Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. október 2024
0
14

Diskusia: Architektúra vzťahov.

Obraz rodiny a domova v tvorbe súčasných fotografiek
Začiatok30.10.2024
18:00
Koniec30.10.2024
20:00
MiestoMirbachov palác / Kaviareň Emil Františkánske nám. 11
AdresaFrantiškánske námestie 11,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktGaléria mesta Bratislavy

Diskusia sa upriami na otázky reprezentácie rodiny a domova v autorskej tvorbe súčasných fotografiek. Nadviaže tým, na jedno zo základných ideových východísk výstavy Miloty Havránkovej Modrá Strecha, odkazujúce k osobnej histórii autorky. Prostredníctvom tvorivého reflektovania aspektov osobného rodinného života cez médium fotografie, priblíži diváctvu nestabilný, emocionálny, fyzický, sociálny, politický, ako aj zraniteľný a krehký rozmer tematizácie rodiny v umeleckej tvorbe. Predstaví zažité aj nové spoločenské modely súžitia, a poukáže na intímnu sféru ako integrálnu súčasť ľudského života, pomocou citlivých polôh umeleckého jazyka.

MILOTA HAVRÁNKOVÁ, jedna z najvýraznejších osobností slovenskej povojnovej fotografie až do súčasnosti. Pre jej tvorbu je príznačná pestrosť technologických, formálnych a myšlienkových prístupov, ale i široký záber umeleckých disciplín počnúc dizajnom, módou, cez knižné ilustrácie, monumentálne fotografie do architektúry, inscenovanú a výtvarnú fotografiu až k experimentálnemu filmu.

JANA HOJSTRIČOVÁ, výrazná slovenská fotografka pôsobiaca na výtvarnej scéne od konca 90.rokov. Jej tvorba sa v počiatkoch venovala subjektívnemu zobrazovaniu intimity človeka, prevažne žien, neskôr sa ukotvila v sociologickom chápaní tvorby, zaujímala sa o postavenie žien v rodine a spoločnosti. K jej výrazným projektom patril súbor fotografií vlastnej rodiny, ktorú zaznamenávala objektívnym a nesubjektívnym spôsobom.
KARINA GOLISOVÁ, autorka venujúca sa najmä dokumentárnej fotografii. Zameriava sa na témy života v komunite a vytvárania si „vybranej rodiny“. Špecifickosť jej tvorby spočíva v schopnosti preniknúť pod povrch zdanlivo obyčajných vecí a odhaliť detaily situácií, ktoré by mohli uniknúť pozornosti. Týmto spôsobom umožňuje nahliadnuť do intímnych a často prehliadaných aspektov života.

ANNA VARTECKÁ, teoretička umenia, kurátorka a pedagogička. Zaoberá sa teóriou a dejinami fotografie, grafického dizajnu, rodového umenia, problematikou a kritikou súčasného vizuálneho umenia a ich presahmi do rodových štúdií či sociológie. Kurátorsky spolupracovala na domácich i medzinárodných projektoch, upriamených na témy spojené s (re)konštruktívnou zložkou osobnej i kolektívnej pamäti, s kontroverznými aspektmi.

Mirbachov palác / Kaviareň Emil, Františkánske nám. 11
30. 10. 202418.00
Vstupné: voľný vstup
Diskutérky: Milota Havránková, Jana Hojstričová, Karina Golisová Moderujú: Anna Vartecká a Katarína Karafová

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím