Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 29.12.2017 16:00 |
Koniec | 29.12.2017 19:00 |
Miesto | Hodžovo námestie |
Adresa | Hodžovo námestie , Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Výstava |
Kontakt | Curatorial Studies Institute |
Prekračovanie hraníc skutočného provokovalo ľudstvo od praveku a mnohých provokuje dodnes. Do najprogresívnej skupiny inovátorov patrili okrem vedcov vždy aj umelci. V minulosti boli sami umelci často aj vedcami, dnes sa rozdiely medzi týmito profesiami stále viac zväčšujú. Technologický vývoj posledných dní poskytuje umelcom úplne nové nástroje a nečakané možnosti. Crazycurators Biennale - Augmented Reality je prvou výzvou umelcom využiť tie technológie, ktoré sú dnes dostupné a upozorniť aj na ďalšie, ktoré budú k dispozícii v horizonte niekoľkých rokov.
Výstava Crazycurators Biennale - Augmented Reality sa uskutočňuje na Hodžovom námestí v Bratislave, vo virtuálnom priestore rozšírenej reality.
Pozývame Vás prostredníctvom smartfónov, tabletov a voľne stiahnuteľnej aplikácie preskúmať okolie a nájsť umelecké diela, ktoré v reálnom svete neexistujú. Namierením kamery na budovu Rakúskeho veľvyslanectva, Prezidentského paláca a Tatra banky vstúpite do rozšírenej reality súčasného vizuálneho umenia.
Vystavujúci autori:
Clemens Fürtler /AT/, Sebastián Komáček, Stanislav Krajči, Dorota Sadovská, Jozef Vančo
Kurátor: Juraj Čarný
Projekt manažer: Dano Dida
Koordinátorka: Martina Ivičič
PR manažerka: Mirka Ábelová
Vernisáž: 29. december 2017 16.oo - 19.oo
Trvanie výstavy: 30. december 2017 – 31. december 2018
Miesto: Výhľad z Hodžovo námestia v Bratislave smerom na budovu Rakúskeho veľvyslanectva, Prezidentský palác a Tatra banku.
Rakúsky spisovateľ Stephan Zweig vo svojej autobiografii Svet včerajška na viacerých miestach dospieva k názoru, že je to práve medzinárodná spolupráca v oblasti kultúry, ktorá najviac napomáha zbližovaniu národov a je tou najlepšou prevenciou proti nedorozumeniam.
Crazycurators Biennale je výstava súčasného vizuálneho umenia zameraná od svojho založenia na prepájanie domácej a medzinárodnej umeleckej scény. Už od svojho vzniku prinášala do Bratislavy progresívnych umelcov a kurátorov z celého sveta. Po Biennale Danuvius (1968), ktoré sa z politických dôvodov už nikdy nemohlo zopakovať, sa Crazycurators Biennale stalo prvým “bratislavským” bienále súčasného vizuálneho umenia.
Crazycurators Biennale je experimentálnym formátom “nevýstavy”, pokúša sa uniknúť tradičnému ponímaniu umenia, umeleckého diela a jeho prezentácie. Vzniklo v roku 2007 v SPACE na Lazaretskej ulici, pokračovalo v project SPACE na Františkánskom námestí a Tyršovom nábreží (2009), v Dome umenia (2011) a v SPACE na Velehradskej (2013).
Crazycurators Biennale - Augmented Reality je “neviditeľnou výstavou”. Keď nebudete mať v ruke smartfón alebo tablet s nainštalovanou aplikáciou, neuvidíte nič, resp. uvidíte iba to, čo iní ľudia. Ak príjmete pozvanie zúčastniť sa, vstúpite do fascinujúceho sveta súčasného vizuálneho umenia. Poslaním výstavy je iniciovať vznik nových umeleckých diel. Má však tiež inšpirovať umelcov využiť technológie, ktoré sa dnes síce vyvíjajú v najprogresívnejších svetových laboratóriách, no čoskoro budú dostupné verejnosti.
Aktuálny ročník Crazycurators Biennale sme nazvali Augmented Reality. Augmented, teda rozšírená realita, vyžaduje od umelcov zložitejší prístup ako virtuálna realita. Vo virtuálnej realite je možné prakticky všetko, rozšírená realita vyžaduje na fyzickú skutočnosť reagovať citlivo. Najnovšie technológie umožňujú umelcom uplatňovať postupy, ktoré môžu v budúcnosti radikálne zmeniť charakter súčasného umenia. Viacero spoločností dnes napríklad intenzívne vyvíja okuliare, ktoré by umožňovali vidieť veci, čo v skutočnosti neexistujú. Klasické zariadenia ako televízor, počítač či telefón vraj v budúcnosti nahradí obraz, ktorý na stene, stole alebo priamo na ruke budeme síce vidieť, nebude však nevyhnutné, aby sa zobrazoval na obrazovke. Aké možnosti tieto technológie prinesú umeniu? Ako ich umelci (ale aj veľké spoločnosti) využijú, ale aj zneužijú? Cieľom Crazycurators Biennale - Augmented Reality nie je tieto otázky zodpovedať. Cieľom je upozorniť umelcov aj divákov na fakty, ktoré sa stanú súčasťou našich životov. Bez ohľadu na to, či sa nám to páči alebo nie. Na viacerých miestach sveta nezávisle od seba vyvíjajú umelú inteligenciu a je takmer isté, že tá zmení našu budúcnosť podstatne viac ako akákoľvek iná téma, než akú sme doteraz poznali. Ako na tieto problémy zareaguje umenie, je v tejto chvíli otázka, na ktorú by sme radi hľadali odpoveď v spolupráci s kurátormi aj s umelcami.
Priamou inšpiráciou pre vznik Crazycurators Biennale - Augmented Reality bol Erwin Wurm a jeho sochy inštalované na verejných budovách a priestranstvách. Enormnú finančnú aj technologickú náročnosť jeho realizácii sme sa rozhodli prekonať prostredníctvom vlastnej aplikácie, v ktorej umelci inštalujú svoje nové diela na budovy v centre Bratislavy - Prezidentský palác, Rakúske veľvyslanectvo a Tatra banku.
Ako to povedala naša PR Mirka Ábelová: “Ľudia budú môcť prostredníctvom smartfónov, tabletov a voľne stiahnuteľnej aplikácie preskúmať okolie a nájsť umelecké diela, ktoré v reálnom svete neexistujú. Namierením kamery na tieto budovy vstúpia do rozšírenej reality súčasného vizuálneho umenia.”
Juraj Čarný