Advertorial

Kúpeľne snov - novinky značky hansgrohe

Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...

Nové okná, nový štart do roku 2025 s oknami od spoločnosti Internorm

Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...

Veľkoplošné zasklenia od spoločnosti Internorm – maximálna flexibilita

Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.

Myotis - všetko pre Vaše interiéry...

Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.

Dizajn sa spája s prirodzenosťou: nové drevo-hliníkové okno od spoločnosti Internorm

Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...

Klub „Otvorene o architektúre“

Aká by bola vila Tugendhat, ikona modernej architektúry, ak by ju architekt navrhoval dnes?
Kalendárium
Red 419.04.2017
1310+0
Začiatok10.5.2017
14:30
Koniec10.5.2017
22:00
MiestoVila Tugendhat
AdresaČernopolní 45,
Brno,
Česká republika
Druh podujatiaPodujatie
Kontaktiepd - Ľubica Šimkovicová
simkovicova@iepd.sk

Architektonické dielo, ktoré pozná snáď každý. Nadčasová, krásna, obdivovaná. Z hľadiska svojej mimoriadnej kultúrnohistorickej hodnoty môžeme smelo dodať, že aj udržateľná.

Ak by mal architekt Mies van der Rohe splniť dnešné požiadavky na návrh budov, zmenila by sa architektúra a dizajn ikonickej vily Tugendhat? Alebo by sme zmenu dizajnu ani nepostrehli?

Bola by iná, ak by sme obálku budovy kvalitne zaizolovali, ak by sme okná vymenili za okná vhodné pre pasívne domy, postarali sa o vzduchotesnú obálku budovy a inštalovali riadené vetranie s rekuperáciou?

„Účel stavby jej dáva vlastný zmysel. (…) Obytný dom má slúžiť len na bývanie. Miesto stavby, poloha voči slnku, priestorové riešenie a stavebné materiály sú podstatné faktory pre tvorbu budovy na bývanie.

Z týchto podmienok je potrebné vytvoriť stavebný organizmus.“ Takúto reflexiu vyslovil Ludwig Mies van der Rohe v roku 1924 a naplno ju uplatnil v brnenskej vile.

Súčasné požiadavky na budovy kladú pred architektov výzvy, často krát vnímané ako obmedzenia. Dnes máme na Slovensku stavať podľa platnej legislatívy budovy v ultranízkoenergetickom štandarde, avšak už o tri roky sa kritériá opäť sprísňujú a stavať sa budú môcť len budovy s takmer nulovou potrebou energie. V súčasnosti túto požiadavky spĺňajú pasívne budovy, ktoré sú už overený štandard, a ktoré bude potrebné ešte doplniť obnoviteľnými zdrojmi energie dostupnými v mieste stavby.

V rámci cyklu diskusných klubov “Otvorene o architektúre” sa Inštitút pre energeticky pasívne domy rozhodol, že preskúma, aký vplyv by mal súčasný prístup k návrhu budov na architektonické stvárnenie vily. Ak sa chcete dozvedieť, ako to dopadlo, pozývame vás na diskusný klub, ktorý sa uskutoční 10.mája 2017 priamo vo vile Tugendhat.

Viac informácií a registráciu na podujatie nájdete na stránke iepd.sk. Podujatie podporuje Slovenská komora architektov.

Vložené
19. apríl 2017
0
131
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím