Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
10. máj 2017
0
111

Juliana Mrvová Travelóg

Autorská výstava maľby a kresieb etablovanej výtvarníčky mladšej generácie.
Začiatok12.5.2017
18:00
Koniec2.7.2017
18:00
MiestoGaléria Jána Koniarka, Kopplova vila
AdresaZelený kríček 3,
Trnava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktGaléria Jána Koniarka
+421 33 55 11 659
info@gjk.sk

Autori, titul výstavy: Juliana Mrvová: Travelóg
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka, Kopplova vila, Zelený kríček 3, Trnava
Kurátorka: Beata Jablonská
Otvorenie výstavy: 12.5.2017 (Pia) o 18:00
Trvanie výstavy: 12.05. (Pia) – 02.07. (Ne) 2017

Výstava Juliany Mrvovej pod názvom Travelóg, je retrospektívnym projektom autorkinej tvorby posledných piatich rokov, kedy sa intenzívne venovala skúmaniu nových svetov pre svoju maľbu na vlastných výskumných výpravách po Európe a svete.

Na rezidenčných pobytoch, ako aj cestovateľských putovaniach, skúmala krajinu, jej rastlinstvo a živočíšstvo a zoznamovala sa s ľuďmi, ktorí tam žijú. Z týchto mikro-príbehov neskôr skladá mentálne mapy – obrazy a kresby a zaznamenáva nielen svoje zážitky, ale aj svoj vzťah k danému miestu. Neskôr z vlastných kresieb a fotografií vytvára sériu obrazov doma v ateliéri.

Všetko to začalo v roku 2012 vo francúzskej dedinke Marnay sur Seine, kde vytvorila prvé veľkoformátové kresby na spôsob mentálnych máp či denníkov, a kde vznikli aj prvé texty z mikro-objaviteľských výprav pod názvom Lettres a Beata (písané kurátorke výstavy Beate Jablonskej). Ďalším krokom bol projekt Jednota, pre Periférne Centrá v Dúbravici (2012, vystavené do 2013), kde vzniklo dielo veľkorysého formátu 380cm x 980cm na stene obchodu Jednota. Dielo skúmalo autorkin vzťah k tejto dedine v srdci Slovenska a k jej obyvateľom, ktorí sa tiež podieľali na jeho vzniku.

Posledne realizované pobyty do exotických krajín Ázie (India- máj 2016, Laos a Vietnam - zima 2014-2015) a Ameriky (Mexiko a Texas - jar 2016) zmenili jej spôsob nazerania na obraz. Ten sa stal ešte viac záznamom podobným viktoriánskym záznamom z moreplaveckých výprav, ako aj obrazovým denníkom – travelógom. K pobytom mimo Európu môžeme pridať aj tie európske – dva mesiace v litovskej Nida v zime 2013, talianske Apricale, španielska Chelva v zime 2014, rumunská Delta Dunaja v 2014 a Transylvánia v 2015. Počas týchto pobytov, trvajúcich od týždňa po dva mesiace, vzniká veľké množstvo kresieb, skíc, akvarelov ale aj fotografií a textových záznamov. Tieto sú súčasťou obrazu, ktorý si o danej krajine autorka vytvára. Z nich ešte počas pobytu vytvára väčšie diela, ktoré sú syntézou a zároveň mapou, kolážou, ale aj vyjadrením vzťahu k miestu. Neskôr sú v ateliéri analyzované a vznikajú z nich ďalšie diela.

Hlavnými témami, ktoré sa v tejto novej sérii objavujú, sú okrem záujmu o vedeckú kresbu rastlín aj motív rozprávania – narácie, ako aj putovania. Chôdza, presun loďou, či maximálne bicyklom sú pomalým spôsobom skúmania svojho okolia, ktoré umožňujú presnejšie pozorovanie. Kresba a text sú v protiklade k technickým obrazom pomalým ale možno presnejším záznamom krajiny či príbehu. V kresbách a maľbách je obsiahnutý záujem o ekológiu, sociálne a kultúrne špecifiká navštívenej krajiny či miesta. Do tvorby samozrejme vstupujú aj konkrétne výtvarné prejavy krajiny, ktoré majú vplyv na charakter kresby a maľby (napríklad v Mexiku či Indii).

Výstava v priestoroch Koplovej vily GJK bude prezentovať výber kľúčových diel z posledných piatich rokov (vrátane nových diel vytvorených v r. 2017), viacerých veľkoformátových obrazov (do 200x250cm) doplnený kresbami malého aj veľkého formátu. Súčasťou výstavy budú aj texty denníkového charakteru autorky.

Španielsky hosť Gabriela Valls Schorr je hudobníčka, výtvarníčka, pedagogička a cestovateľka, ktorá sa dlhodobo venuje štúdiu indickej miniatúry a túto dopĺňa vlastnými kolážovými zásahmi. Autorka s ňou prežila intenzívny mesiac spolupráce a spolubývania v Indickej Sohre v máji 2016.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím