Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 17.1.2017 10:00 |
Koniec | 4.2.2017 19:00 |
Miesto | Galéria Umelka |
Adresa | Dostojevského rad 2, Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Výstava |
Kontakt | Galéria Umelka 02/526 347 54 |
Výstava je osobitá aj vďaka viac ako dvojgeneračnému realizačnému tímu, ktorý sa snaží o udržanie kontinuity myšlienok Prof. E. Hrušku, ktorý vo svojej odbornej aktivite, vysoko oceňovanej doma i v zahraničí, preklenuje súdobé republiky Slovenska a Česka a prezentuje európsku dimenziu.
Výstava bude prebiehať v období od 18.01. do 04.02. 2017 vždy od 12:00 do 18:00 okrem pondelkov.
Dôležitou súčasťou výstavy sú komentované prehliadky: 19., 24., 26. a 31.01. od 14:00 do 18:00
v rámci ktorých bude predstavené unikátne laboratórium - Interaktívny nástroj pre urbanistickú tvorbu (ITUD), pomocou ktorého bude prezentované Ideálne mesto na žitnom ostrove - E.Hruška, F. Trnkus a kolektív študentov.
organizátor:
IN ARCHITEKTI, s.r.o.
idea výstavy:
PROF. T. ALEXY, PROF. J. KAVAN, PROF. F. TRNKUS
koncepcia výstavy:
PROF. F. TRNKUS, ING. ARCH. L. PRUŽINCOVÁ
realizácia výstavy:
ING. ARCH. I. HIANIK, ING. ARCH. N. WINKOVÁ
kurátor výstavy:
DOC. J. BENCOVÁ
Prof. Ing. arch. akad. arch. Emanuel Hruška, DrSc.
(1906 - 1989)
Prof. E. Hruška patrí medzi výnimočné osobnosti, ktoré vo svojej odbornej aktivite, vysoko oceňovanej doma i v zahraničí, preklenujú súdobé republiky Slovenska a Česka a prezentujú európsku dimenziu. Prof. E. Hruška sa narodil v roku 1906 v Prahe, kde vyštudoval ČVUT a Akadémiu výtvarných umení na škole Prof. Gočára. V roku 1935 – 45 pracoval ako projektant a neskôr vedúci študijného odboru Dopravných podnikov v Prahe (prvé štúdie pražského metra). V roku 1945 – 50 bol vedúcim Odboru územného plánovania v Zemskom ústave v Brne.
Na základe osobného pozvania prof. E. Belluša prichádza E. Hruška v r. 1947 na Slovenskú vysokú školu technickú v Bratislave. Tento moment predstavuje prahovú situáciu vzdelávacích aktivít mladej vysokej školy, v rámci ktorej sa rozvíja koncepčná výchova architektov a z nej sa ďalej odvíja špecializácia urbanizmu na Slovensku. Emanuel Hruška zakladá Ústav stavby miest a následne katedru urbanizmu. Koncipuje program štúdia porovnateľných parametrov s vyspelými európskymi univerzitami. Jeho nadčasové vstupy injektované do základov urbanizmu na Slovensku predstavujú určujúcu kontúru teoreticko-odbornej a praktickej orientácie.
Od založenia Slovenskej akadémie vied bol vedúcim urbanistického oddelenia. V roku 1958 sa stal predsedom Ústrednej komisie štátnej pamiatkovej starostlivosti. Od roku 1974 zastával funkciu predsedu obojnárodného Komitétu ICOMOS, organizácie UNESCO pre ochranu stavebných pamiatok, sídiel a svetových kultúrnych
hodnôt. Bohatá pedagogická, vedecká, tvorivá a publikačná činnosť sa nesie v zaslúženom odbornom ocenení v domácich a zahraničných dimenziách. Je nositeľom medzinárodnej Herderovej ceny, Ceny D. Jurkoviča, Zlatej medaily A. Stodolu a i. Rozsiahle odborné aktivity Prof. E. Hrušku sa odzrkadľujú v členstvách: svetová organizácia EKISTIKS, rakúska Spoločnosť pre územné plánovanie, nemecká Akadémia stavby miest, maďarská Urbanistická spoločnosť pri akadémii vied, francúzska Akadémia architektúry. Z domácich aktivít akcentuje členstvo vo vedeckých radách SVŠT, SAV, ČSAV, SURPRO a i. Do konca života bol predsedom Klubu za Starú Prahu.