Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. november 2019
0
141

Edward Burtynsky - Anthropocene

V CAMPe prebehne výstava fotografií Anthropocene, ktorá ukazuje vplyv ľudstva na našu planétu.
Začiatok12.11.2019
09:00
Koniec24.11.2019
21:00
MiestoCAMP
AdresaVyšehradská 51,
Praha,
Česká republika
Druh podujatiaVýstava
KontaktNikola Lörinczová
+420 605 560 277
nikola.lorinczova@piaristi.cz

Od 12. do 24. novembra bude v CAMPe, Centre architektúry a mestského plánovania, prebiehať výstava fotografií Edwarda Burtynského s názvom Anthropocene. Tento Kanaďan je jedným z najvýraznejších a najrešpektovanejších predstaviteľov súčasnej krajinárskej fotografie. Vo svojej tvorbe sa dlhodobo sústreďuje na zachytenie premeny krajiny, ktorá prichádza kvôli zásahu človeka o svoj pôvodný charakter. Výstavu 80 fotiek na veľkoplošnej obrazovke doplnia filmová prehliadka, prednáška Edwarda Burtynského a diskusia s témou vplyvu človeka na planétu.

Anthropocene
AnthropoceneFoto: Edward Burtynsky

V CAMPe sa Edward Burtynsky predstaví slovenskej verejnosti osobne vôbec prvýkrát. Hlavným poznávacím znakom jeho fotografií je kontrast medzi monumentalitou premieňajúcou krajiny a ľudskou malosťou. „Výstavou a dokumentem Antropocén: Epocha člověka jsme chtěli zachytit dobu, v níž jsou hlavní příčinou trvalých globálních změn lidé. Při natáčení jsme navštívili šest ze sedmi kontinentů, 20 zemí a 43 různých lokací,“ vysvetľujú tvorcovia Jennifer Baichwalová, Nicholas de Pencier a Edward Burtynsky. Výstavu fotiek, ktoré vznikali v samotných centrách najväčších industriálnych oblastí sveta doplní česká premiéra filmu antropocén: Epocha človeka, ktorý získal na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Ji.hlava cenu za najlepšiu svedectvo o prírode.

Anthropocene
AnthropoceneFoto: Edward Burtynsky

Dosáhli jsme bezprecedentního okamžiku v historii naší planety. Lidé v současnosti ovlivňují Zemi a geologické procesy více než všechny přírodní síly dohromady,“ dodáva Burtynsky. Antropocén: Epocha človeka je dokumentárnym snímkom, ktorý štyri roky nakrúcal oceňovaný tím v zložení Jennifer Baichwalová, Nicholas de Pencier a Edward Burtynsky. Ide o dokument, ktorý kombinuje umenie a vedu a prináša náhľad na kľúčový moment v histórii geológie. V CAMPe budú môcť ľudia počas novembra zhliadnuť tiež ďalšie fotografove dokumenty Watermark a Manufactured Landscapes.

Anthropocene
AnthropoceneFoto: Edward Burtynsky

Popri výstave, diskusií a filmových projekciách prebehne v CAMPe aj prednáška samotného Edwarda Burtynského, v ktorej prehovorí nielen o fascinácii prírodou, ale aj o jej razantnej premene vplyvom narastajúcej industrializácie a migrácií. Výstava Anthropocene aj jej sprievodný program je pre verejnosť zdarma s predchádzajúcou rezerváciou miesta na www.praha.camp.

Anthropocene
AnthropoceneFoto: Edward Burtynsky

Obvykle se v CAMPu zaměřujeme zejména na výstavy, které prezentují budoucnost Prahy. Fotografická výstava Edwarda Burtynského však poukazuje na vliv a dopad lidského jednání na krajinu jako takovou. Právě udržitelnost přírody je jedním z témat, které v naší společnosti rezonuje nejvíce. Jsem proto rád, že se Pražané nejen díky výstavě, ale i samotné přednášce Edwarda Burtynského, budou moci o tématu dozvědět více,“ komentuje dôležitosť výstavy riaditeľ Inštitútu plánovania a rozvoja hl. mesta Prahy Ondřej Boháč.

Anthropocene
AnthropoceneFoto: Edward Burtynsky

Program:

12. 11. 2019, 18:30 - prednáška
Edward Burtynsky – Master class

Kanadský fotograf Edward Burtynsky je jedným z najvýraznejších a najrešpektovanejších predstaviteľov súčasnej krajinárskej fotografie. V CAMPe sa Edward Burtynsky predstaví slovenskej verejnosti osobne vôbec prvýkrát. Na svojej master class prehovorí nielen o fascinácii prírodou, ale aj o jej razantnej premene vplyvom narastajúcej industrializácie a migrácie. Burtynsky v nej priblíži aj fotografické projekty venované antropocén, vode, rope a Číne, v ktorých posledných dvadsať rokov dokumentoval prírodu priamo v centre najväčších industriálnych oblastí sveta.

13. 11. 2019, 19:00 - film
Edward Burtynsky – Antropocén: Epocha člověka

Dosiahli sme bezprecedentného okamihu v histórii našej planéty. Ľudia v súčasnosti ovplyvňujú Zem a geologické procesy viac než všetky prírodné sily dohromady. Antropocén: Epocha človeka je dokumentárnym snímkom, ktorý štyri roky nakrúcal oceňovaný tím v zložení Jennifer Baichwalová, Nicholas de Pencier a Edward Burtynsky. Ide o dokument, ktorý kombinuje umenie a vedu a prináša empirický, neučebnicový náhľad na kľúčový moment v histórii geológie. Dychberúce zábery prinášajú provokatívny a nezabudnuteľný zážitok a názorne ukazujú vplyv ľudstva na našu planétu. V pôvodnom znení s českými titulkami.

14. 11. 2019, 19:00 - diskusia
Reflexia antropocény

Akým spôsobom vo svojej práci reflektujú antropocénu sociologička, fotografka, dizajnérka, architekt a intermediálny umelec?

Antropocén je geologické obdobie, v ktorom sa stal človek zásadnou a hybnou silou podieľajúcou sa na formovaní a zmenách našej planéty. Túto epochu definujú nielen geológovia, ale aj biológovia, filozofi alebo sociológovia už niekoľko desiatok rokov. A aj keď sa tento termín zatiaľ skloňuje skôr v odborných kruhoch, hmatateľné dôkazy tejto éry možno uvidieť všade okolo: veľkoplošné odlesňovanie, napriamovanie riečnych tokov, ťažba, dopravné výstavba alebo rozpínajúce sa mestá v okolitej krajine. Za súčasť antropocény považujeme aj rozbíjanie ekosystémov alebo vymieranie živočíšnych druhov. Tieto zmeny môžu mať do budúcna vplyv aj na vznik úplne nových živočíšnych druhov alebo postupné prepájanie organizmov so strojmi.

  • Tereza Stöckelová - sociologička AVČR predstaví a priblíži pojem antropocéna a porozpráva o jeho význame, súvislostiach aj kritike.
  • Eliška Kyselková - fotografka a art direktorka pôsobiaca v Londýne spracováva tému antropocén vo svojich vlastných fotografických víziách. Inšpiráciou jej je príroda a problémy spojené s klimatickými zmenami alebo znečistením. V prezentácii zmieni niektoré zo svojich projektov ako preludy alebo futuristicky ladený ULTRAHUMANS vytvorený ako editoriál pre magazíny Infringe a Vogue CZ.
  • Daniel Sviták - z ateliéru Architektúra III na VŠUP v Prahe predstaví niekoľko študentských prác na tému architektúra bez ľudí. Ide o stavby bez prístupu denného svetla, ktoré obývajú stroje a sú postavené za účelom výroby, zdieľania či uskladnenia. Ako sa architekti postavia výzvam spojených s nástupom éry post-antropocén, kedy už to nie je človek, kto ovplyvňuje zemský ekosystém, ale stroje?
  • Adéla Chorá - dizajnérka, ktorá pri náhodnom skúmaní v zdanlivo nenarušenej prírode natrafila na nové horniny vytvorené z ľudského odpadu tzv. plastiglomeráty a zaujímalo ju ich praktické aj estetické využitie. Mnohé odpadky sa môžu premiešať so sedimentárnymi horninami za vzniku novej horniny, a stať sa neoddeliteľnou súčasťou geológie Zeme. Nález ju motivoval k podrobnejšiemu skúmaniu postindustrálnej a postagrárnej krajiny a vzbudil v nej otázky súvisiace s ľudskou činnosťou a jej vplyvom na premenu jej charakteru.
  • Michal Kindernay - intermediálny umelec, ktorý pracuje s možnosťami interaktívneho prepojenia zvuku, obrazu a prírodných atmosférických procesov. Jeho práca zahŕňa ako videoperformánciu a interaktívne inštalácie, tak intermediálne a dokumentárne projekty a hudobné kompozície.

15. 11. 2019, 19:00 - film
Edward Burtynsky – Watermark

Watermark je celovečerný dokumentárny film, ktorý prepája rozmanité príbehy z celého sveta prostredníctvom nášho vzťahu k vode: ako nás priťahuje, čo sa od nej učíme, ako ju využívame a aké sú následky tohto využitia. Uvidíte plávajúce mušle Abalone na farmách pri pobreží Fujianu a staveniska najväčšej klenbovej priehrady sveta -Si-luo-tu, šesťkrát väčšej než Hoover Dam v Nevade. Navštívite vyprahnutú púštnu deltu, kde mohutná rieka Colorado už nedosahuje oceán a tradičné garbiarne Dháky, ktoré spotrebúvajú enormné množstvo vody.

22. 11. 2019, 19:00 - film
Edward Burtynsky – Manufactured Landscapes

Dokument sleduje Burtynského cestu do Číny, kde má fotiť dopady masívnej priemyselnej revolúcie krajiny. Miesta ako sú priehrada Tri rokliny, o polovicu väčšia než ktorákoľvek iná priehrada na svete, ktorá vysťahovala cez milión ľudí, kilometer dlhé továrenské haly a dychberúca mestská premena Šanghaja, sa stali témou nielen jeho objektívu aj ale filmovej kamery tvorcov.

23. 11. 2019, 19:00 - film
Edward Burtynsky – Watermark

Watermark je celovečerný dokumentárny film, ktorý prepája rozmanité príbehy z celého sveta prostredníctvom nášho vzťahu k vode: ako nás priťahuje, čo sa od nej učíme, ako ju využívame a aké sú následky tohto využitia. Uvidíte plávajúce mušle Abalone na farmách pri pobreží Fujianu a staveniska najväčšej klenbovej priehrady sveta -Si-luo-tu, šesťkrát väčšej než Hoover Dam v Nevade. Navštívite vyprahnutú púštnu deltu, kde mohutná rieka Colorado už nedosahuje oceán a tradičné garbiarne Dháky, ktoré spotrebúvajú enormné množstvo vody.

24. 11. 2019, 19:00 - film
Edward Burtynsky – Manufactured Landscapes

Dokument sleduje Burtynského cestu do Číny, kde má fotiť dopady masívnej priemyselnej revolúcie krajiny. Miesta ako sú priehrada Tri rokliny, o polovicu väčšia než ktorákoľvek iná priehrada na svete, ktorá vysťahovala cez milión ľudí, kilometer dlhé továrenské haly a dychberúca mestská premena Šanghaja, sa stali témou nielen jeho objektívu aj ale filmovej kamery tvorcov.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím