fotografia zaradená do kolekcie World Press Photo. K uznaniu Bielikovho autorstva a k prezentácii fotografií na verejnosti mohlo dôjsť až po zmene režimu. Fotografie boli po prvý raz prezentované roku 2008 v projekte Ladislav Bielik: August 1968 v parku na Šafárikovom námestí – na autentickom mieste ich vzniku.
K 50. výročiu okupácie Československa vyjde poštová známka Muža s odhalenou hruďou pred okupačným tankom.
Biografia
Ladislav Bielik (*1939 Levice – †1984 Budapešť), slovenský fotograf a fotoreportér. Absolvoval chemickú priemyslovku v Bratislave a začal pracovať vo Virologickom ústave SAV. V tom čase sa aktívne venoval aj fotografii. V roku 1965 začal pracovať v týždenníku Štart a následne pôsobil ako fotoreportér v denníku Smena. Preferoval najmä športovú tematiku. Do širšieho povedomia prenikol sériou fotografií z prvých dní okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy v roku 1968. Fotografia Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom bola uverejnená vo svetových médiách a zaradili ju do kolekcie World Press Photo (1968) a neskôr opakovane do rôznych publikácií najlepších fotografií 20. storočia. Za mimoriadnu fotoreportérsku prácu udelil v roku 2003 prezident republiky Ladislavovi Bielikovi in memoriam Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. V roku 2014 pomenovala Akadémia médií v Bratislave jednu zo svojich sál na Sieň Ladislava Bielika, kde je aj stála výstava o jeho živote a diele. K 50. výročiu roku 2018 vyjde fotografia na známke v edícii Umenie.