Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 24.5.2017 18:00 |
Koniec | 16.6.2017 18:00 |
Miesto | Galéria Jána Koniarka v Trnave, Synagóga – Centrum súčasného umenia |
Adresa | Halenárska 2, Trnava, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Galéria Jána Koniarka v Trnave |
Titul výstavy: DIAGONÁLA
Miesto konania: Galéria Jána Koniarka v Trnave, Synagóga – Centrum súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava
Kurátori: Marian Komáček (SK), Kurt Freundliger (AT)
Otvorenie výstavy: 24.5.2017 (Str) o 18:00
Hudobný hosť vernisáže: Adriena Bartošová
Trvanie výstavy: 24.05. (Str) – 16.06. (Pia) 2017
Keď sa koncom februára roku 1988 vo viedenskom ateliéri Prof. Kurta Freundlingera konštituoval klub nezávislých umelcov s názvom „art/diagonal“, nikto zo zúčastnených umelcov, milovníkov dobrého umenia netušil, že toto zoskupenie v budúcom roku 2018 úspešne oslávi tridsať rokov svojej nepretržitej existencie.
Ako všetko vzniklo? Na začiatku bol nápad zoskupiť voľné spoločenstvo umelcov, tvoriacich v Rakúsku a priľahlých krajinách s mottom: “Umenie bez hraníc”. Je to spoločenstvo umelecky vyzretých individualít, ktorých spoločným jazykom je síce nemčina, ale univerzálnym jazykom je “reč umenia” Táto univerzálna reč slúži k aktivovaniu autorov, ale aj divákov a návštevníkov k hrdosti byť príslušný k spoločnému stredoeurópskemu kultúrnemu regiónu. Čo sa v súčasných každodenných súvislostiach meniacej sa Európy veľmi cení.
Napriek tomu, že umelci majú každý svoj výtvarný prejav, napriek tomu, že sú z rôznych regiónov, napriek tomu, že vyznávajú iné životné priority, napriek širokej vekovej hranici a priebežnej generačnej výmene autorov v klube, majú čosi spoločné: Pomocou tvorivosti, kreativity, farby, formy, kompozície vplývať vedome, ale i podvedome na spoločenské dianie v spoločnom európskom dome a odovzdať súčasníkom a budúcim generáciám odkaz či reflexiu idei "umenia bez hraníc". Je to logická esencia dlhoročného vývoja a zároveň možnosť ako vyjadriť vlastné pocity, emócie, myšlienky, sny, dynamiku ale aj nehu, pokoru a vyrovnanosť.
Členmi klubu sú umelci z Rakúska, Nemecka, Slovenska, Poľska, Švajčiarska a Ukrajiny, vystavujúci okrem domovskej Viedni aj v Linzi, Grazi, St. Poltene, Steyeri ale aj v Taliansku, Nemecku, Portugalsku a dvakrát sa v minulosti predstavili i slovenskému publiku v Trenčíne a Senici.
Názov výstavy DIALOG / DIAGONAL ktorú klub predstavuje trnavskému publiku v Synagóge, Centre súčasného umenia je tiež synonymom zámeru viesť s divákom otvorený dialóg. Vystavené diela sú nové a výber diel je ponechaný na autorov. Návštevníci sú konfrontovaní s rôznym výtvarným prejavom od realistického až po abstraktný , či už u dvoj či troj-rozmerných exponátov, pričom prevažujú diela skôr abstraktné alebo semi-abstraktné. Abstrakcia vo svojej podstate ponúka oveľa viac možností sprostredkovať myšlienku, či náladu autora. Predovšetkým dá príležitosť umelcovi spraviť niečo úplne nové, nečakané, čo tu predtým ešte nikdy nebolo. Možno je i ťažké identifikovať myšlienkové súvislosti medzi jednotlivými dielami v kolekcii, ale pre veľa umelcov je to jedinečná možnosť prezentácie v danom umeleckom kolektíve. Ide teda o salónny druh výstavy. V každom prípade si klub zakladá skôr na pozitivite, harmónii, kvalite, remeselnom prevedení diel a už menej na disharmónii provokácii alebo deštrukcii. Výstava potrvá do 16. 6. 2017.