Climate of innovation
Ivanská cesta 30/A
Bratislava
Okná pre pasívne domy
Galvaniho 15 B
Bratislava
Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce
BIM knižnice a objekty
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Dokonalá izolácia
Stará Vajnorská 139
Bratislava
Prielohy 1012/1C
Žilina
Štúrova 136B
Nitra
Začiatok | 15.12.2023 17:00 |
Koniec | 31.5.2024 16:00 |
Miesto | Rytierska sieň, Slovenské národné múzeum - Historické múzeum, Bratislavský hrad. |
Adresa | Bratislavský hrad , Bratislava, Slovensko |
Druh podujatia | Podujatie |
Kontakt | Matúš Dulla |
Srdečne Vás pozývame na veľkú výstavu českej a slovenskej architektúry 1918-1993-2023 presunutú z Pražského na Bratislavský hrad.
Slávnostné otvorenie - VERNISÁŽ bude v piatok 15. decembra o 17:00 hod v Zimnej jazdiarni a pokračuje priamo vo výstave v Rytierskej sieni - s voľným koncom trvá približne do 19:00 a je spojená aj s vernisážou výstavy Dvojkríž.
V prípade záujmu o účasť na vernisáži prosíme o registráciu - RSVP je do 13.12.2023.
V januári si pripomenieme 30 rokov slovenskej a českej architektúry, ktorá sa rozvíjala už v samostatných štátnych útvaroch, napriek tomu v úzkej koexistencii...
Výstava “Česká a slovenská architektura“, je zatiaľ najrozsiahlejšou retrospektívou architektúry v našich krajinách, kde sa predstaví viac ako 500 najvýznamnejších architektonických diel autorov, pôsobiacich od začiatku 20. storočia až do súčasnosti.
Hlavnými kurátormi výstavy sú: prof. Ing. arch. Matúš Dulla, a DrSc. prof. Ing. arch. Vladimír Šlapeta, DrSc., Hon. FAIA
Výstava predstavuje históriu českej a slovenskej architektúry v segmentoch:
Historická os - ilustruje najdôležitejšie tendencie vývoja architektúry od roku 1918 až do roku 1989, počnúc národným slohom, holandským civilizmom, poetizmom, funkcionalizmom, romantizmom a konzervativizmom vojnovej doby, dobou obnovy národného hospodárstva koncom 40. rokov, socialistickým realizmom, až po tendencie neskorej moderny, postmoderny a brutalizmu 80. rokov. Súčasťou tejto časti výstavy je samostatná expozícia Českej národnej banky, v ktorej sa prostredníctvom bankoviek, originálnych dokumentov a faksimílií samostatne prezentuje hospodársky ale aj umelecko-politický vývoj Československa.
Strom republík - predelová línia medzi históriou a súčasnosťou našej spoločnej a následne samostatnej architektúry, s portrétmi našich významných architektov a architektiek
Architektúra novej éry - expozícia vznikla za intenzívnej odbornej spolupráce miest v Česku aj na Slovensku, s ambíciou prezentovať najdôležitejšie výsledky výstavby v ére demokracie a slobodného trhového hospodárstva. Mestá sú prezentované samostatnými expozíciami, ktoré zdôrazňujú ich kultúrny a hospodársky význam v otvorenej Európe.
Kronika českej a slovenskej architektúry - je ťažké si uvedomiť, v akých dobových podmienkach vznikali stavby počas vývoja našej republiky a sveta všeobecne. Kronika českej a slovenskej architektúry dáva do súvislosti kľúčové realizácie našich republík a súbežne prebiehajúce historické udalosti.
V záverečnom segmente výstavy je priestor, kde sa okrem iného uskutočnia spoločenské stretnutia, krsty, prednášky, besedy a tiež programy pre deti a mládež. Mladí návštevníci výstavy dozaista ocenia aj karikatúry architektov Jaroslava Kándla, ktoré ich prevedú celou výstavou a je len na nich, aby ich všetky našli. V tomto záverečnom priestore sa tiež nachádza výstava pre nevidiacich, na ktoré sú vystavené haptické modely vybraných architektonických diel, zapožičané Fakultou architektúry ČVUT v Prahe a Fakultou architektúry a dizajnu STU v Bratislave.
Výstava v Rytierskej siei Bratislavského hradu nemá rozsahom a záberom v histórii našich architektonických expozícií obdobu.
Výstavné aktivity a s ňou súvisiace publikácie približujú to najlepšie z našej architektonickej histórie a majú za cieľ priblížiť všetkým návštevníkom zmysel architektúry v spoločenskom, kultúrnom a ekonomickom živote oboch národov.
(Pozn.: titulná snímka je z končiacej výstavy na pražskom hrade).