Advertorial

BIGMAT International Architecture Award 2025 - prihlasovanie

Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...

NEXUM - novinka v portfóliu industriálnych priečok Dorsis Digero

Tento inovatívny systém presklených priečok s paralelne posuvnými dverami a tromi prepojenými krídlami prináša elegantné...

Kľučka ERA z dielne M&T ako odraz súčasnej éry

Kľučka od Barbory Škorpilovej je odrazom súčasnej estetiky a technológií. Inšpirovaná tvarom ohnutého papiera, spája jemné línie s moderným...

Nová kolekcia Linfa: opticky ľahká a mimoriadne odolná

Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.

Rodinný dom Villa Mia – vzhľad a funkcie v harmóni

Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov

Nové Internorm okno HF 520 ocenené nemeckou cenou za dizajn German Design Award

Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...

Paranorma - levitujúce okná bez limitov

Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.

Rastúci trend coworkingových kancelárií v Českej a Slovenskej republike

Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu

Kľučka ako ikona

ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou

Okná od spoločnosti Rehau boli opäť ocenené za inovatívnu udržateľnosť

REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Komu je prekarita na úžitok? Čo môžeme robiť?

Prezentácie a diskusia v rámci výstavy Start and Finish.
Kalendárium
Red 401.06.2018
1420+0
Začiatok1.6.2018
17:30
Koniec1.6.2018
20:00
Miestotranzit.sk,
AdresaBeskydská 12,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
Kontakttranzit.sk

účastníci: 
iLiana Fokianaki (skype), Lýdia Pribišová, Péter Szabó, Teri Szűcs
moderuje: 
Kristína Országhová

Podujatie sa bude konať v angličtine.

iLiana Fokianaki je kurátorka a kritička, pôsobí v Aténach a Roterdame. V roku 2013 založila State of Concept Athens, vôbec prvú neziskovú galériu v Aténach. Spoločne s Antoniou Alampi založili v roku 2016 platformu Future Climates, ktorá skúma možnosti životaschopnej budúcnosti malých organizácií zaoberajúcich sa súčasným umením a kultúrou. Od marca 2017 pôsobí ako kurátorka v Extra City Kunsthal v Antverpách.

Kristína Országhová je umelkyňa a vedúca vizuálnej rubriky kultúrne-spoločenského mesačníka Kapitál. Venuje sa umeleckému výskumu a kolektívnej praxi.

Lýdia Pribišová je nezávislá kurátorka, šéfredaktorka časopisu Flash Art Czech & Slovak Edition, pôsobí v Bratislave. V rokoch 2013 – 2015 pôsobila ako projektová koordinátorka v tranzit.sk, v rokoch 2007 a 2011 spolukurátorovala slovenskú sekciu PragueBiennale a kurátorsky spolupracovala s mnohými verejnými a súkromnými inštitúciami na Slovensku i v zahraničí.

Teri Szűcs je literárna historička, vysokoškolská pedagogička a ex-kritička, pôsobí v Budapešti. Zaoberá sa literatúrou holokaustu, maďarskou rómskou literatúrou, feministickým umením a prepojeniami medzi umením a solidaritou. 

Triste Ensemble je nová výskumná stratégia ex-umelca Pétera Szabóa, ktorý sa rozhodol opustiť sféru kultúrnej produkcie. Je spoluzakladateľom Protokoll Studio Gallery, Kluž, Rumunsko (2001), noisových a experimentálnych hudobných projektov Alergische Platze (2001), Ovekk_Finn (2004), Jackie Triste (2007), Triste Ensemble (2017) a spoluzakladateľom Luminaxis Studio (2018). 

Nadácia ERSTE je hlavným partnerom iniciatívy tranzit.

Tento projekt bol podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia.
Ekonomická a politická kríza, nestabilita, rastúci nacionalizmus a pravicový populizmus v kombinácii s autoritárskou kultúrnou politikou, či nerovnomerné vzťahy medzi európskymi krajinami vyplývajúce z ich umiestnenia na stupnici finančnej moci, ovplyvňujú umelecké inštitúcie a kultúrne pracovníčky a pracovníkov a zároveň odhaľujú ich zraniteľnosť. Jej prejavom nie je len prekarizácia, ako ju poznáme, normalizovaná v neoliberálnom kapitalizme, ale aj ďalšie aspekty, ako politizácia financovania kultúry v niektorých krajinách, inštrumentalizácia nadnárodnými mega-inštitúciami, či celkové podhodnotenie umenia a kultúry. 

V prezentáciách a v spoločnej diskusii s kurátorkami a umelcami z Grécka, Maďarska a Slovenska sa budeme zaujímať o to, aké zmeny sa odohrávajú na jednotlivých lokálnych umeleckých scénach, s akými problémami a výzvami sa potýkajú a aké obranné mechanizmy sa usilujú ich aktérky a aktéri vyvíjať. Budeme sa tiež rozprávať o súvislostiach medzi lokálnymi problémami a dôsledkami globálnych javov.

Péter Szabó a Teri Szűcs vo svojej prezentácii predstavia projekt artworkerstoday (2016), ktorý je súčasťou výstavy Start and Finish v tranzit.sk. Ich projekt je založený na rozhovoroch s maďarskými umelami a umekyňami, kurátorkami a kurátormi a kultúrnymi producentkami a producentmi, prostredníctvom ktorých mapujú súčasnú situáciu maďarskej kultúrnej scény, pričom rovnocenne identifikujú globálne i špecifické lokálne podmienky - vplyv neoliberálneho kapitalizmu ako aj meniaci sa vládny systém podpory umenia, vytvárajúce prekérne pracovné podmienky a depriváciu umeleckej scény. Autori zároveň predstavia teoretické východiská a kontext ich osobného rozhodnutia stať sa ex-umelcami, ktoré je podľa nich, reagujúc na aktuálny vývoj politickej a kultúrnej situácie v Maďarsku, adekvátnym aktom, ak bude artikulovaným verejne. 

Podobne, lokálnu perspektívu a situáciu na slovenskej umeleckej scéne zosumarozuje Lýdia Pribišová, ktorá vo svojej prezentácii priblíži pracovné podmienky umelkýň a umelcov kurátoriek a kurátorov a ostatných aktériek a aktérov pôsobiacich v oblasti súčasného umenia. Zameria sa pritom na špecifiká fungovania slovenskej umeleckej prevádzky, jej najvýraznejších problémov a ambivalencií. 

Perifériu, jej geografické, politické a sociálne dôsledky vo vzťahu k súčasnej umeleckej a kurátorskej praxi reflektuje svojimi kurátorskými aktivitami a kritickými textami iLiana Fokianaki. V rámci svojho príspevku bude tiež problematizovať otázky etickej praxe a jej ekonomiky, prekarizácie vo vzťahu k rôznym geopolitickým identitám, ako aj súvislosti výstavných mega-štruktúr a šírenia západného kánonu.

Mapa podujatia

Vložené
1. jún 2018
0
142

Nechce sa vám vypisovať vaše údaje? Prihláste sa a komentujte pod svojím účtom.

Nemáte ešte účet? Zaregistrujte sa tu

Zatiaľ bez komentárov

Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím