Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Začiatok | 24.10.2020 13:00 |
Koniec | 24.10.2020 19:00 |
Miesto | online |
Adresa | , online, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Nová Cvernovka |
Tretí ročník festivalu súčasného umenia a udržateľnosti, ktorý bol inšpirovaný suťou - nahromadeným materiálom z rekonštrukcie bývalej chemickej školy. Témou festivalu je degrowth.
Bezrastová ekonomika alebo nulový rast (décroissance po francúzsky, degrowth po anglicky) má viacero aspektov: je to filozofia, politická ekológia, ekologické hnutie a ekonomická teória, ktorá zahŕňa limity biosféry do ekonomiky.
Festival poskytne priestor pre rôznorodé spracovanie témy v rámci výstavy súčasného vizuálneho umenia (objekty, inštalácie, sound-art) a online diskusií.
Zámerom festivalu Nasuti je zvyšovať povedomie o aktuálnych ekologických problémoch a riešeniach. Vznikol ako prvý festival súčasného umenia s environmentálnym zameraním na Slovensku a spája kreativitu, umenie, dizajn, inovácie a ekologické myslenie.
Umenie:
Amalia Roxana Filip, Jan Nálepa, Boris Vitázek, Gabriela Zigová
Woven (Danica Pišteková, Veronika Trnovská, Marianna Maczová a Anna Cséfalvay)
Juraj Hariš
Kurátorky:
Diana Klepoch Majdáková, Zuzana Duchová
Online diskusie + výstava:
13:00 - 19:00
Sprístupnenie výstavy Attack Decay Sustain Release v Zborovni (Nová Cvernovka), ktorá potrvá do 23. novembra.
13:00 - 14:30
GREEN FUNDING / online debata č. 1
Ako budeme grantovať ekologicky?
Musí byť umenie zelené?
Róbert Špoták (FPU), Michal Pavlík (IVF), Michal Sládek (Pohoda Festival), moderuje Natália Derner Urblíková.
15:00 -16:30
Udržateľný dizajn budúcnosti / online debata č. 2
Ako implementovať najnovšie poznatky techniky do dizajnérskej a architektonickej tvorby a byť eko - s predstavením nového Suťoparku.
Pri predstavení našich hostí urobíme oblúk od lopaty až po umelú inteligenciu. Prídeme až k takým základným otázkam, ako môže váš dizajn zlepšiť životy ľudí do budúcna? Čo s pandémiou? Ako budeme ďalej žiť? Aký dizajn by nám pomohol? Máme riešiť len online/ digital? Čo bude s fyzickým prostredím?
Juraj Hariš (Nová Cvernovka), Michala Lipková (FA STU), Lenka Hámošová (Uroboros, Praha), moderuje Zuzana Duchová.
17:.00 - 19:00
Nestrácajme čas: Degrowth / online debata č. 3
Čo to vlastne je ako tento pojem preložiť do slovenčiny a najmä slovenskej praxe? Michal Lehuta (Makroekonóm VÚB), Eva Fraňková (odborná asistentka na katedře Enviromentálních studií MUNI Brno), Nicolas Giroux (Bystro.org), moderujú Boris Meluš a Diana Klepoch Majdáková (Nová Cvernovka).
Výstavný projekt Attack Decay Sustain Release vzniká pre festival NASUTI v Novej Cvernovke reagujúc na jeho tohtoročnú hlavnú tému “degrowth”.
Pojem prevzatý zo syntetickej hudobnej produkcie opisuje dynamický priebeh zvuku a je symbolickou paralelou organického životného cyklu, ktorý môže (ale aj nemusí) byť odpoveďou na súčasné dianie pravdepodobne smerujúce k civilizačnému kolapsu.
Na výstave pracujú Amalia Roxana Filip, Jan Nálepa, Boris Vitázek a Gabriela Zigová pod kurátorským vedením Diany Klepoch Majdákovej. Ide o site-specific výstavný projekt, environment pozostávajúci z objektov a zvukovo-svetelných inštalácií.
Zámerom je vytvoriť autonómne, v čase sa vyvíjajúce prostredie, situáciu spájajúcu prírodné s umelým, zvuk s vizuálnym vnemom, organické procesy s technologickými, motív deštrukcie s opätovným vznikom, senzuálny zážitok so spracovaním a prijatím vedeckých faktov.
V projekte narábame s princípom zrovnoprávnenia všetkých súčastí organických i anorganických procesov a ich zlúčenie do jedného nekonečného cyklu, v ktorom na konci dominantný prvok zaniká a dáva tak priestor novému. Motív, ktorý môže byť pre človeka a jeho éru rovnako zničujúci, ako oslobodzujúci.