Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Začiatok | 20.9.2021 15:00 |
Koniec | 26.9.2021 20:00 |
Miesto | mestské divadlo DPOH v Bratislave / online |
Adresa | , , Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Tatiana Kollarová |
12. ročník festivalu DAAD sa koná v dňoch 20 - 26/09/2021 v Bratislave pod záštitou ministerky kultúry SR, primátora mesta Bratislavy, starostky Starého Mesta Bratislava a v spolupráci so Slovenskou komorou architektov /SKA/, Slovenským centrom dizajnu /SCD/, Metropolitným inštitútom Bratislavy /MIB/ a vysokými školami VŠVU, FAD STU.
Tento rok znova v spojení so 4. ročníkom DAAF / Dni architektúry a filmu, ktorý zvykol byť samostatnou jesennou edíciou májového festivalu DAAD.
Festival DAAD/DAAF 2021 bude realizovaný z vysielacieho štúdia, z ktorého sa bude vysielať hlavný program. Slávnostné otvorenie sa uskutoční 21/09/2021 - v mestskom divadle DPOH v Bratislave za účasti hlavných partnerov, partnerov, špeciálnych partnerov festivalu a pozvaných hosti architektov.
Výsledkom bude programovo intenzívny formát prednášok, diskusií, prezentácií, výstav a filmových dokumentov.
DAAD/DAAF 2021 prostredníctvom hlavných zahraničných a domácich architektov/dizajnérov otvoria viacero tém, ktoré sa v súčasnosti skloňujú aj v medzinárodnej odbornej a kultúrnej debate. Tohtoročný festival bude programovo vystavaný ako vyrovnaný federálny ročník. Obdobie posledných rokov vygenerovalo na oboch stranách, českej a slovenskej, jasné autorské subjekty, vychádzajúce z miestnej tradície, ale rovnako schopné svojou tvorbou sledovať európske dianie.
HLAVNÉ PODUJATIA festivalu
EGO / Profil – slávnostný večer s osobnosťami / ikonami slovenskej architektúry dňa 20/09/2021 / pondelok.
Architekti Ľubomír ZÁVODNÝ a Jíří ZAVODNÝ
Bratia, architekti, manželia architektiek, muzikanti. Každý iný a predsa v mnohom podobní. Obaja študovali architektúru v Bratislave a dodnes v Bratislave pôsobia. Ich tvorivé trajektórie sa však pretli len minimálne. Jurajovo meno je neoddeliteľne spojené s Ateliérom FreeArt, kde pôsobil až do roku 2004. Ľubomír tvoril v tandeme s Jánom Bahnom do roku 1995. V súčasnosti obaja pôsobia vo vlastných architektonických kanceláriách. Juraj v ateliéri ForZet kde spolupracuje s manželkou Tamarou. Ľubomír v Ateliéri Architekt Ľubomír Závodný, pričom je súčasne hosťujúcim profesorom na FAD STU. Každý z nich má na konte rad pozoruhodných architektonických diel. Jeden hrá na saxofón, druhý na basu.
SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE DAAD/ DAAF 2021 sa uskutoční dňa 21/09/2021 / utorok v mestskom divadle DPOH v Bratislave.
Hlavným hosťom bude architekt Ján ŠÉPKA / CZ. Ďalšími hosťami českej architektonicko / dizajnérskej scény budú Michal KUZEMENSKÝ, Miroslav ŠÍK, Adam GEBRIAN.
Jan Šépka, enfant terrible českej architektonickej scény, neustále hľadajúci, pátrajúci, objavujúci, provokatívny, vybočujúci a ( v dobrom ) neukotvený element. Predtým žiak Miroslava Šika, Emila Přikryla, spoluzakladateľ Novej českej práce, potom rešpektovaných HŠH ( Hradečný / Šépka / Hájek ), dnes výnimočný architekt, pedagóg, najnovšie autor publikácie INSPIRACE ( vydaná 2019 - Vendula Hnídková / UMPRUM ).
PRVÁ LIGA / Autorské prezentácie architektov a dizajnérov, ktorí sú významnými aktérmi súčasnej domácej a zahraničnej scény. Podujatie je určené hlavne pre odbornú verejnosť, ale tiež pre širšiu verejnosť so záujmom o architektúru a dizajn.
LACATON & VASSAL / FR
Tohtoroční laureáti Pritzkerovej ceny za architektúru. Už od začiatkov svojej tvorby rezonujú v celosvetovom architektonickom povedomí. Ich prvé, drobné stavby reflektujú severoafrickú skúsenosť so svetlom, vzduchom, prírodnou ventiláciou. Priestor, vzduch a nádych stavieb sa postupne od malých zadaní pretavil do veľkých zákaziek a stal sa istým rukopisom, spájajúcim ich stavby. Vždy je nim posúvaný do iného uhla pohľadu, so schopnosťou vytvoriť originálne, ale racionálne a logické riešenia. Samostatnou, oceňovanou kapitolovou tvorby Lacaton & Vassal je séria rekonštrukcií prefabrikovaných stavieb na bývanie. Predsadené plášte balkónov, otvárania fasád, zlepšujú kvalitu a komfort užívateľov.
DIERENDONCK BLANCKE / BE
Dierendonckblancke architects je architektonické štúdio z Gentu založené v roku 1999. Mienkotvorný, progresívny ateliér, vytvárajúci kvalitu povedomia súčasnej belgickej ,,novej vlny’’. Mnoho ocenení za rôzne typológie stavieb od občianskych, bytových, cez kultúrne stavby a malé intervencie sú silným znakom dnešného belgického prístupu k tvorbe.
JOHANSEN SKOVSTED Arkitekter / DK
Kodanskí architekti menších mierok, snových objemov, premyslených detailov, vychádzajúcich z pôvodných konštrukčných postupov, grácie a stavebnej kvality, tradície dánskej architektúry. Ich malé, skvelé prevedenia civilných stavieb malých mierok sú na zamyslenie, hodné nasledovania. Len zanietenie, náprah.
KGDVS / BE
Bruselskí architekti Kersten Geers a David Van Severen tvoria od začiatku jasne, vychádzajúc zo silných teoretických znalosti architektúry, ukotvujú svoje stavby čisto, jasne, s hlbokým zmyslom a poznaním prostredia, zdôvodnením prečo tak. Víťazi mnohých kontextov, riešitelia priamych zadaní, rozmýšľaví, ukotvení, vždy majúci čo nového povedať. Jedna z najsilnejších tvárí súčasnej belgickej / európskej architektonickej scény.
BUREAU BAS SMETS / BE
Bruselský landscape architekt, krajinár. Svojou prácou vstupu do miest a plenéru reflektuje najaktuálnejšie otázky a spôsob / mieru udržateľného vstupu do prostredia. Jeho neinvazívna forma navrhovania a realizácia dopĺňania miest a krajinných celkov slúžia dnes, ako nasledovania hodný proces od malých intervencií, až po rozsiahle zásahy. Osobný, osobitý prístup ateliéru vytvára maximálnu kvalitu, punc jedinečnosti prístupu k dnešnej krajinárskej tvorbe.
DOGMA / BE
Dogma architects je štúdio dvoch talianskych architektov - Pier Vittoria Aureliho a Martina Tattaru - tvoriace dnes z Bruselu. Asi neexistuje širší záber vyššieho architektonického vzdelania, ktoré najprv absolvovali a dnes sú jeho súčasťou ako pedagógovia - Berlage institute Rotterdam, TU Delft, AA London, Columbia NYC, Yale, ETH… Ich výskum / tvorba, oscilujúca medzi architektúrou a urbanizmom veľkých mierok, sa podľa toho nesie pod vplyvom OMA, Oswald Mathias Ungersa, ale aj talianskych majstrov nástupu moderny v spojení s rozmýšľaním nad fungovanim mesta - Rossiho, Puriniho a Grassiho. Cieľom ich práce je koncept skladania, bytia vedľa seba, vzájomna relácia. Množstvo ich nerealizovaných projektov najvyššej úrovne kreativity, sú jasným dôkazom toho, že nie tak úplne platí výrok Jeana Nouvela, že sa počítajú len zrealizované stavby. Dogma si aj naďalej, vytrvalo kreslí to svoje.
ŽALSKÝ ARCHITEKTI / CZ
Smelí, inovatívni, originálni, nonkonformní, materiálovo jednoznační. Tak dnes na českej scéne pôsobia Žalský architekti. Za ich návrhmi a realizáciami je cítiť veľkú sviežosť, odvahu, hľadanie nových ciest aj za cenu búrania zavedených regulí. Tvorbu tu vieme rovnako brať ako samozrejmú cestu k experimentu, podloženého modelovaním, skicovaním, priestorovým, kolážovým stvárnením.
SADOVSKÝ & ARCHITECTS / SK
Najprv ako VSA, dnes ako Sadovský Architects sú jednými z najsilnejších reprezentantov slovenskej mileniálskej architektúry. Ich svieže návrhy, dravosť, úspešnosť realizovaných projektov, strhli na seba od začiatku pozornosť a stali sa príkladom toho, že sa to všetko v našich podmienkach dá. Veľké počty vyhratých súťaží, mnohé ocenenia a pozornosť ich dnes pasujú za jeden z najsilnejších slovenských ateliérov.
KILO HONČ / SK
Mladý bratislavský, inovatívny ateliér, ktorý si od prvej realizácie získal pozornosť najprv rovesníkov, potom postupne ostatnej scény. Oceňovaný v súťažiach na väčšie objemy / typológie, rázne realizujúci ( zatiaľ ) menšie zadania so skvelými, precíznymi exitmy.
OV-A / CZ
Opočenský - Valouch architekti sú už dlhší čas stálicami nielen pražského architektonického sveta. Ich cesta viedla od prvých výrazných projektov a realizácii menších zákaziek, až po minuloročné víťazstvo v českej GRAND PRIX za realizáciu ústredia firmy Lasvit. Silní v rekonštrukciách i novostavbách. Ich architektonicko - typologický slovník je obecne znakom dnešných, sviežich prístupov.
STOLÍN PETR / CZ
Liberec / Sial / Školka architektúry vždy predbiehali tvorbu architektúry celej, bývalej republiky - mená ako Suchomel, Masák, Přikryl, Rajniš, Baum, Eisler, Zavřel dnes asi najsilnejšie dopĺňajú súčasníci Mjolk a náš hosť - Petr Stolín. Priesvity, priehľady, medzipriestory, transparencie, privát / neprivát, náklady na realizáciu v súvislosti s potrebným komfortom, to všetko sú atribúty, ktoré reprezentujú tvorbu Petra Stolína - architekta, rozmýšľajúceho človeka.
PAULÍNY HOVORKA architekti / SK
Banskobystrické duo architektov, dnes najsilnejších predstaviteľov stredoslovenskej archscény. Jasné, čisté, silné koncepty, kontextuálne ukotvenia, európska kvalita. Celé sa to začalo vytŕčajúcou a oceňovanou realizáciou firemného domu Zeppelin v BB v spolupráci s nestorom stredoslovenskej architektúry Števom Moravčíkom (tiež ARCHINFO). Trvá to dodnes a silnie.
OPPS ARCHITETTURA / IT
OPPS architettura je štúdio trojice mladých architektov z Florencie. Gro ich práce je ukotvené v rekonštrukciách, konverziách a prístavbách menších objemov. Tvarovo prísny, materiálovo mäkký design stavieb, ich parciálnych elementov až po kusový nábytok sa nesú celou ich tvorbou. Kontextualita a prevedenie stavieb sú akosi automaticky súčasťou prostredia historických miest, v ktorých sú umiestňované. Doteraz najvýraznejším objemom realizácie OPPS je pripravovaný projekt bratislavských, mestských kúpeľov Grossling, z ktorého dvojkolovej, veľmi prestížnej súťaže, vyšli ako víťazi.
LOIDL / DE
Jednou z najprestížnejších súťaží posledného obdobia, organizovanou bratislavským MIB-om, bol súťažný dialóg na ústredné, mestské ŽIVÉ NÁMESTIE. Jeho centrálna poloha a vysoký stupeň zanedbania vzbudili široký medzinárodný záujem. Víťazom krajinárskeho dialógu sa stalo združenie - Ateliér Loidl Landscape Architects Berlin a štúdio BPR Dr. Schäpertons Consult. Ich landscape intervencie nie sú len dopĺňaním architektonických počinov, ale samostatnými atraktormi riešených území. Ako partneri architektov a urbanistov, dopĺňajú vo svojej práci typológie stavieb všetkých druhov. Razantné, logoidné riešenia sa tak stávajú landmarkami území svojich vstupov ako suverénne, ale súvisiace časti riešení. Do Bratislavskej centrálnej polohy tak vstúpi s realizáciou svojho návrhu team so silnou medzinárodnou reputáciou.
WHAT Architects / SK
Ateliér založili Ondrej Kurek a Tomas Krištek po dlhoročnej spolupráci s PMA Petra Moravčíka. Vlastnou cestou postupne došli k svojej, ľahko odčítateľnej objemovej a pôdorysnej čistote, jednoduchosti, materiálovej bohatosti. Ich návrhy, súťažné riešenia jasne deklarujú postoj k súčasnej tvorbe. Snahou je vždy vytvoriť, nezávisle na veľkosti objemu, komplexné riešenie, jasne vychádzajúce z kontextu, jednoznačne, logicky pripojené k prostrediu svojho vzniku. Tesná spolupráca s krajinnými architektami / aj viedenskými 3:0 / usádza ich tvorbu do najvyššej kvalitatívnej ligy, podtrhuje vážnosť prístupu k zamýšľanému výsledku. Bezpochyby dnes patria medzi jeden z najskúsenejších mladých timov na slovenskej architektonickej scéne.
VLADIMÍR 518 / CZ
Vladimír 518 je MC, producent a najnovšie propagátor a ochranca dedičstva hodnotnej federálnej architektúry druhej polovice 20. storočia. Jeho hudobné projekty PSH / Peneři střýčka homeboye / a Vladimír 518 doplnil neskôr ako producent a zakladateľ hudobného vydavateľstva Big Boss, podporujúceho udržanie a vznik kvalitného hiphopu / opät / na federálnej úrovni. Je spolutvorcom kultovej edície Kmeny. K jednej z jeho posledných aktivít patrí záujem o kvalitnú architektúru povojnového obdobia a tento priemet znalosti preniesol do snahy o jej ochranu, v horších prípadoch o jej záchranu. Prednáša, skúma, vysvetľuje šíri osvetu o nepoznanej kvalite nami bežne vnímanej stavebnej substancie, ktorá nás obklopuje a mnohým z nás nepríde vôbec ako vzácna. Zaujíma sa o súčasné dianie okolo bratislavského Istropolisu a svojou aktivitou podporuje jeho nebúranie, prinavrátenie do pôvodnej architektonickej existencie s novou nápňou používania.
SUPERATELIER / SK
SUPERATELIER sú Branči Husárik, Peťo Janeček a team. Mladi, priebojní a už aj skúsení architekti. Ich cesta viedla osamostatnením sa z populárnych Vallo - Sadovský Architects a pokračovaním ich výrazového jazyka vlastnou líniou. Jasnosť, čitateľnosť, ukotvenie v logoidnom koncepte sú najvýraznejšími znakmi ich architektúry. Úspešnosť teamu je potvrdená niekoľkými výhrami v prestížnych / hlavne bratislavských / otvorených, ale aj vyzvaných súťažiach, naposledy kontest Parková. Krásne vytvorené prostredie života seniorov vo väzbe na okolité prostredie možno brať ako istý typ architektonického manifestu v dnešnej, nivelizovanej produkcii.
SUPERDESIGNSTUDIO
Výstavný priestor spravovaný organizátormi DAAD za účelom usporiadania špeciálnych architektonických a dizajnových výstav a prezentácii vybraných vystavovateľov. Podujatie sa pravidelne koná v krásnych historických galerijných priestoroch Primaciálneho paláca. Tohto roku odprezentujeme víťazov architektonických súťaží za obdobie 2019, 2020, 2021. Tieto súťaže sú garantované SKA a MIB. Výstavu doplnia aktuálne dizajnérske počiny z domácej a zahraničnej scény.
OPENDESIGNSTUDIO
Výstavný priestor spravovaný organizátormi DAAD za účelom prezentácie tvorby slovenských architektov a dizajnérov. Náplňou Opendesignstudia je skúmanie nových prúdov slovenskej architektúry a dizajnu. Podujatie sa koná v priestoroch Fakulty architektúry a dizajnu STU.
Cena dekana 2020/21 za najlepšiu ateliérovú prácu (s výnimkou záverečných prác), sa udeľuje študentom za prácu, ktorá je vytvorená v rámci ateliérových povinností v štúdiu študijných programov na FAD STU. Do súťaže postupujú ateliérové práce, ktoré sú ocenené hlavnou cenou v rámci posudzovanej tvorivej, vedeckej, odbornej a umeleckej činnosti. Z nich medzinárodná porota zložená zo svetových mien v oblasti architektúry a dizajnu určí celkového víťaza.
Podujatie DEVELOPMENT predstaví opäť aktuálne projekty developerských subjektov, ktoré menia tvár Bratislavy vo forme prezentácií. Prezentácie budú vysielané z vysielacieho štúdia DAAD/DAAF.
DAAF
Prehliadka filmov o architektúre a dizajne. Podujatie je určené pre záujemcov o kvalitné filmy z oblasti architektúry, dizajnu, umenia a módy.
Filmové dokumenty, ktoré sa budú streamovať online na území Slovenska.
PRECISE POETRY - LINA BO BARDI’S ARCHITECTURE
Filmová cesta po najdôležitejších architektonických projektoch slávnej taliansko-brazílskej architektke Line Bo Bardi, v São Paule a Salvadore da Bahia kladie otázku, čo z človeka zostane v diele, ktoré po sebe zanechá. Dôraz je kladený na sociokritické problémy a ich interpretáciu a zobrazenie v architektúre a dizajne.
AALTO
Najväčší fínsky architekt Alvar Aalto spoločne so svojou ženou, kreatívnou partnerkou a architektkou Aino Aalto budoval neľahkú, ale dôležitú cestu k modernej podobe architektonickej krajiny. Film po prvýkrát spája intímny príbeh lásky Alvara a Aino a zdôrazňuje jej dôležitosť ako rovnocennú kolegyňu architekta a vizionársku dizajnérku. Film nás prevedie ich tvorivými procesmi a ikonickými budovami, špecifické svojimi organickými tvarmi a prírodnými materiálmi.
OSLAVIA
Film je poetickým ponorom do sveta ateliéru Giacoma Ballu, významného futuristického maliara a hlavnej postavy avantgardy začiatku 20. storočia. Vo svojom rímskom útočisku strávil posledných tridsať rokov svojho života. Byt má neoceniteľnú historickú hodnotu, Balla a neskôr aj jeho dve dcéry, maliarky Elica a Luce, transformovali a personalizovali azda každý štvorcový centimeter, od podlahy po strop. Dvojica autorov Bêka & Lemoinová vstúpila do tohto svätostánku umenia počas minuloročného lockdownu na pozvanie kurátorov múzea MAXXI v Ríme. Ballov svet bol zapečatený v tichom priestore bytu od jeho smrti v roku 1958. Film rekonštruuje priestor a jeho vznikajúcu pamäť pomocou zábleskov, zvukov a farieb a prináša rovnaký pocit úžasu, aký zažívali prví prieskumníci veľkých archeologických nálezísk.
TOKYO RIDE
Po mnohonásobne ocenenom filme Moriyama-San je Tokyo Ride ďalším prieskumom dvojice Bêka & Lemoinová každodenného ruchu Tokia. Film sa formou osobného denníka vracia k žánru road movie, v ktorom nás architekt Ryue Nishizawa vezme „na palubu“ svojej archívnej Alfy Romeo a prežijeme s ním celodenné putovanie po tokijských uliciach. Film viac ako klasický portrét jedného z najtalentovanejších a najoslavovanejších japonských architektov súčasnosti prináša čistý spontánny zážitok z priateľsky naladeného urbánneho „driftu“. Počas cesty Ryue Nishizawa prostredníctvom miest, ktoré miluje, budov, ktoré ho ovplyvnili, a niektorých vlastných architektonických projektov rozpráva o svojom silnom vzťahu k rodnému mestu. Snímka prináša úvahy o oporných bodoch architektonickej praxe a o vplyve fyzického, ale aj kultúrneho prostredia na formovanie našej predstavivosti.
SLIGHTLY MODIFIED HOUSING
Ambiciózny aj trúfalý – taký bol projekt rekonštrukcie obytnej veže Bois-le-Prêtre v Paríži známej pod nelichotivou prezývkou Alcatraz. Budova zo šesťdesiatych rokov minulého storočia sa mala pôvodne zbúrať, no mestské úrady sa nakoniec múdro rozhodli pre jej zachovanie a vypísali architektonickú súťaž, v ktorej zvíťazili architekti Anne Lacaton & Jean-Philippe Vassal a Frédéric Druot. Rekonštrukcia objektu finišovala v roku 2011 a zmenila úplne všetko, každý byt aj život ich obyvateľov. Film zaznamenáva transformačné obdobie práve z ich subjektívneho pohľadu. Môžeme vstúpiť do ich osobných sfér a dozvedieť sa všetko o ich malých bytoch, zvykoch a rutinách, radostiach aj frustráciách. Film dokazuje, že v architektúre ide predovšetkým o vzájomnú interakciu ľudí. Zároveň dokumentuje projekt, ktorý je skutočnou výzvou pre súčasnú „kultúru“ spotreby.
THE IMAGINARIES OF TRANSFORMATION
Architekti Anne Lacaton & Jean-Philippe Vassal a Frédéric Druot dlhodobo upozorňujú na naliehavosť zmeny prístupu k riešeniu bytovej krízy. Európska populácia ustavične rastie a mestá sa snažia vyhovieť všetkým obyvateľom, súčasne však dochádza k vytláčaniu sociálne slabších komunít na okraj mestských štruktúr. Francúzska vláda reagovala na situáciu politikou demolácií a novej výstavby rozsiahlych obytných blokov. Trojica architektov, naopak, apeluje na etický prístup transformácie existujúceho dedičstva. Filmom sa vinie voľný, aktívny a miestami dôverný rozhovor hlavných aktérov, dokresľovaný inšpiratívnymi scénami natočenými na stavbe Grand Parc v Bordeaux. Päťstotridsať doslova metamorfovaných bytov je východiskovým bodom pre nový pohľad na bývanie a život v meste.
LA MODA PROIBITA - ROBERTO CAPUCCI E IL FUTURO DELL'ALTA MODA
Dokumentárny film Zakázaná móda - Roberto Capucci a budúcnosť “haute couture” je sériou rozhovorov a významných podujatí – skulptúr, ktoré počas svojej kariéry vytvoril. Roberto Capucci je geniálnym umelcom, ktorý vyváža taliansku originalitu do celého sveta, do múzeí v New Yorku, Paríži, Berlíne, Pekingu, Madridu, Viedne, Moskvy. Couturierom odmietajúcim komerčné nastavenie módnych časopisov a prehliadok, pretože je presvedčený, že “ten, kto je módny, je už staromódny”.
BORN IN SLOVAKIA / PETER OLAH
Zo Slovenska pochádza veľmi zaujímavá generácia mladých kreatívnych ľudí, ktorí posúvajú hranice tvorby za naše tradičné chápanie umenia alebo kultúrneho priemyslu, a majú potenciál výrazným spôsobom ovplyvniť náš osobný svet aj našu spoločnosť. Kladú dôraz na kvalitu, funkčnosť aj tradície, a ich diela nesú často silnú vnútornú výpoveď, ktorá je neprenositeľná, hodnotná a trvácna. O týchto autoroch však vieme málo alebo nevieme vôbec – na Slovensku nie je po nich dopyt či záujem, a niekedy je dokonca ich tvorba na domácej pôde kritizovaná. Pritom v zahraničí získavajú medzinárodné ocenenia, vystavujú ich prestížne galérie, pracujú so svetoznámymi značkami alebo majú svoje vlastné úspešné projekty. Sú to výtvarníci, módni dizajnéri, grafici, hudobníci, tanečníci, produktoví dizajnéri, architekti... Prečo sa doma nedokázali presadiť? Akým spôsobom tvoria? Čo robí ich diela hodnotnými a výnimočnými? Informácie o sebe na ich webových stránkach začínajú prevažne vetou: Born in Slovakia...
Seriál Born in Slovakia predstavuje prácu týchto ľudí, odhaľuje ich zaujímavý a inšpiratívny myšlienkový svet, poukazuje na rozdiely vo vnímaní umenia a kultúry na Slovensku a v zahraničí, či uplatnenia sa v tejto oblasti. Jedným z týchto protagonistov je aj priemyselný, produktový a interiérový dizajnér, Peter Olah, ktorý pracuje pre medzinárodné spoločnosti ako Škoda Auto, Lasvit, či Vitra. Je autorom trofejí Tour de France, aj tvorcom dizajnu nového organu pre Katedrálu sv. Víta v Prahe. Aký je jeho prístup k dizajnu? Ako jeho práca reflektuje náš svet? Prečo je v našich životoch dizajn dôležitý? A čo dizajn vlastne znamená?
THE STREET
Čím viac sa rozrastajú oceľové a sklenené mrakodrapy londýnskeho finančného centra, tým viac luxus a vysoké ceny nehnuteľností menia okolie Hoxton Street. Táto tradičná lokalita vo východnom Londýne, vzdialená menej ako 1,6 kilometra od tzv. City, sa stala poslednou baštou tých, ktorí sa s týmito zmenami nedokázali vyrovnať. Starnúci bieli obyvatelia ulice cítia, že zostali pozadu, často prišli o zamestnanie a v nenávratne je aj ich bývalý spôsob života. Celovečerný debut Zeda Nelsona odkrýva fatálne dôsledky rýchlej džentrifikácie, neregulovaného kapitalizmu, úsporných opatrení, ale aj demolácie požiarom zničenej výškovej budovy Grenfell Tower či brexitu. Film nie je len tragikomickým portrétom ulice, ale aj celého národa, ktorý stojí na prahu zmeny.
SPRIEVODNÉ PODUJATIA festivalu pútavou formou obohatia hlavný program:
CLUBOVKA 2021
Víziou a motiváciou novej série CLUBOVKY 2021 je preskúmať a využiť architektúru ako médium na posilnenie kultúrnej a individuálnej dôvery na podporu miestnej ekonomiky a na podporu ekologickej rovnováhy.
V nasledujúcom období bude našou snahou predstaviť ďalších inovatívnych tvorcov architektov, dizajnérov, umelcov, so zameraním na spoločenskú a ekologickú zodpovednosť a tiež s dôrazom na poctivé remeslo, demokratický dizajn, plánovanie miest, sociálnu výstavbu, rekonštrukcie s humánnym prístupom v architektúre a dizajne. Hosťami nasledujúcej série bude nová generácia architektov a dizajnérov, ktorá posúva architektúru a dizajn novým smerom, od polohy bohatstva a prebytku do polohy humanizácie.
Počas festivalu sa predstavia títo hostia CLUBOVKY:
ANNA HERINGER / DE
Anna Heringer je tvorkyňou a propagátorkou udržateľnej architektúry. Hlavnou ideou jej tvorby je navrhovať stavby z existujúcich, ľahko dostupných zdrojov danej krajiny a vytvoriť architektúru, ktorá nie je závislá od externých systémov.
FORMAFANTASMA / NL
Talianske duo dizajnérov Andrea Trimarchi a Simone Farresin, zakladatelia štúdia Formafantasma so sídlom v Amsterdame. Od začiatku vnímajú dizajn ako nástroj, ktorým môžu komentovať spoločenské dianie, sociálne problémy, príbehy či prírodné a historické fenomény, podstatu materiálov a prepožičiavať tak predmetom celkom nové funkcie a významy. Svoju úlohu vnímajú ako most medzi remeslom a priemyslom, objektom a používateľom. Ich záujmom je prepojenie medzi ich výskumnou praxou a širším dizajnovým priemyslom. Patria k dizajnérom, ktorí nedávajú objektom iba tvar, ale snažia sa robiť pre ľudí oveľa viac.
ALEXANDER BRODSKY / RU
Brodského práca sa vyznačuje záujmom o tradičnú stavbu, s využitím miestnych materiálov na architektúru, ktorá oslavuje ruské dedičstvo, a zároveň pôsobí ako kritika neregulovaného a skorumpovaného stavebného priemyslu. Zatiaľ čo západní „hviezdni architekti“ stavajú kontroverzné projekty, Brodského architektúra zostáva zdržanlivá a stiera hranicu medzi umením a architektúrou. Kombinuje miestne a opakovane použité materiály na výrobu budov, ktoré sú tradičné aj moderné. Jeho pochmúrne budovy pôsobia ako pripomienka krehkosti mesta. Napriek tomu, že je esteticky veľmi odlišný, jeho opätovné použitie starých okien, kúskov dreva a skla na výrobu nových štruktúr je podobné prístupu holandskej praxe z roku 2012 Architecten k recyklácii materiálov bez opätovného spracovania.
DISKUSIE
Architektonické súťaže 2019, 2020, 2021, Nová Česká Práce, Textil na Slovensku, Bratislava Neplánované mesto. Veľmi dôležitou diskusiou v rámci festivalu bude Bytová Politika 2030 - projekt Podpory univerzálneho navrhovania / PUN, ktorého cieľom je navrhnúť spôsoby implementácie prístupnosti a univerzálneho navrhovania budov a verejných priestorov podľa článkov 2 a 9 Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím v podmienkach Slovenskej republiky tak, aby ich mohli využívať v najväčšej možnej miere všetci ľudia bez nutnosti úprav alebo špeciálneho dizajnu.
VÝSTAVY A PREHLIADKY
Aldo Rossi – Kresby a Projekty + prednáška kurátorky Fondazione Aldo Rossi - Chiara Spangaro / IT.
Open House – komentované prehliadky vybraných developerských projektov.
Cítim sa prekabátený – výstava Borisa Kollara / AK, NL.
Otvorenie výstav – NCD21 a NCD20
Silná zostava hostí z Česka, Slovenska a zahraničia opäť veštia mimoriadne vysokú úroveň spojenia európskej architektúry a dizajnu.
V zmysle motta DAAD, ktoré chce byť predovšetkým platformou pre priateľské kontakty medzi inšpirujúcou architektonickou a dizajnérskou prácou s čo najširším, vnímavým publikom, je festival najmä plnohodnotným kultúrnym a spoločenským podujatím.
Organizátori opäť pretavia nespornú energiu architektov, dizajnérov, režisérov, umelcov, módnych tvorcov, grafikov, hudobníkov... tak, aby sa z nej mohol nadýchať každý milovník výbornej architektúry, dobrého dizajnu a kultúry ako takej. Cieľom podujatia je podpora a propagácia kvalitnej architektúry a dizajnu prostredníctvom pozitívnych príkladov z domáceho i zahraničného prostredia, práce autorov, ktorí stoja mimo mainstreamu, vďaka čomu dokážu odkryť nové uhly pohľadu. Úsilím DAAD je nevtieravá intervencia do štandardov verejnej mienky a poukázanie na omnoho hlbší význam profesií architekta a dizajnéra, než je len estetizácia prostredi