Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Česká firma Janošík balansuje na hranici možného.
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Začiatok | 15.2.2018 17:00 |
Koniec | 28.2.2018 18:00 |
Miesto | Fakulta architektúry STU |
Adresa | Námestie slobody 19, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Výstava |
Kontakt | Fakulta architektúry STU |
Fakulta architektúry (FA STU) v spolupráci so súkromnou medzinárodnou spoločnosťou Hyperloop Transportation Technologies (HTT) spracovala výskum stratégií systému Hyperloop ako akademický program s cieľom nájsť viaceré riešenia dizajnu trasy, mestskej stanice a kapsule pre tento ,,piaty" spôsob dopravy. Pomocou metódy ,,Research by design" mladí architekti a dizajnéri skúmali koncepcie systému Hyperloop na prípadovej štúdii prepojenia Bratislavy a Brna. Tento proces vygeneroval niekoľko alternatív a stratégií medzi dvoma 130 kilometrov vzdialenými mestskými centrami. Úloha pre Bratislavu bola rozdelená do štyroch hlavných kapitol; Stratégia trasy, urbanistická stratégia, návrh stanice, dizajn kapsuly.
Stratégia trasy sa zaoberala základnou typológiou trasovania prepravných kapsúl pre osobnú a nákladnú dopravu, ako dizajnom pylónových konštrukcií určených pre rôzne typy terénu.
Urbanistická stratégia posudzuje cestovanie Hyperloopom v mestskom prostredí Bratislavy a prináša niekoľko realizovateľných konceptov pre stanicu spolu s koncepčnými riešeniami pre existujúce lokálne problémy v týchto lokalitách od tzv. prvej/ poslednej míle.
Návrh stanice sa zaoberal kľúčovými faktormi nového dopravného uzla ako je prepojenie s inými druhmi dopravy v meste, vytvorením zážitku pre cestujúcich, ale aj bezpečnostnou kontrolou pri prestupe. Okrem toho prináša do Bratislavy vízie pre dlhodobo udržateľné riešenia v súvislosti s miestnou kultúrou, aby bola zároveň inšpiráciou aj pre návštevníkov.
Dizajn kapsule prešiel vývojom viacúrovňového dizajnu a riešil návrhy koncepcie priestoru s rôznymi typmi sedadiel, osvetlenia, materiálov i virtuálnych zariadení.
Výsledky spolupráce priniesli viac ako 20 rôznych typov koncepčných návrhov a okrem toho podnety pre zlepšenie interdisciplinárneho výskumno-vzdelávacieho procesu na Fakulte architektúry a jej štyroch ústavov: Ústav dizajnu, Ústav urbanizmu a územného plánovania, Ústav konštrukcií v architektúre a inžinierskych stavieb a Ústav ekologickej a experimentálnej architektúry. Interakcia medzi akademickou obcou na FA STU a HTT nie je tak len pokrokom v procese vzdelávania a prípravy mladých urbanistov, architektov a dizajnérov, ale aj relevantná výskumná metóda pre budúcnosť inžinierstva a urbanistického dizajnu v oblasti mobility. Súčasťou expozície je aj výskum v oblasti typológie staníc Hyperloopu spracovaný Mgr. art. Martinom Uhríkom, PhD. a výstava fotografií Mgr. art. Moniky Stacho, ArtD. dokumentujúca výskumno-pracovný proces v celom jeho priebehu.
Slávnostné otvorenie výstavy výsledkov výskumu koncepcie systému Hyperloop na prípadovej štúdii Bratislava - Brno bude 15.2.2018 o 17:00 na Fakulte architektúry STU v rámci podujatia ,,NOC ARCHITEKTÚRY 2018 winter edition". Výstava bude v priestoroch FA STU verejnosti prístupná do 28.2.2018.
Výstavu organizuje Fakulta architektúry STU v Bratislave (kurátori: Ing. arch. Vladimír Hain, PhD. Bc. Ing. arch. Tomáš Hanáček, PhD., Mgr. art. Martin Baláž, ArtD.) s podporou HTT Slovakia, s.r.o.. Podujatie z verejných zdrojov podporila Nadácia Tatra Banky. Mediálnymi partnermi podujatia sú portál Archinfo.sk, časopis ARCH, a Rádio_FM.